آکاایران: در همین نزدیکی، باغی وسیع و باصفا با انواع گونه های گیاهی قرار دارد. باغی که ورودش برای همگان آزاد است و محدودیتی برای قدم زدن در آن موجود نیست. باغی غنی که هر گوشه آن تکه ای از #ایران و دنیا را به نمایش گذاشته؛ باید عاشق طبیعت و  عکاسی بود و بعد وارد این باغ شد تا نهایت بهره و لذت را از آن برد .

امروز را همراه با کارناوال به گشت و گذار در #باغ گیاه شناسی #تهران اختصاص دهید؛ باغی که در فضای باز یا گلخانه ای آن گیاهان زیادی از بومی و غیر بومی را کشت می کنند و آن را  باغ گیاهشناسی ملی ایران می نامند و نقش ویژه  و بسیار مهمی در پژوهش های علوم گیاهی، باغبانی و حفظ و نگهداری از گونه های در معرض خطر انقراض دارد .

فضای بسیار تماشایی و باطراوت آن برای هر قشر و هر گروه سنی جذاب و دلنشین است .

همراه ما باشید .

آکاایران: باغ گیاه شناسی ملی ایران | طبیعت جهان در یک مکان

امروز خورشید در آسمان می درخشد، هوا مطبوع و بهاری است؛ به اطراف که نگاه می کنی بازدیدکنندگان را می بینی که با شور و شوق، دوربین به دست به انتظار بازدید از باغ ایستاده اند. دقایقی  می گذرد، آرام آرم به سوی باغ پیش می رویم، نسیمی صورت ما را نوازش می کند؛ به اطراف که می نگری #طبیعت سبز و زیبایی چشمانمان را به شوق می آورد .

در اواسط راه به دریاچه ای دلپذیر می رسی که انعکاس طبیعت اطراف آن در آب جلوه ای نو به باغ بخشیده و بازدیدکنندگان به وجد آمده و مشغول تصویر برداری از این منظره ی دلپذیر هستند.

در این باغ آبشارهای مصنوعی و انواع گل های زینتی به چشم می خورد و انسان را محو تماشا می کنند . 

تاریخچه احداث باغ

در سال 1347 هجری شمسی احداث باغ گیاه شناسی ملی ایران در قطعه زمینی از مراتع ملی چیتگر با مساحت حدود ۱۴۵ هکتار در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز آغاز شد. در حال حاضر این باغ جزو 10 باغ برتر جهان و بزرگترین باغ گیاه شناسی در خاور میانه است .

طرح باغ

طراحان باغ گیاه شناسی تهران  از نقش و طرح باغ های اصیل ایرانی بهره برده و براساس آن یک میدان بزرگ در مرکز که چهار بلوار در چهار جهت به آن می رسند را طرح اصلی آن قرار داده اند .

بخش های مختلف باغ

این باغ شامل قسمتهای مختلفی است که عبارتند از:

1) باغ صخره ای  2) گیاهان دارویی  3) پوشش گیاهی قاره آمریکا  4) آربراتوم  5) باغ سیستماتیک  6) ناحیه ایران و تورانی  7) ناحیه زاگرس  8) ناحیه البرز 9) رویشگاه هیمالیا  10) حوزه خزر 11) قطعات نمایشی  12) رویشگاه آذربایجان و قفقاز 13) پوشش گیاهی قاره اروپا  14) باغ چین و ژاپن  15) جنگل تفریحی  16) فضای سبز محوطه اداری  17) گلخانه ها و نهالستان 18) باغ میوه  19) نهالستان

مجموعه های داخلی

مجموعه رویشی خزر 

یکی از مهم ­ترین و قدیمی ­ترین مجموعه های جنگلی موجود در باغ گیاه شناسی است که عملیات اجرایی ایجاد این مجموعه گیاهی از سال 1351 آغاز گردیده و همچنان تلاش می کنند تا گیاهان علفی و چوبی مناطق جلگه ای و میان بند ارتفاعات جنگلی­ خزر جمع آوری و کاشته شود .

در این قسمت 64 گونه درختی و درختچه ­ای از 29 تیره گیاهی وجود دارند. تعداد کل درختان موجود در مجموعه رویشی خزر برابر با 5024 اصله می­ باشد .
وقتی وارد این قسمت از باغ می شوید رطوبت هوا به دلیل #دریاچه مصنوعی کنار این مجموعه، بالا می رود و با درخت های سبز و تو در تو انگار قدم به داخل جنگل های #شمال ایران گذشته اید.

جالب توجه است که حتی خاک این ناحیه را از شمال ایران آورده اند .

مجموعه رویشی زاگرس

این مجموعه مساحت حدود 3 هکتار به شکل #تپه ماهور که بیشترین ارتفاع آن بیش از 10 متر است در سال 1367 احداث آن آغاز شد .

مجموعه رویشی #زاگرس از زیرمجموعه های ناحیه تورانی و الگوی جنگل های طبیعی منطقه زاگرس می باشد. درحال حاضر 42 گونه چوبی و 30 گونه علفی  کاشته شده است.

عنصر اصلی این باغ گونه های مختلف بلوط است. با ورود به این قسمت حس خوب جنگل های زاگرس با پوشش بوته های زرشک و زغال اخته و حتی دیدن پرندگانی که به این #جنگل کوچک مهاجرت کرده اند را تجربه می کنید .

مجموعه رویشی البرز

این قسمت پوشش گیاهی محیط های طبیعی سرزمین هایی از دامنه های جنوبی سلسله جبال البرز مرکزی را در بر می گیرد. بیش از 240 گونه گیاهی از طبیعت جمع­ آوری و در این مجموعه کاشته شده است، که بالغ بر 235 گونه با شرایط محیطی منطقه سازگاری نشان داده ‌اند .

مجموعه رویشی ایرانی و تورانی

مجموعه ای شبیه به جنگل های شمال غرب تا شمال شرق ، از شمال غرب تا ارتفاعات جنوبی ایران در امتداد دو رشته کوه البرز و زاگرس قرار دارند و پوشش گیاهی آن درختانی چون ارس، بنه ( پسته وحشی ) و ... می باشند .

مجموعه رویشی جنوب ایران

اگر علاقه مند به طبیعت جنوب کشورمان هستید در این قسمت نیز گونه های گیاهی جنوب ایران استقرار دارند .

رویشگاه های خارجی

 مجموعه چین و ژاپن

این قسمت از باغ نمادی از باغ های شرق دور است که در آن پلی به همراه آبشارهای کوچک ساخته شده است و تقریبا 15 سال است که مجموعه چین و ژاپن  احداث شده است.

گیاهانی مثل بامبو در آن کاشته شده است.

 مجموعه رویشی اروپا

دارای پوشش گیاهی بخشی از دریای مدیترانه است. فضایی سرسبز با انواع گل و گیاهان بومی این منطقه .

مجموعه رویشی آمریکا

بخشی دلپذیر و متنوع که جنگل های شمال آمریکا و گیاهان جنوب آمریکا را درون خود جا داده است. همچنین آبشارهای مصنوعی داخل این مجموعه طراحی شده  است.

زمان بازدید

به علت تنوع زیاد مجموعه همه فصل ها زیبایی خاص خود را دارند. اما اواسط اردیبهشت و اوایل خرداد فضای باغ بسیار تماشایی و جذاب است. این مجموعه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 15 عصر پذیرای دوستدارن و علاقه مندان به باغ گیاه شناسی می باشد .

مسیر دسترسی به باغ گیاه شناسی

آدرس: ایران، تهران

برای رفتن به باغ گیاه شناسی باید از مسیر اتوبان تهران به سمت کرج، خروجی پیکان شهر، آزاد شهر، بیست متری سرو آزاد، بلوار باغ گیاه شناسی ملی ایران بروید.

از طریق مترو نیز باید به ایستگاه متروی ایران خودرو و ایستگاه متروی وردآورد رفته و از آنجا به سمت بلوار باغ گیاه شناسی بروید.

photo by Soheil Karimi

توصیه های دوستانه کارناوالی

اگر تصمیم به بازدید ازاین باغ ملی گیاه شناسی ایران را دارید حتما از قبل با مجموعه تماس بگیرید و هماهنگ کنید. اگر توان پیاده روی ندارید سوار یکی از ماشین های گردشی قرمز رنگ شوید و از مناظر لذت ببرید .

در بدو ورود به باغ، برای رفاه بازدید کنندگان راهنمایانی معرفی می شوند که بهتر است با آن ها همراه شوید تا قسمتهای مختلف باغ  و گونه های مختلف را به شما معرفی و سوال های شما را پاسخ می دهند .

فضای باغ بسیار وسیع است و نیاز به پیاده روی طولانی مدت (حدود 3 الی 4 ساعت) دارد پس کفش مناسب به پا کنید .

دوربین عکاسی را فراموش نکنید قدم به قدم باغ دلپذیر و تماشایی و مناسب برای عکاسی است .

لطفا از چیدن گل ها و برگ های درختان به طور جدی خودداری کنید .

تلفن های مجموعه برای هماهنگی عبارتند از:

44196575 -44580282 (021)

سخن کارناوال

طبیعت عالی و منحصربه فرد #باغ گیاه شناسی ملی در هر فصل برای گردشگران جذاب و دیدنی است.

شما در سفرهای تهرانگردی خود از این باغ بازدید کرده اید ؟

در چه فصل از سال به باغ گیاه شناسی رفته اید ؟

برای شما نیز تماشای گونه های مختلف گیاهی جالب و مفید بود ؟ 

خاطرات و تجربیات خود را در این مورد و سفرهای مشابه با کارناوال به اشتراک بگذارید .

.

منبع : karnaval.ir

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :