سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر برای بازدید کارشناسان یونسکو آماده می‌شوند.
مدیر اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان شوشتر گفت: به‌دلیل مطرح بودن موضوع ثبت جهانی سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری, اولویت وی

مدیر اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان شوشتر گفت: به‌دلیل مطرح بودن موضوع ثبت جهانی سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، اولویت ویژه‌ای برای رسیدگی، حفاظت، مرمت، سامان‌دهی و پاک‌سازی این محوطه درنظر گرفته شده است.

محمدحسین ارسطوزاده در این گفتگو پاک‌سازی خاکریزها و رسوباتی را که در این محوطه هستند، در اولویت‌ کاری دانست و اعتبارات درنظر گرفته‌شده را برای انجام این کار، ملی و استانی اعلام کرد.

وی با اشاره به انجام بررسی‌های مقدماتی پرونده‌ی سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر در یونسکو، اظهار داشت: پس از انجام بررسی‌های مقدماتی، بازدید کارشناسان صورت می‌گیرد که برای آماده‌سازی این بازدید و حفاظت از آثار تاریخی، نخست پاک‌سازی محوطه انجام می‌شود، سپس امکان دسترسی و تهیه‌ی امکانات اولیه‌ی گردشگری در بناها و محوطه‌های مجموعه‌ی سازه‌های آبی راحت‌تر می‌شود.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شوشتر ادامه داد: امیدواریم با توجه به اهمیت این موضوع، ثبت آن در فهرست میراث جهانی و حفاظت از آثار تاریخی، اعتبار و کمک‌های لازم و کافی را برای این موضوع بتوانیم دریافت کنیم تا کارهای اجرایی آغاز شوند.

ارسطوزاده ایجاد کارگاه‌های مرمتی برای پل‌بند شادروان، پل لشکر، محوطه‌های آبشارها و برج عیار را از دیگر اولویت‌های کاری امسال دانست.

وی مرمت مسجد جامع و بافت تاریخی شوشتر و بدنه‌سازی بافت را نیز پروژه‌هایی ارزیابی کرد که از سال گذشته در دست انجام‌اند.

او با اشاره به این‌که بیش از 50 درصد آثار تاریخی خوزستان که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند، در شوشتر هستند، گفت: براساس بخش‌نامه‌ای مبنی بر اختصاص پنج درصد اعتبارات استانی به میراث فرهنگی استان‌ها، بخش عمده‌ای از این اعتبار باید در شوشتر هزینه شود.

مدیر اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری شوشتر با اشاره به پی‌گیری این بحث و اعمال آن توسط مدیریت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان، بیان کرد: شوراهای برنامه‌ریزی برای مصوب کردن اعتبارهای خود در خوزستان، اقدامات نخستین را انجام داده‌اند و امیدواریم این موارد نیز در این شوراها صورت گیرند.

ارسطوزاده با اشاره به فعال کردن 10 کارگاه مرمتی برای امسال، افزود: برخی پروژه‌های تکمیلی توسط پیمانکاران درحال انجام‌اند، مشاوران دیگر پروژه‌ها نیز تعیین شده‌اند که طراحی برخی از آن‌ها در دست انجام است و با رسیدن اعتبار، کارهای اجرایی نیز انجام می‌شوند.

منبع : tebyan.net

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :