عالی قاپو، رفیع ترین بنای عهد صفوی
کاخ عالی قاپو , کاخ عالی قاپو عمارتی است که در غرب میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف اله سر بر افراشته و..


کاخ عالی قاپو عمارتی است که در غرب میدان نقش جهان اصفهان و روبروی مسجد شیخ لطف اله سر بر افراشته و به عنوان یکی ازمهمترین شاهکاره ی معماری اوائل قرن یازدهم هجری از شهرتی عالم‌گیر برخوردار است .

تاریخ ساخت بنا به 1054 هـ.ق باز می گردد و بانی آن بانی : شاه عباس اول می باشد.

این قصر دروازه مرکزی و مدخل کلیه قصرهایی بود که در دوران صفویه در محدوده میدان نقش جهان بنا شده بودند .

عالی قاپو مرکب از دوکلمه عالی و قاپو است که با هم به معنای « سر در بلند » یا « درگاه بلند» هستند. اسامی دیگر آن علی قاپو ، دولتخانه مبارکه نقش جهان و قصر دولتخانه می باشند.

,کاخ عالی قاپو, میدان نقش جهان, صفهان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

از زیر سر در بلند کاخ که تمامأ با سنگ ساخته شده به قصر وارد می شویم و به وسیله پلکانی که در دو طرف تعبییه شده اند به طبقات فوقانی می‌رسیم .

عالی قاپو دارای پنج طبقه است که هر طبقه آن تزئینات ویژه‌ای دارد در طبقه همکف دو تالار وجود دارد که در آن روزگار به امور اداری و دیوانی اختصاص داشت ، در طبقه سوم ایوان بزرگی است که بر هجده ستون بلند و رفیع ،استوار است و در وسط این ایوان حوض زیبایی از مرمر وجود دارد .

آنچه عالی قاپو را در عداد آثار با شکوه و بسیار نفیس قرار داده است اثر هنرمند معروف عصر صفوی رضا عباسی یعنی گچبریهای آخرین طبقه است که تالار آن به اتاق موسیقی یا اتاق صوت نیز معروف است .

,کاخ عالی قاپو, میدان نقش جهان, صفهان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

در این قسمت از کاخ شکل انواع جام و صراحی در دیوار تعبییه شده است که این اشکال علاوه بر نمایش زیبایی و خلاقیت و ابتکار هنرمندان گچکار برای این بوده است که انعکاس حاصل از نغمه‌ها ی نوازندگان به وسیله این اشکال گرفته شود و صداها طبیعی و بدون انعکاس صوت به گوش برسند .

به طورکلی بنای عالی قاپو به عنوا ن یک بنای تشریفاتی خوش ساخت و زیبا دستاورد دیگری از هنر معماری دوران صفویه است .

<strong><a target='_blank' class='mjtip' title='کاخ عالی قاپو' href='http://irantoorism.akaup.com/iranshenasi-irangardi/tehran-didaniha/201581384538.html'>کاخ عالی قاپو</a></strong>, میدان نقش جهان, صفهان, مسجد شیخ لطف اله, شاه عباس اول, قصر دروازه, صفویه کاخ عالی قاپو, میدان نقش جهان, صفهان, مسجد شیخ لطف اله, شاه عباس اول, قصر دروازه, صفویه


مرتبط با گردشگری

  • تحت جمشید،مجموعه ای از کاخهای با شکوه
  • تحت جمشید،مجموعه ای از کاخهای با شکوه
  • راهنمای سفری متفاوت به اصفهان
  • عالی قاپو یکی از آثار زیبای اصفهان
  • معرفی ۱۰ بنای زیبای جهان
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :