برج های دوقلوی قزوین
برج‌های آرامگاهی خرقان با بیش از 50 طرح آجری, جزء شاهکارهای آجرکاری معماری ایران به شمار می‌آیند. این برج‌ها در محوطه وسیعی به فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته‌ان

قزوین بهشت تاریخ دوستان است. شهری که در هر وجب از خاک آن می توانید جاذبه های تاریخی زیادی را ببینید که از دوران های مختلف به جا مانده اند. این بار اگر گذارتان به قزوین افتاد، پیش از آنکه به جاذبه های مشهورتر آن مثل الموت سری بزنید، راهی جنوب غربی این شهر شوید تا در یک کیلومتری حصارارضی از توابع خرقان غربی و در 32کیلومتری جاده قزوین – همدان برج‌های آرامگاهی خرقان را ببینید. برج های دوقلوی زیبایی که از دوره سلجوقی به جا مانده اند.

برج‌های آرامگاهی خرقان با بیش از 50 طرح آجری، جزء شاهکارهای آجرکاری معماری ایران به شمار می‌آیند. این برج‌ها در محوطه وسیعی به فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته‌اند و از بسیاری جهات به هم شبیه‌اند اما برج شرقی، قدیمی‌تر از برج غربی است.

اگر از نزدیک سری به خرقان دوقلو بزنید می بینید که یکی از این برج ها 8 ضلعی است و بر هر ضلع آن، طرح‌های متنوع آجری منقوش شده است. این برج دارای گنبدی دوپوش است که دو پلکان مارپیچ به آن منتهی می‌شود.

ارتفاع این آرامگاه در حدود 15 متر و قطر بنای آن حدود 11 متر است. بر اساس متن کوفی موجود در این بنا، این برج در سال 460 ه قمری ساخته شده است.

در این بنا، معمار به جای دو راه پله مارپیچی یک راه پله ساخته است. در بالای ستونی که راه پله مارپیچی درون آن ساخته شده است پنجره ای مستطیل شکل با قوس جناغی در پوشش خارجی قرار دارد تا نور لازم را در مسیر راه پله تامین سازد.

برج دوم اما با فاصله حدود 30 متر از برج اول، از نظر شکل و ابعاد ، تقریبا  هم اندازه برج اول است. این بنا دارای گنبد دو پوش و یک پلکان منتهی به فضای بین این دو پوشش است. برای رسیدن به راه پله ها باید از در مستطیل شکل کوتاهی که داخل اتاق مقبره قرار دارد، گذشت.

تعداد پله های هر راه پله 22عدد است و با توجه به ویژگی های تاریخی بنای برج، می توان گفت که در میان گنبدهای 2 پوسته ای که پوسته دوم آنها مخروطی شکل نیست، این بنا نخستین گنبد 2پوسته قرن پنجم هجری به شمار می رود و از این نظر حایز اهمیت است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

نمای خارجی بنای برج کاملا از آجرهای تزئینی است. وجود همین نمای آجری است که منظر برج را به صورت یکی از زیباترین و چشم گیرترین آثار معماری قرن پنجم ایران درآورده است. این تزئینات روی ساقه گنبد و ضلع های هشت گانه صورت گرفته است.

ضلع سر در ورودی برج، تزئین بیشتری دارد. در این محل، تزئینات خاصی که عبارت از کتیبه ای 2خطی است وجود دارد. مضمون 2خط کتیبه مزبور عبارت است از: «به تاریخ سنه ستین و اربعمائه (460) عمل محمدبن مکی الزنجانی القبه»

الهام مرادی

بخش گردشگری


برگرفته از همشهری آنلاین، روزنامه ایران

منبع : tebyan.net

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :