هنر معماری ایرانیان
بناى مسجد بر یک چهار ضلعى استوار است که در قسمت بالاتر بنا به هشت ضلعى تبدیل شده در نهایت دایره وار به ساقه گنبد مى ‏پیوندد...

از مسجد شیخ لطف الله چه می دانید (4)

بناى مسجد بر یک چهار ضلعى استوار است که در قسمت بالاتر بنا به هشت ضلعى تبدیل شده در نهایت دایره وار به ساقه گنبد مى ‏پیوندد.

دیوارهاى مسجد براى تحمل سنگینى و فشار گنبد قطور ساخته شده ‏اند و به طورى که آن را از قسمت پنجره‏ها اندازه گرفته‏اند به یک متر و هفتاد سانتی متر و در قسمت هاى اصلى به پیش از دو متر هم مى‏رسد. کف مسجد از سطح میدان بالاتر است. در ساختمان و تزیین اژدرهاى سردر و جلوخان و همچنین سکوهاى طرفین سردر، مرمرهاى بسیار خوب به کار رفته و بقیه قسمت هاى جلوخان و سر در با کاشی هاى خشتى الوان و معرق زینت یافته‏اند. در این تزیینات نقوش هندسى، گل و بوته، طاووس و همچنین کتیبه هایى به چشم مى‏خورد که به خط خوش نسخ و نستعلیق نوشته شده‏اند.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

اطراف جناغ تاق با کاشى پیچ فیروزه‏اى زینت یافته است. مقرنس کارى بى نظیرى از کاشی کارى معرق زیر جناغ تاق وجود دارد که زیر آنها در وسط سردر پنجره‏اى مشبک از کاشى ساخته‏اند. سردر با نقوش و رنگ هاى متنوعى تزیین شده ‏است که چشم را خیره مى‏کند. بالاى پنجره‏ى سر در مسجد دو کتیبه به خط نستعلیق وجود دارد که یکى از آنها چنین عبارتى را در بردارد: "مایه محتشمى خدمت اولاد على است" کتیبه بزرگ و اصلى واقع در سردر مسجد به خط علیرضا عباسى است که با خط ثلث بر کاشی هاى معرق نوشته شده است. دو کتیبه بزرگ که به صورت کمربندى درون گنبد موجودند نیز به خط همین استاد هستند. خط علیرضا عباسى را در بسیارى از کتیبه‏هاى موجود در بناهاى تاریخى شهرهایى چون مشهد، قزوین و اصفهان مى‏توان مشاهده کرد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

نقوش و رنگ هاى به کار رفته در کاشی کارى استادانه گنبد مسجد از زیباترین کاشی کاری هاى موجود در معمارى ایران است. نور درون مسجد از پنجره‏هاى مشبکى که در جوانب گوناگون ساقه گنبد ساخته شده‏اند تأمین مى‏شود. پرتوى که از این پنجره‏ها به درون مسجد مى‏تابد، علاوه بر اینجا روشنایى کافى، خود به خود نمایشگر فضاى روحانى بناست. ساقه گنبد با کاشی هایى آبى رنگ و نقوش گل و بوته و کتیبه‏اى از کاشی هاى معرق شامل چند سوره کوتاه از قرآن دارد، تزیین شده است. فاصله بین پنجره‏ها را نیز کتیبه هایى از کاشی هاى خداوند زینت بخشیده است که به شیوه خط بنایى جلوه گرى مى ‏کند.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

محراب مسجد زیباى شیخ لطف الله از شاهکارهاى بى نظیر هنر معمارى و از زیباترین محراب هایى است که در مساجد دیگر اصفهان مى‏توان مشاهده کرد. این محراب با کاشی کارى معرق و مقرنس هاى بسیار دلپذیر تزیین شده است. درون محراب دو لوح وجود دارد که عبارت "عمل فقیر حقیر محتاج برحمت خدا محمدرضا بن استاد حسین بناء اصفهان" را مى‏توان در آنها مشاهده کرد. در اطراف محراب کتیبه‏هاى دیگرى به خط علیرضا عباسى و خطاط دیگرى که باقر نام داشته است، دیده مى‏شود. در این کتیبه‏ها روایاتى از پیامبر اکرم و امام ششم شیعیان امام جعفر صادق نقل شده است. اشعارى نیز بر کتیبه‏هاى ضلع هاى شرقى و غربى به چشم مى‏خورد که احتمالاً سراینده آنها شیخ بهایى، عارف دانشمند و شاعر بزرگ دوره صفوى است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

همان طور که گفته شد در ورودى مسجد به دهلیزى به صورت زاویه‏اى قائمه باز مى‏شود که به دو در دیگر مى‏انجامد که از دو طرف مى‏توان وارد مسجد شد. یکى از این درها به طرف محراب و دیگرى به سوى شمال غرب مسجد قرار گرفته است. از همین دهلیز به شبستان زمستانى و همچنین به پشت بام نیز مى‏توان وارد شد.

برگرفته از: سایت اصفهان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :