امجک غار قندیلی در استان مرکزی
اهل غارنوردی حرفه ای هستید,آنکه هوا سرد و برفی,غار,گشت و گذار,مرکزی,نزدیک,توصیه,ارتفاعات

امجک غار قندیلی در استان مرکزی

اگر اهل غارنوردی حرفه ای هستید و تا به حال غار امجک را از نزدیک ندیده اید، توصیه می کنیم پیش از آنکه هوا سرد و برفی شود سری به ارتفاعات استان مرکزی بزنید و گشت و گذار در این غار دشوار را هم امتحان کنید...

این غار که مدت زیادی از کشف آن نمی گذرد اولین بار در سال 1372 مورد بررسی قرار گرفت. در آن زمان مسعود شاهوردی، کوهنورد پیشکسوت و مسئول بانک کشاورزی آشتیان اعلام کرد که بومیان تفرشی غاری در منطقه امجک پیدا کرده اند که ورود به آن نیاز به ابزارهای حرفه ای غارنوردی دارد. بعد از آن یک تیم کوهنوردی با وسایل کامل فنی به منطقه وارد شد و شروع به شناسایی غار کرد.

امجک غار قندیلی در استان مرکزی

غار امجک در ارتفاعات کوه امجک و در فاصله 63 کیلومتری شمال غربی تفرش قرار دارد. جایی در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا و در نزدیکی دره سلطان امجک و به دلیل دشواری مسیر و سختی دسترسی به قسمت های مختلف آن، تا به حال بکر و دست نخورده باقی مانده است.

امجک غار قندیلی در استان مرکزی

در زیر کوه امجک چشمه‌ای جاری است که از سقف آهکی غار چکه می کند. این چکه ها در گذر زمان دو قندیل بزرگ را به وجود آورده اند که از سقف آویزان است و مردم محلی به همین دلیل نام این غار را امجک گذاشته اند.

امجک غار قندیلی در استان مرکزی

ورودی غار دیواره‌ای به طول 12 متر دارد که برای ورود به آن باید ابزارهای حرفه ای غارنوردی را همراه داشته باشید. اما از این ورودی به بعد، بومیان محل نردبانی 10متری ساخته اند که می تواند در عبور و مرور به شما کمک کند. بعد از فرود، منطقه استلاگیت‌ها و استلاکمیت‌ها قرار دارد که شاید بکرترین بخش غار باشد و بعد از دهلیزی با حوض پر آب به چشم می خورد.

امجک غار قندیلی در استان مرکزی

این در حالی است که دو دیواره به ارتفاع 7 متر و 2 متر در مسیر شما خواهد بود که در انتهای آنها راهرویی با مجموعه ای از گلفشنگ‌های سقف و دیوار، شما را به زیستگاه خفاشان می رساند.

امجک غار قندیلی در استان مرکزی

بهترین راه برای رسیدن به کوه امجک و غار بکر و دست نخورده آن، سفر به روستای احمدآباد در شمال غرب تفرش است و از آنجا به بعد، بومیان منطقه راهنمای خوبی برای شما خواهند بود.

 تبیان

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :