گشتی در یزد، اولین شهر خشتی جهان
در این مطلب قصد داریم به معرفی چندتا از مهم‌ترین دیدنی‌های شهر یزد بپردازیم و از زیبایی‌های آن‌ها بیش‌تر بدانیم.

 

یزد نه تنها یکی از شهرهای تاریخی ایران است بلکه از جمله باقدمت‌ترین شهرهای جهان نیز به شمار می‌آید. شهر یزد با سرگذشت بسیار پر فراز و نشیبی که داشته است یکی از زیباترین شهرهای خشتی در سراسر دنیا است. این شهر به طور کلی بافتی تاریخی دارد و به طور عادی قدم زدن در آن می‌تواند برای توریست‌ها و مسافران تجربه‌ای زیبا و جالب باشد. اگر قصد خرید بلیط اتوبوس تهران یزد را از علی بابا دارید پیشنهاد می‌کنیم که قبل از سفر این مطلب را مطالعه کنید. در این مطلب قصد داریم به معرفی چندتا از مهم‌ترین دیدنی‌های شهر یزد بپردازیم و از زیبایی‌های آن‌ها بیش‌تر بدانیم.

 

محله‌های تاریخی

همان‌طور که پیش‌تر ذکر کردیم شهر یزد با توجه به عمر طولانی‌ای که دارد دارای بافت تاریخی خاصی است. یکی از اجزای این بافت نیز محله‌ها شهر هستند. این محله‌ها هرکدام در دوره‌ای از تاریخ ایران اثرگذار بوده‌اند و اتفاقات ریز و درشت بسیاری در آن‌ها به وقوع پیوسته است. همچنین نوع ساختمان‌ها و سازه‌ها از دیگر دلایلی هستند که بازدید از این محله‌ها را برای گردشگران و مسافرانی که بلیط اتوبوس تهران یزد تهیه کرده‌اند هیجان‌انگیز می‌سازند. محله‌های تاریخی شهر یزد به شرح زیر هستند:

  • محله چهار منار یزد که بسیاری از بناهای موجود در این محله به ثبت جهانی نیز رسیده‌اند.
  • محله آب شاهی در حومه‌ی شهر یزد قرار دارد.
  • محله خلف خانعلی دارای بناهای زیادی از زرتشتیان است.
  • محله سر دوراه یکی از خوش آب و هوا‌ترین مناطق یزد است.
  • لب خندق، لرد کیوان و آب شور از دیگر محله‌های تاریخی یزد هستند که بازدید از آن‌ها می‌تواند برای شما جذاب باشد.

 

 

 

بناهای تاریخی

همان‌طور که پیش‌تر ذکر کردیم شهر یزد به دلیل گذشته‌ای که دارد بناهای تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. بدیهی است که معرفی همه آن‌ها در یک مطلب نمی‌گنجند. بنابراین فقط مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر یزد را برای شما شرح می‌دهیم.

مسجد جامع یزد: این بنای تاریخی از جمله شاهکارهای معماری جهان به شمار می‌آید و یکی از مقصدهای هر گردشگری است که بلیط اتوبوس تهران یزد خریداری کرده، است. ساخت این مسجد در حدود صد سال و در طی سه دوره تاریخی ایران ساخته شده است.

باغ دولت آباد: ۹ باغ ایرانی وجود دارند که اسمشان در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. یکی از مهم‌ترین‌ها و زیباترین‌های آن‌ها نیز باغ دولت آباد در یزد است. این باغ به اندازه‌ای بزرگ است که یک عمارت عظیم با بادگیرهایی بلند را در خود جای داده است. همچنین پوشش گیاهی این باغ باعث می‌شود تا فراموش کنید که در شهر یزد و یکی از نقاط کویری ایران هستید.

مدرسه ضیائیه: این بنای تاریخی در حدود سال ۷۰۵ هجری جایی برای تدریس و میزبانی بزرگان و علمای آن دوره بود. با این حال در دورانی این مدرسه تبدیل به زندانی شد که به آن زندان اسکندریه می‌گفتند. دیدن این سازه‌ی باستانی که در دوران مختلف کارکردهای متفاوتی داشته است خالی از لطف نیست.

موزه آب: شهر یزد به دلیل موقعیت جغرافیایی خشک و کویری که دارد همیشه با مشکل آب روبه رو بوده است. به همین دلیل است که این شهر دارای قنات‌های بسیاری است که هرکدام ماجراهای خودشان را دارند. موزه‌ آب برای نشان دادن این مسئله و قدمت تاریخی‌ای که در یزد دارد ساخته شده است. با بازدید از این موزه به دوره‌های مختلف تاریخی می‌روید و تماشا می‌کنید که در هر زمان مردم برای به دست آوردن آب مورد نیازشان از چه وسایل و راهکارهایی استفاده می‌کردند.

حمام و بازار خان: قدمت این بخش تاریخی به دوران ناصرالدین شاه باز می‌گردد. این مجموعه شامل بازار خان که یکی از بزرگ‌ترین بازارهای شهر یزد است به همراه حمامی در مجاور آن است. سراسر این بنای عریض از جنس خشت و گل است و دیدن آن تجربه‌ای بسیار منحصر به فرد خواهد بود.

سخن پایانی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم شهر یزد به دلیل تاریخی بزرگی که پشت سر گذاشته است بناها و مکان‌های تاریخی بسیاری را در دل خود جای داده است. مواردی که در این مطلب مطرح شد از جمله مهم‌ترینِ این بناها هستند که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. اگر قبل از خواندن این مطلب قصد سفر نداشتید بهتر است همین حالا بلیط اتوبوس تهران یزد را از علی بابا خریداری کنید به یکی از به یادماندنی‌ترین سفرهایتان بروید. در واقع با تماشای تاریخ شهر یزد توانسته‌اید حجم زیادی از تاریخ تمام ایران را مرور کرده باشید. امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت برده و برای شما مفید واقع شده باشید. سفری زیبا و دلپذیر را برای شما آرزو می‌کنیم.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :