معرفی برج خواجه نعمت مربوط به دوره ایلخانی(صفوی)
برج خواجه نعمت شهرستان اردکان,خواجه نعمت,یکی از برج های دوره ی صفوی,آثار بجا مانده از دوره صفوی,اثار باستانی دوره صفوی,آثار تاریخی دوره صفوی,اثار باستانی خواجه

برج خواجه نعمت عقدا اردکان | گاردیشا

آکاآپ: وقتی حرف از استان یزد می‌شود، در لحظه‌ی اول ذهن همه‌ی ما به سمت بافت سنتی و بناهای خشتی آن می‌رود. بناهایی خشتی و خاص که شاید در سفرهای خود به دیگر شهرها، کمتر دیده باشید. یکی از بناهایی که شاید شبیه آن را نه دیده و حتی اسم آن را هم نشنیده باشید، بنایی‌ست با نام خواجه نعمت یا دیوار خواجه نصیر که در مجاورت بقایای حصار قدیمی روستای تاریخی عقدا از توابع شهرستان اردکان قرار دارد.

برج خواجه نعمت مربوط به دوره ایلخانی - دوره صفوی است و در عقدا، جنوب بافت قدیم واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این برج به دیوار خواجه نصیر هم معروف است و دارای سه طبقه است که از خشت و گل ساخته شده است. برای معرفی و شناخت بیشتر این برج دیدنی صفوی در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

برج خواجه نعمت

برج خواجه نعمت که به دیوار خواجه نصیر هم معروف است مربوط به دوره ایلخانی- دوره صفوی است. این برج به پیشنهاد خواجه نعمت به دولت مرکزی برای استفاده کاروان ها بنا گردیده است که دارای دو شتر خوان برای خواباندن و استراحت شتران نیز بوده است. برج خواجه نعمت در مجاورت بازمانده های حصار قدیمی روستای عقدا از توابع شهرستان اردکان قرار دارد.


دیوار خواجه نصیر در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۱۲ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

عکس های برج خواجه نعمت

 

معماری برج خواجه نعمت (دیوار خواجه نصیر)
برج خواجه نعمت ساختمانی سه‌طبقه از خشت و گل است و هر سه‌طبقه بنا در فاصله‌های یک متری، روزنه‌های دیده‌بانی، تیرکش، پوشش آجرفرش در بام، پوشش چلیپایی سقف غرفه‌های داخلی و کف را دارد. در دیوارهای هر سه طبقه، در فاصله های یک متری، روزنه های دیدبانی و تیرکش وجود دارد.  ورود اصلی بنا در ضلع شرقی و در ارتفاع چهار متری زمین قرار دارد. در ساخت آن از سنگهای کوهی استفاده شده است.

 

برج خواجه نعمت,دیوار خواجه نصیر,معماری برج خواجه نعمت

تصاویر برج خواجه نعمت

 

دیوارهای داخلی برج خواجه نعمت از آجر بوده است و بصورت دیوار کوتاه از سقوط افراد جلوگیری میکرده است در وسط برج چاه آبی قرار داشته است و راه خروجی جهت افراد بوده است.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :