معرفی استان خوزستان
لبوم تصاویر اهوازمرکز استان خوزستان و حدود 7848 کیلومتر مربع مساحت دارد. ارتفاع آن از سطح دریا 18 متر است. از شمال به دزفول شوشتر و رامهرمز از مغرب به دشت آزادگ

اهوازمرکز استان خوزستان و حدود 7848 کیلومتر مربع مساحت دارد. ارتفاع آن از سطح دریا 18 متر است. از شمال به دزفول شوشتر و رامهرمز از مغرب به دشت آزادگان و از جنوب به خرمشهر محدود می شود. شهر اهواز در زمینی مسطح و در طرفین رودخانه کارون بنا شده و راه آهن جنوب از آن می گذرد. فاصله این شهر تا تهران 881 کیلومتر است. بر اساس سرشماری سال 1375 جمعیت اهواز 1110531 نفر بوده است.

با اینکه از قدمت و تاریخ بنای اهواز اطلاع کافی در دست نیست اما شواهد و قراین اندک نشان می دهد که عیلامیان اولین ساکنان این منطقه بوده اند.

اهواز در طول حیات خود بارها شاهد ویرانی و زوال بوده و از پس هر ویرانی مجددا سر برافراشته است. عیلامیان در محل کنونی شهر اهواز شهر قدیم تاریانا را بنا کرده بودند که با اضمحلال عیلامیان رو به زوال نهاد.

اردشیر اول ساسانی تاریانا را دوباره بنا نمود و آن را هرمز اردشیر نام نهاد. در ابتدا شهر به دو بخش تقسیم شده بود. اشراف در یک بخش بنام هرمز اردشیر یا هرمشیر و در بخش دیگر کسبه و بازاریان سکونت داشنتد که (هوجستان واجار) (خوزستان بازار) نامیده می شد. هوجستان واجار که به عربی (سوق الاهواز) معروف بود تا مدتها پس از حمله اعراب آباد مانده بود.

از آثار باستانی به دست آمده و در حفریات باستانشناسی چنین استنباط می گردد که در زمان عیلامیان شهری در حدود اهواز قدیم به نام (اوکسین) وجود داشته است.

علت اصلی خرابی اهواز شکسته شدن سد اهواز و انتقال مرکزیت خوزستان به شوشتر بوده است. شورشها و کشمکشهای سیاسی و شیوع بیماری طاعون در سال 1247 ه.ق نیز در ویرانی اهواز بی تاثیر نبوده است.

اهواز از اوایل قرن چهارم هجری قمری تا زمان ناصرالدین شاه کاملا ویران و خالی از سکنه بود. در دوران قاجاریه سوق الاهواز ناصریه یا بندر ناصری نامیده شد و از سال 1314 هجری شمسی با تصویب هیئت وزیران به نام باستانی خود اهواز تغییر نام یافت.

رودخانه بزرگ کارون در اهواز جاری است و تا کنون 6 پل جهت ارتباط دو قسمت شهر بر روی آن احداث شده است.

اهواز یکی از شهرهای مهم صنعتی ایران است که صنایع مهم مستقر در آن عبارتند از مجتمع فولاد اهواز گروه ملی صنعتی ایران شرکت کرین ایران شرکت ایران (تنها واحد سازنده دوده صنعتی در ایران) نورد سنگین کاویان واحدهای مختلف لوله سازی شرکت صنعتی سپنتا (تولید کننده پروفیل آهن و لوله های صنعتی) و کارخانه فارسیت اهواز (تولید کننده لوله و ورق آزبست).

نیروگاه گازی رامین با توان 5 مگاوات و نیروگاه زرگان با توان 354 مگاوات برق در شهرستان اهواز قرار دارند. منابع غنی و تاسیسات عظیم واحدهای بهره برداری نفت و گاز نیز به این شهرستان اهمیت ویژه ای بخشیده است. علاوه بر فعالیتهای صنعتی و فعالیتهای وابسته به نفت و گاز کشاورزی در اهواز نیز دارای اهمیت فراوانی است و سالانه محصولات مختلفی از قبیل گندم جو حبوبات و صیفی جات کشت می شوند.

از آثار تاریخی و مذهبی شهرستان اهواز می توان بقایای پلی بر روی کارون که بالاتر از محل پل معلق ساخته شده بود و بقعه علی بن مهزیار را نام برد.

منبع : tebyan.net

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :