بوشهر و این همه جاذبه گردشگری (2)
بوشهر و این همه جاذبه گردشگری (2) بوشهر,جاذبه گردشگری,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر

آکاایران به نقل از برترین ها :


کلیسای‌ مسیح‌ مقدس‌


این‌ کلیسا در شهر دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


تالاب‌ حله


محل‌ تلاقی‌ دو رودخانه‌ دالکی و شاپور در منطقه‌ حله‌ تالاب‌بزرگی‌ بوجود آورده‌ است‌ که‌ اطراف‌ آن‌ را نیزاری‌ فرا گرفته‌ و در داخل‌ آن‌ حیات‌ گیاهی‌ و جانوری‌ ویژه‌ای‌ بوجودآمده‌ است‌. این‌ تالاب‌ محل‌ زیست‌ هزاران‌ پرنده‌ آبزی‌ مهاجر از قبیل‌ درنا، حواصیل‌، گاچی‌ رو، پرستو، ترنی‌،حمامی‌، بط‌، هفت‌ رنگ‌، دراج‌ و خردل‌ است‌.

دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


ساحل‌ خلیج‌ فارس

سواحل‌ دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


سیراف‌

سیراف‌ در جنوب‌ شرقی‌ بندر دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


•    قسمتی‌ از یک‌ دژ دفاعی‌ مربوط‌ به‌ اواخر دوره‌ ساسانی‌ و مسجد جامع‌ سیراف‌ مربوط‌ به‌ اواخر قرن‌ دوم‌هجری‌

•    قسمتی‌ از محله‌ اعیان‌ نشین‌ و چندین‌ مسجد کوچک‌ از سده‌ سوم‌ و چهارم‌ هجری‌ قمری‌.

•    تعدادی‌ آرامگاه‌های‌ گروهی‌ و یک‌ مجموعه‌ ساختمانی‌ کاخ‌ مانند و چندین‌ بنای‌ دیگر.

آب‌انبار قوام‌

این‌ آب‌انبار که‌ در کنار خیابان‌ خلیج‌ فارس‌ قرار گرفته‌، بیش‌ از ۱۵۰ سال‌ عمر دارد و در زمان‌ قاجاریه‌ ساخته‌ شده‌ است‌.

دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


کاخ‌ هخامنشی‌ بردک‌ سیاه‌

کاخ‌ زمستانی‌ داریوش‌ که‌ در ۱۲ کیلومتری‌ شمال‌ برازجان فعلی‌ قرار دارد، به‌نام‌ بردک‌ سیاه‌ معروف‌ است‌. کاخ‌ دارای‌ ده‌ ستون‌ ۵ تایی‌ در دو ردیف‌ است‌ که‌ با سبک‌ و شیوه‌ معماری‌هخامنشی‌ ساخته‌ شده‌ است‌. وجه‌ تسمیه‌ آن‌ به‌ خاطر استفاده‌ از سنگ‌ سیاه‌ در زیرسازی‌ پایه‌ ستون‌های‌ آن‌است‌.

دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


کاخ‌ کوروش‌

این‌ کاخ‌ که‌ در جنوب‌ شرق‌ برازجان و در کنار رودخانه‌ خشک‌ «آردی‌» قرار دارد، یکی‌ ازپایگاه‌های‌ مهم‌ ایران‌ دوره‌ هخامنشی‌ در ساحل‌ خلیج‌ فارس‌ بوده‌ است‌. با توجه‌ به‌ شیوه‌ معماری‌ و زمان‌ احداث‌آن‌ را به‌ دوره‌ «کورش‌» بنیانگذار سلسله‌ هخامنشی‌ منسوب‌ کرده‌اند.

خانه قاضی

خانه قاضی مربوط به دوره زند است و در بوشهر، محله بهبهانی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


عمارت کلاه فرنگی بوشهر

عمارت کلاه فرنگی دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


عمارت از سه طبقه تشکیل شده‌است. طبقه اول شامل آب انبار (برکه)، حمام، دست شویی، آشپزخانه و جای نگه داری خدمه و طبقات دوم و سوم جهت سکونت و پذیرایی و امور تجاری بوده‌است. عمارت گلشن از چهارطرف با پلکان حلزونی به پشت بام راه دارد. در طبقه سوم ضلع شمالی اتاقی ساخته نشده و این گوشه خالی است. این عمل به دلیل رساندن باد خنک شمال به داخل ساختمان بوده‌است. ساختمان دارای حیاط مرکزی و تمامی اتاق‌ها اطراف آن می‌باشند که همگی با درهای دو لنگه با هم اربتاط دارند. درب و پنجره‌ها از جنس چوب ساج و دریایی و پوشش سقف از چوب چندل (صندل) است. سیستم خنک کننده ساختمان وجود درهای متعدد است. بیش تر اتاق‌ها پنج دری هستند و بین آن‌ها راهرو وجود دارد. این بنا با مساحت ۱۲۳۰ متر، پهنای ۸۸۹ مترمربع و اعیان ۱۰۴۱ متر مربع در حال حاضر با کاربری اداری فرهنگی مورد استفاده می‌باشد و از سال ۱۳۶۵ تاکنون که توسط میراث فرهنگی خریداری شده مرتب مورد تعمیر قرار می‌گیرد. البته شکل اولیه ساختمان حفظ شده و فقظ مصالح پوسیده تعویض و مرمت شده و نمای بیرونی آن سفید کاری شده‌است.

تل‌ خندق‌

در شمال‌ برازجان‌، در سمت‌ راست‌ جاده‌ آثار یک‌ قلعه‌ دایره‌ای‌ شکل‌ دیده‌ می‌شود که‌ دور آن‌خندقی‌ وجود داشته‌ است‌. در سرتاسر این‌ محوطه‌ آثار زیادی‌ به‌ صورت‌ قطعات‌ سفال‌ دوره‌ اشکانی‌، یک‌ سنگ‌آسیاب‌، میخ‌های‌ تزئینی‌، قطعاتی‌ از هاون‌های‌ سنگی‌ و قطعاتی‌ از گدازه‌ آهن‌ که‌ حاکی‌ از وجود کارگاه‌های‌ ذوب‌فلز است‌، دیده‌ می‌شود. در این‌ محوطه‌ دیوارهایی‌ ساخته‌ شده‌ است‌ که‌ مصالح‌ آنها عمدتا از قلوه‌ سنگ‌ و ملاط‌ گچ‌ مخصوص‌ معماری‌ دوره‌ ساسانی‌ است‌.

تل‌ طلسمی‌


این‌ تل‌ در جنوب‌ برازجان واقع‌ شده‌ است‌. در قسمت‌ شمال‌ این‌ تپه‌ بنایی‌ با دیواری‌ محکم‌به‌ طول‌ بیش‌ از ۲۰ متر قرار دارد که‌ با قلوه‌ سنگ‌ و گچ‌ ساخته‌ شده‌ است‌. بنظر می‌رسد بنای‌ اصلی‌ آن‌ به‌ دوره‌ساسانی‌ تعلق‌ دارد.

دژ برازجان‌

این‌ دژ که‌ در مرکز شهر برازجان قرار دارد تا مدت‌های‌ مدیدی‌ به‌ عنوان‌ زندان‌ مورد استفاده‌قرار می‌گرفت‌ و در اصل‌ کاروانسرایی‌ از دوره‌ قاجاریه‌ است‌ که‌ ویژگی‌های‌ منحصر به‌ فردی‌ دارد و به‌ عنوان‌ یک‌اثر ملی‌ به‌ ثبت‌ رسیده‌ است‌.

دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


آب‌انبار درخت‌ یا تنب‌ کرو - برازجان‌

این‌ آب‌انبار در ۱۲ کیلومتری‌ شرق‌ برازجان قرار دارد و در حال‌ حاضر حداقل‌دارای‌ دو مخزن‌ آب‌ است‌ که‌ به‌ قطری‌ حدود ۴ متر به‌ صورت‌ دایره‌ای‌ در کف‌ زمین‌ کنده‌ شده‌ است‌.

دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


غار تاریخی‌ چهل‌ خانه‌ - برازجان‌


در شمال‌ سعدآباد از توابع‌ برازجان‌، رودخانه‌ شاپور از بین‌ صخره‌های‌ سنگی‌ و لایه‌های‌ شن‌ و ماسه‌ متراکم‌ عبور می‌کند. در دو سمت‌ کمرکش‌ این‌ صخره‌ها، تعداد زیادی‌ دخمه‌ به‌ صورت ‌اتاقک‌های‌ کوچک‌ کنده‌ شده‌ است‌. چهل‌ خانه‌ به‌ معنی‌ وجود چهل‌ خانه‌ در این‌ مکان‌ است‌. گفته‌ می‌شود چهل‌خانه‌ به‌ معنای‌ چله‌ خانه‌ نیز هست‌ که‌ مرتاضان‌ و زاهدان‌ در آن‌ زندگی‌ می‌کردند. احتمال‌ می‌رود این‌ نوع‌ دخمه‌هااز نوع‌ دخمه‌های‌ تدفین‌ دوره‌های‌ مادی‌ و ساسانی‌ باشند.

دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


گور دختر - دشت‌ ارژن‌ - دشتستان


بنای‌ گور دختر بسیار شبیه‌ به‌ مقبره‌ کورش‌ کبیر در پاسارگاد است‌ و قدمت‌ آن‌ به‌ سده‌ششم‌ قبل‌ از میلاد می‌رسد. این‌ بنا از ۲۴ قطعه‌ سنگ‌ تشکیل‌ شده‌ است‌. در گور دختر عناصر هنر اورارتویی‌مانند شیروانی‌ دوشینه‌ و نیز عناصر معماری‌ ایلامی‌ معبد چغازنبیل را می‌توان‌ دید. این‌ بنای‌ ارزشمند درفهرست‌ آثار ملی‌ ایران‌ به‌ ثبت‌ رسیده‌ است‌.

دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


کوشک‌ اردشیر - تنگ‌ارم‌ دشتستان


این‌ بنا که‌ در تنگ‌ ارم‌ واقع‌ شده‌ است‌، به‌ احتمال‌ زیاد جای‌ استراحت‌ و محلی‌ برای‌شکار در دشت‌ بزپز بوده‌ است‌. زیر بنای‌ کوشک‌ به‌ صورت‌ صلیب‌ است‌ و تاق‌های‌ گهواره‌ای‌ شکل‌ دارد. در قسمت‌ بالای‌ کوشک‌ یک‌ ستون‌ سنگی‌ وجود دارد که‌ احتمالا برای‌ افروختن‌ آتش‌، خبررسانی‌ یا دیده‌بانی‌ به‌ کارمی‌رفته‌ است‌.

دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


منطقه‌ باستانی‌ توز - دشتستان‌


این‌ منطقه‌ در محلی‌ بین‌ روستاهای‌ زیراه‌، اردشیر آباد و سعدآباد از توابع‌دهستان‌های‌ دشتستان‌ در حاشیه‌ رودخانه‌ شاپور دالکی‌ قرار دارد. توز شهری‌ تجارتی‌ بود که‌ پارچه‌های‌ کتانی‌ملون‌ و گلابتون‌ دوزی‌ آن‌ معروف‌ بود. آثار توز قدیم‌ در جلگه‌ آبادی‌های‌ سعدآباد، زیراه‌ و اردشیرآباد قرار دارد.این‌ نواحی‌ که‌ همه‌ مملو از خرابه‌های‌ عمارت‌ها و شکسته‌های‌ سنگ‌ و سفال‌ و گچ‌ و ملاط‌ است‌، وسعت‌ وقدمت‌ ناحیه‌ توز قدیمی‌ را نشان‌ می‌دهد.

نیایشگاه مند

نیایشگاه مند مربوط به دوره اشکانیان - دوره ساسانیان است و در شهرستان دشتی، روستای وراوی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این اثر تاریخی باستانی در دامنه کوه مند و به فاصله ۳۰ کیلومتری خورموج، غرب روستای وراوی و زایر عباسی قرار دارد. در ارتفاع سنگی مشرف به رودخانه خشکی که بستر رودخانه قدیمی است آثار حجاری و کوه تراشی در دل صخره وجود دارد از بستر رودخانه راهی به ارتفاع ۶۰ متر که اولین مدخل آتشکده‌است، کشیده شده‌است. یک شاه نشین با یک سکوی میانی و یک سکوی افقی که در سمت راست شاه نشین قرار گرفته و یک اطاق قوسی با انحنای منظم که با سنگ و گچ و گل ساخته شده جالب توجه‌است. نمای خارجی فعلی آتشکده عبارت از یک مدخل با سقف قوسی و دو مدخل مستدیر القاعده و ده حفره به شکل مدخل‌های طرفین سکوی شاه نشین مدخل اصلی و با اندازه‌های متفاوت که به احتمال به منزله پنجره و نورگیرهای رواقهای اصلی آتشکده بوده‌اند. آتشکده از سه طبقه میانی یا اصلی، تحتانی و فوقانی تشکیل شده‌است که با هم ارتباط داشته و در عین ارتباط، نوع ساختمان هر یک با دیگری متفاوت بوده که گویا از هر یک از طبقات برای منظور خاصی استفاده می‌شده‌است. در بستر رودخانه خشک فعلی آثار ساختمان‌ها و آبگردان‌ها و بندهایی در اراضی پای کوه و در اطراف مسیل وجود دارد که از وجود میدان بزرگی در جلوی کلات حکایت می‌کند که سطح آن با خاک و سنگ بالا آورده بوده‌اند. با توجه به وجود آثار آب انبار و بقایای درختانی از فاصله دویست متری پای کوه احتمال می‌رود در جلوی آتشکده میدانی وجود داشته و برای جلوگیری از نفوذ سیلاب‌های شدید در اطراف تپه، بندهای زیادی از سنگ و گچ ساخته بوده‌اند.

دیدنی های بوشهر ,استان بوشهر ,بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر


گردآوری جهان شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :