تاریخچه شهرستان ورامین
روستای دارای سکنه است جمعیت شهرستان بر اساس آخرین آمار بالغ,تاریخچه شهرستان ورامین,شهرستان ری محدوده,کیلومتر مربع در ضلع جنوب,تقسیمات کشوری دارای,مرکزی,تهران,مس

تاریخچه شهرستان ورامین
شهرستان ری محدوده ای است با مساحت 2293 کیلومتر مربع در ضلع جنوب کلان شهر تهران که حدود اربعه آن از شمال به تهران از جنوب به استان قم از شرق به شهرستانهای پاکدشت و ورامین از غرب به شهرستانهای اسلامشهر ، رباط کریم و استان مرکزی است .
این شهرستان از نظر تقسیمات کشوری دارای 3 بخش « فشافویه – کهریزک – مرکزی » و 6 دهستان و 130 روستای دارای سکنه است جمعیت شهرستان بر اساس آخرین آمار بالغ بر 859684 نفر است که 7/75% جمعیت شهری و 3/24% مابقی روستایی می باشد ، نرخ رشد جمعیت شهرستان بین سالهای 75 الی 81 ناشی از مهاجرت 8/7% بوده است .

تراکم نسبی جمعیت شهرستان 243 نفر در کیلومتر و بعد خانوار 17/4 نفر می باشد ، براساس شواهد تاریخی قدمت ری هم پای ظهور تمدن ایران باستان به 8000 سال قبل بر می گردد و طی 3 دوره تاریخی پایتخت ایران باستان بوده است.وجود 53 اثر باستانی بیانگر میراث با ارزش فرهنگی این شهرستان است از جمله برج وباروی ری شهر باستانی مأمورین ، برج طغرل ، آتشکده تپه میل ، قلعه دیر و ... وجود بقاع متبرکه حضرت عبدالعظیم حسنی «ع» و امامزادگان مجاور و مقابر عالمان و مشاهیر دین علم ادب همچون محمدبن زکریای رازی ، شیخ صدوق ، شیخ ابوالفتح رازی ، امام خمینی «ره» و ... که نشان از جایگاه والای تاریخی ری دارد .

اراضی شهرستان از نظر ناهمواری به دو بخش نیمه کوهستانی و دشت تقسیم می گردد . کل اراضی قابل کشت شهرستان 000/70 هکتار می باشد که بدلیل کمبود منابع آب کشاورزی سالانه تنها 36000 هکتار آن زیر کشت انواع محصولات کشاورزی قرار می گیرد . کل مساحت اراضی شهرستان بالغ بر229300 هکتار است که اراضی ملی آن 000/160 هکتار ومراتع موجود از نوع فقیر «درجه 2و3 » میباشد.

بنا بر این 5/69% اراضی شهرستان ملی و 5/30% آن نیز اراضی کشاورزی است که از این مقدار 15% آن به دلیل کم آبی و زه گرفتگی قابل کشت نیست .

باتوجه به بافت وکیفیت خاک و وجود منابع آبی محدود ، کشاورزی شهرستان در بخشهای مرکزی و کهریزک متمرکز گردیده بخش عمده ای از اراضی مستعد کشاورزی بخش فشافویه پس از احداث سد و خشک شدن رودخانه کرج از حیص انتقاع خارج گردیده است.

شهرستان ری در مسیر 5 رودخانه مهم استان تهران « رودخانه های کرج ، کن ، شور ، جاجرود ، سرخه حصار » وتعداد زیادی از مسیلها و کانالهای فاضلاب خروجی کلان شهر تهران واقع گردیده اسـت. کـه مهمـتریـن خروجی های فاضلاب تهران واقع درشهرستان عبارت از نهرفیروزآباد – سرخه حصار – باروت کوبی – بهمنیار و خروجی سوم که جمع آوری آبهای سطحی شهر تهران را باظرفیت کلی 24مترمکعب درثانیه که بالغ بر750میلیون مترمکعب در سال است را در خود جای داده است .

شهرستان ری در مبداء ورودی وخروجی 3 بزرگراه اصلی کشور شامل بزرگراه امام رضا«ع» بزرگراه قم – بزرگراه ساوه واقع گردیده و سالانه شاهد تردد 64 میلیون وپانصدهزار وسیله نقلیه می باشد ، همچنین در بخش حمل و نقل ریلی با توجه به قرار گرفتن در دروازه ورودی وخروجی خطوط آهن جنوب و شمال کشور وخط کمربندی بین آنها نقش عمده ای ایفاد می نماید .

تنها پالایشگاه نفت خام استان تهران که تأمین کننده بخش عمده ای از سوخت مصرفی استان است در این شهرستان واقع شده و این پالایشگاه نقش تعیین کننده در صادرات نفت کشورهای آسیای میانه بعنوان واسطه ایفا می نماید .

مکان های دیدنی

مسجد جامع ورامین
برج علاءالدوله
پارک ملی کویر
فرمانداری شهرستان ورامین

ویرایش و تلخیص: آکاایران

 

 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :