آکایران :وب سایت همشهری شش و هفت - فریبا سلیمانی روزبهانی: موزه ,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آکاایران: گرافیک زیبای موزه گرافیک ایرانموزه گرافیک ایران با گردآوری مجموعه ها، برگزاری نمایشگاه ها، تفسیر آثار و فعالیت های آموزشی، منزلت و ارزش طراحی گرافیک را در وجوه گوناگون زندگی مردم آشکار می سازد و زمینه ای مستعد برای اندیشیدن و طرح افکنی آینده طراحی گرافیک ایران فراهم می آورد.
بنا به گزارش آکاایران : دست به دست برسد به موزه گرافیک
موزه گرافیک ایران در یک بنای تاریخی برپا شده است. بنابر شواهد موجود، عمارت مجید آباد یا ارباب هرمز، بنایی متعلق به اواخر دوره قاجاریه بوده که در قریه ای به همین نام قرار داشته است. نخستین مالک این اراضی که به روشنی در اسناد تاریخی از او نام برده شده، حاج محمد خان ابری (بسطامی) معروف به حاجب الدوله است.
 پس از او این اراضی به فرزندش محمد حسین خان مشیر خلوت رسید و در زمان مظفرالدین شاه در تصرف میرزا نصرالله ناصرالسلطنه قرار گرفت.
,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


بعد از استیلای مشروطه خواهان بر تهران، مالکیت اراضی به لطفعلی امیر مفخم، فرزند امام قلی خان بختیاری منتقل شد و پس از او به فرزندش ابوالقاسم خان بختیاری رسید. نهایتا در سال ۱۳۲۷ خورشیدی، هرمز آرش معروف به ارباب هرمز از زرتشتیان محله خیرآباد یزد، پس از بازگشت از هندوستان، با حاصل کار و تلاش خود محله تهرانپارس فعلی را که حدود ۳۶ میلیون متر مربع وسعت داشت و مشتمل بر سه قریه مجید آباد، مهدی آباد و حسین آباد بود، از همسر بیوه ابوالقاسم خان بختیاری خریداری کرد. عمارت فعلی ارباب هرمز بخشی از اراضی خریداری شده است که ابتدا در باغی به نام «باغ اناری» به وسعت یک میلیون متر مربع بنا شده بود اما در حال حاضر فقط 42 هزار مترمربع از آن باغ بزرگ باقی مانده است.
عمارت ارباب هرمز در ابتدا با مساحت تقریبی ۹۰۰ مترمربع در دو طبقه، به همراه زیرزمینی کوچک ساخته شده است. شاکله بنای موجود، با شکل اولیه آن بسیار تفاوت داشته است. بر اساس شواهد میدانی و گمانه زنی های پروژه مرمت ساختمان، بنای اولیه منطبق با الگوی کوشک های ایرانی و با ابعادی کوچک تر بوده است. در دوره بعد، بنا به شکل کوشک تابستانی با فضای باز، بازسازی شده و در نهایت با حضور ارباب هرمز، از جبهه شرقی و غربی توسعه می یابد. عمارت ارباب هرمز در سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۴۶۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و اکنون جایگاه موزه گرافیک ایران است.
از پیشگامان ,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


در این بین، اهدای بعضی مجموعه ها و آثار منحصر به فرد استادان بر ارزش مجموعه افزوده است. مجموعه های موزه در 9دسته آثار هنری، پوستر، آثار تبلیغاتی، بروشور، کارت و تقویم، جلدها، آثار تصویرسازی، بسته بندی و نشانه ها  دسته بندی می شوند. موزه ,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


تصویرگر: فرشید مثقالی
تکنیک چاپ: افست / 25×25 سانتی متر
کتاب پسرک چشم آبی نوشته جواد مجابی، داستان کودکی است که جهان را به رنگ آبی می بیند. فرشید مثقالی در سال 1351نقاشی پسرک چشم آبی را خلق کرده است.  این کتاب توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دهمین سال تاسیس کانون چاپ شد.  مثقالی در سال 1353برای مجموعه آثار تصویرگری کودکان برنده جایزه ( هانس کریستین اندرسن ) نوبل ادبیات کودکان و نوجوانان شد.
کتاب کودک دبیره
,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


تصویرگر : محمود جوادی پور
تکنیک چاپ: افست/ 17×20سانتی متر
کودک دبیره  نخستین کتاب چهار رنگ در ایران است که به شیوه عکاسی چاپ شده است.  این کتاب نوشته ذبیح بهروز و با تصویرگری محمود جوادی پور در چاپخانه بانک ملی در سال 1323 خورشیدی به چاپ رسیده است. محمود جوادی پور از پیشگامان هنر نوگرای ایران بود.
پوستر فیلم سینمایی هامون
,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


طراح: ابراهیم حقیقی
تکنیک چاپ : افست / 100×70 سانتی متر
فیلم «هامون»  در سال 1368 به کارگردانی   داریوش مهرجویی ساخته شد. پوستر این فیلم  توسط  ابراهیم حقیقی  طراحی شده است.  طراحی پوستر فیلم یکی از زمینه های پرکار ابراهیم حقیقی است. او در سال 1378 کاندیدای جشنواره پوسترهای سینمایی شومون فرانسه برای  پوستر فیلم های «هامون» و «آب و باد و خاک» شد.
پوستر نمایشگاه پوستر از: ایران-سوئیس-فرانسه-انگلیس-لهستان-آمریکا- آلمان....
,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


طراح: مصطفی اسداللهی
تکنیک چاپ : سیلک اسکرین / 70×50 سانتی متر
در سال 1351 همزمان با دیگر تحولات هنرهای تجسمی در ایران، نمایشگاه پوستر از: ایران، سوئیس، فرانسه، انگلیس، لهستان، آمریکا وآلمان... در گالری قندریز برگزار شد. مصطفی اسداللهی پوستر این نمایشگاه را زمانی طراحی کرد که دانشجوی دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه تهران بود. فلش ساده و در اندازه بزرگ تر در مرکز پوستر اشاره ای  به عناصر نوشتاری پوستر داشته که به گفته او می تواند برای اعلان این رویداد (نمایشگاه پوستر) مناسب باشد.
پوستر سقاخانه
,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


طراح: قباد شیوا
عکاس: بهمن جلالی
تکنیک چاپ : افست /100×70 سانتی متر
پوستر «سقاخانه» اثر قباد شیوا ادامه جریانات هنری ایران است  که در دهه 40 خورشیدی با عنوان مکتب سقاخانه شکل گرفت. این پوستر  برای اطلاع رسانی نمایشگاه آثار هنرمندان مکتب سقاخانه همزمان با گشایش موزه هنرهای معاصر تهران در سال 1356 طراحی شده است. پوستر سقاخانه خوانشی مستقل از منظر طراح به سقاخانه دارد.  پوستر سقاخانه به عنوان نمونه برگزیده ,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


طراح : عباس سارنج
تکنیک چاپ : افست/ چهار رنگ / 70×50 سانتی متر
نمایشگاه سالانه ,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


طراح: هوشنگ کاظمی
تکنیک چاپ : افست / 100×70 سانتی متر
هوشنگ کاظمی نخستین ایرانی دانش آموخته ,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


طراح: بهزاد شیشه گران
   
تکنیک چاپ : افست / 50×70 سانتی متر
در سال های نزدیک به انقلاب اسلامی، بهزاد شیشه گران همگام با وقایع اجتماعی و سیاسی فعالیت می کرد. پوستر «پاینده ایران» از جمله پوسترهای انقلابی است که توسط او در سال 1357 طراحی شده است. بازنمایی تحولات سیاسی آن دوره از درگاه اثر هنری تاثیر بسزایی در جنبش های مردمی انقلاب داشته است.
پوستر موزه هنرهای معاصر تهران
,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


طراح: مرتضی ممیز
تکنیک چاپ : افست / 100×61 سانتی متر
پوستر موزه هنرهای معاصر تهران به مناسبت گشایش این موزه، طراحی شده است.  موزه هنرهای معاصر تهران در سال 1356 با هدف  گردآوری و معرفی آثار هنرهای تجسمی ایران و جهان تأسیس شد. مرتضی ممیز در این پوستر مولفه ها و شاخص های معماری موزه را در بیانی متفاوت  از  کالبد حقیقی ساختمان به تصویر کشیده است.
پوستر قصه دیروزها، راز فرداها
,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


طراح: نورالدین زرین کلک
   
تکنیک چاپ : افست / 50×70 سانتی متر
نورالدین زرین کلک به سفارش نهاد جهانی کتاب کودک پوستر« قصه دیروزها، راز فرداها» را طراحی کرده است. این پوستر به مناسبت روز جهانی کتاب کودک، به همراه پیامی، نوشته مهدخت کشکولی در سال 1372 چاپ شده است. از سال 1967 میلادی به مناسبت سالگرد تولد هانس کریستین اندرسن،نویسنده شهیر دانمارکی، دوم آوریل هر سال روز جهانی کتاب کودک با هدف دمیدن عشق به کتابخوانی و توجه به کتاب های کودکان از طرف نهاد جهانی کتاب کودک، گرامی داشته می شود.
نمایشگاه با چشم های کودکی
,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


نمایشگاه «با چشم های کودکی» در 23 مهر  1394 به مناسبت هفته ملی کودک گشایش یافته و تا پایان دی سال جاری دایر خواهد بود. این نمایشگاه  بازنمایی 100 سال طراحی و تصویرگری کتاب کودک در ایران است. سیر تحول و تطور کتاب کودک در ایران، از ورود فناوری چاپ و عکاسی تا ظهور طراحی ,گرافیک زیبای موزه گرافیک ایران موزه گرافیک ایران,گرافیک,خانه اربـاب هرمز,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


پایه گذاری شورای کتاب کودک در سال 1341هـ .ش و کانون پرورش فکری کودکان در سال 1345هـ.ش در پیشرفت طراحی کتاب های کودکان تاثیر بنیادین داشت. توجه و گرایش به هنر گرافیک در میان تصویرگران، به اندوختن تجربه های تازه ای در زمینه تولید کتاب های تصویری انجامید و برای نخستین بار، تصویر از ارزش و اهمیت ویژه ای برخوردار شد. از این پس  متن و تصویر در کنار هم در یک صفحه جای گرفتند و این نتیجه به کارگیری هنر گرافیک در خدمت تصویرگری بود.
آثار فرشید مثقالی، نورالدین زرین کلک، مرتضی ممیز و علی اکبر صادقی در هشتی ضلع غربی موزه، حکایت از این دوره دارند. در دو تالار انتهای ضلع غربی موزه کتاب های بعد از انقلاب اسلامی به نمایش گذاشته شده اند. دهه70، زمان رونق نسبی انتشار کتاب های کودکان است. در این دهه، ناشران بیشتری در انتشار کتاب های کودک فعال شدند و در پی آن، شمار بیشتری از طراحان جوان فرصت یافتند تا به گونه های مختلف در گستره کتاب آرایی کودک تجربه کنند. 
در کنار نمایش آثار طراحی و تصویرگر ی کتاب کودک،  دو مجموعه پوستر نیز با موضوع کتاب کودک بر غنای نمایشگاه افزوده اند. مجموعه نخست، پوسترهای طراحان ایرانی و مجموعه دوم، گزیده پوسترهای روز جهانی کتاب کودک است که در تالار ارباب هرمز به نمایش گذاشته شده اند.
موزه گرافیک ایران
نشانی موزه گرافیک ایران: بزرگراه شهید بابایی، خیابان استخر، بلوار استقلال، محوطه پارک پلیس جای دارد. 
زمان دیدار: یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 تا 17:30، جمعه ها از ساعت 12 تا 18
  
 اطلاعات بیشتر در www.imogd.com

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن