کاریز ، میراث بزرگ تمدن ایرانیان
در گذشته هاى دور بویژه در قرون پنجم و ششم هجرى که جزیره کیش مرکز تجارت خلیج فارس و دریاى عمان بوده با 274 حلقه چاه از این قنات ها آب مى کشیدند و ساکنان جزیره

در طول تاریخ و قرون گذشته از اقوام مختلف آثار زیادى برجاى مانده است که از آن جمله مى توان به اهرام ثلاثه و مجسمه ابوالهول در مصر، مجسمه بودا در افغانستان، عمارت تاج محل در هند و آثار دوران هخامنشیان و ساسانیان در تخت جمشید و طاق بستان اشاره کرد.

در این میان آثارى نظیر سد مخزنى فریمان، بند گلستان مشهد، اثر تاریخى سد عباس آباد بهشهر و قنات قصبه شهر گناباد نشان از سخت کوشى جامعه و تمدن ایرانى دارد که با تلاش فراوان و ابتکار، کارهاى بزرگ و خارق العاده براى رونق اقتصادى و رفع نیازهاى منطقه خود در دوران گذشته بوده است.

قنات کاریز در جزیره کیش هم با قدمت 2 هزار و 500 ساله که امروزه با تلاش کارگران به شهر زیرزمینى تبدیل شده به عنوان یکى از شگفت انگیزترین شاهکارهاى بشر در نوع خود بى نظیر است.کاریز یا همان شهر زیرزمینى واقع در سواحل شمالى کیش در وسعت 16 هزار متر مربع در محل اتصال 3 رشته قنات قدیمى قرار دارد که طول این 3 رشته قنات به 15 کیلومتر مى رسد.

در گذشته هاى دور بویژه در قرون پنجم و ششم هجرى که جزیره کیش مرکز تجارت خلیج فارس و دریاى عمان بوده با 274 حلقه چاه از این قنات ها آب مى کشیدند و ساکنان جزیره و ساحل نشینان جنوب خلیج فارس با نوشیدن آن سیراب مى شدند.در چند سال گذشته در عمق 17 مترى زمین زیرلایه اى 7 مترى از سنگواره هاى مرجانى و لایه اى 10 مترى از خاک مرجانى بدون استفاده از وسایل مدرن و تنها با تیشه و کلنگ و با دست حفر و دهلیزها و تالارهاى متعدد در آن تعبیه شده است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

براساس آزمایش کارشناسانه متولیان امر روى فسیل هایى که از سقف مرجانى تونل این قنات به دست آمده نشان مى دهد این سقف بین 110 تا 570 میلیون سال قدمت دارد.سقف مرجانى کاریز به شکل طبیعى خود حفظ شده و اگر با دقت به این فسیل ها نگاه کنید لاک پشتى را مى بینید که از آن زمان خود را براى امروز ما جاودانه کرده است.

منصور حاجى حسینى، سرمایه گذار طرح احیاى کاریز کیش مى گوید: علاقه مندان و هنرمندان در این طرح براى ثبت آثار هنرى خود در آبراه هاى کاریز کیش دعوت شده اند.او معتقد است: قرار گرفتن کاریز در دل جزیره مرجانى و امکان بازدید از صدف ها و مرجان هایى که در اعماق اقیانوس ها قرار دارند مى تواند این بخش جزیره کیش را به یکى از ابنیه هاى منحصر به فرد دنیا تبدیل کند.

وى در سال 1377 پس از بازدید از جزیره کیش، مجذوب این جزیره شد و سپس براى سرمایه گذارى در این زمینه طرح هاى خود را ارائه داد. او پس از مذاکره با سازمان منطقه آزاد کیش براى بازسازى کاریز اعلام آمادگى کرد و از سال 1378 کار را آغاز نمود. مجموعه اى که در تالارهاى کاریز اجرا مى شود شامل موزه، آمفى تئاتر، بازارچه صنایع دستى، رستوران، کافى شاپ و چایخانه سنتى است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

سرمایه گذار این طرح قصد دارد در طرح توسعه کاریز در سطح زمین و روى شهر زیرزمینى مجموعه تفریحى بزرگى شامل سینما، ساختمان هاى ادارى، پارکینگ، پاویون و 2 قلعه شبیه قلعه هاى باستانى با بخش هایى مانند رستوران، فروشگاه، سایت بازى کودکان و سوئیت هاى اقامتى بسازد.به گفته وى، انجام این طرح در 3 فاز تعریف شده است که در حال حاضر فاز اول، ساخت فضاهاى تفریحى و فرهنگى در آن در حال انجام است.

در مجموعه طبیعى، تاریخى، فرهنگى و تفریحى شهر زیرزمینى کیش (کاریز) که مهمترین بخش آن تونل شاهنامه در حال ساخت است گردشگران مى توانند سوار بر قایق هاى کوچک بر آب جارى قنات به حرکت درآمده و در هر پیچ تونل با یکى از صحنه هاى شاهنامه و هفت خوان رستم آشنا شوند.

به گفته کارشناسان، جریان داشتن آب در کانال هاى شهر کاریز به میزان بارندگى در کیش بستگى دارد و هواى این شهر در زیرزمین بسیار خنک است.از طرف دیگر مسئولان سازمان میراث فرهنگى، صنایع دستى و گردشگرى در گذشته پیشنهادهایى ارائه دادند تا مسیر قنات کاریز به شهر باستانى جزیره کیش ادامه پیدا کند.

حاج حسینى مى افزاید: کار مطالعاتى اتصال شهر کاریز به شهر باستانى جزیره به طول 700 متر به پایان رسیده و در آینده ادامه توسعه این قنات زیرزمینى به جزیره انجام خواهد شد.

منبع : tebyan.net

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :