دره‌های زیبا؛ جنگل‌های انبوه
اواخر زمستان و اوایل بهار زمان خوبی است برای سفر به استان گلستان و دیدن زیبایی‌های دره‌ها و کوه‌های البرز شرقی

دره‌های زیبا؛ جنگل‌های انبوه
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

اواخر زمستان و اوایل بهار زمان خوبی است برای سفر به استان گلستان و دیدن زیبایی‌های دره‌ها و کوه‌های البرز شرقی. در این منطقه کوه‌هایی را می‌بینید که بیشترشان ارتفاعی کمتر از 1000 متر دارند و تا نزدیک قله‌شان پوشیده از مزارع سبز گندم و جو و دشت‌های زرد گل‌های کلزاست.

 

این مناظر البته به دلیل از بین رفتن جنگل‌ها به دست انسان و جایگزین شدن مزارع به جای آنها به وجود آمده است؛ مناظر زیبایی که در حقیقت به عنوان آسیبی به محیط زیست تلقی می‌شود.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

رشته کوه‌های البرز در شرقی‌ترین قسمت‌های خود به استان گلستان می‌رسد. این قسمت نسبت به البرز مرکزی دارای کوه‌های کم‌ارتفاع‌تری است؛ با وجود این به دلیل دوری از قله‌ها و مسیرهای مرکزی خوشبختانه دست‌نخورده‌تر و بکر باقی مانده است و آنهایی که در دره‌ها و کوه‌های این منطقه گشت‌ و‌ گذار کرده‌اند، دیده‌اند که این بخش زیبایی بیشتری از البرز مرکزی دارد.

خیلی از گردشگران بعد از دیدن ناهارخوران به شهر بازمی‌گردند. تنها گردشگرانی که از زیبایی‌های کم‌نظیر این منطقه اطلاع دارند، پس از دیدار ناهارخوران دره را به سوی جنوب ادامه می‌دهند و با ادامه جاده وارد دره‌ای جنگلی و باریک می‌شوند که در فاصله کمتر از 10 کیلومتر به انتهای دره یعنی روستای زیارت می‌رسند

در گذشته‌ای نزدیک، روستای ناهارخوران در شمال شهر گرگان قرار داشت؛ روستایی که امروز بخشی از این شهر زیباست و تفرجگاه این شهر به حساب می‌آید. خیلی از گردشگران بعد از دیدن ناهارخوران به شهر بازمی‌گردند. تنها گردشگرانی که از زیبایی‌های کم‌نظیر این منطقه اطلاع دارند، پس از دیدار ناهارخوران دره را به سوی جنوب ادامه می‌دهند و با ادامه جاده وارد دره‌ای جنگلی و باریک می‌شوند که در فاصله کمتر از 10 کیلومتر به انتهای دره یعنی روستای زیارت می‌رسند. اگر شما هم از این مسیر بیایید، وقتی به این روستای کوچک برسید روبه‌روی‌تان قله 3100 متری تلنبار خودنمایی می‌کند و در کنار روستا چشمه آبگرمی به انتظار شما نشسته است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

و اما وقتی از گرگان به سوی شرق می‌روید، اولین دره‌ای که باید حتما دید دره «توسکاستان» است. مسیر این دره حدود 15 کیلومتری شرق گرگان از جاده اصلی جدا می‌شود و به سوی جنوب می‌رود. این جاده در کنار دره رودخانه «گرماب‌دشت» قرار دارد که از کوه‌های پیر گردکوه و چلی‌چلی سرچشمه می‌گیرد. جاده‌ای بسیار زیبا که بعد از گذر از روستای توسکاستان گویی به قصد قله بالا می‌رود، در نهایت به چهارباغ و شاهرود می‌رسد. برای کسانی که می‌خواهند زیبایی‌های واقعی جنگل‌های شمال را ببینند این جاده که اخیرا آسفالت هم شده است، در اوایل بهار غنیمتی است برای گردشگری.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

برمی‌گردیم به جاده گرگان ـ مشهد و راهمان را به سوی شرق ادامه می‌دهیم. در نزدیکی آزادشهر در حالی که 60 کیلومتر از گرگان فاصله گرفته‌ایم، دره‌ای زیبا با انبوه جنگل‌هایش در سمت جنوب خودنمایی می‌کند. برای دیدن این دره باید به جاده‌ای که درست بعد از پلیس‌راه آزادشهر به سوی جنوب می‌رود، وارد شویم؛ این جاده ابتدا به شهر زیبای «رامیان» و پس از آن به سوی روستای باقرآباد و شش آب می‌رود. کوه قلعه ماران که بسیاری آن را زیباترین کوه استان گلستان می‌دانند در غرب این دره قرار دارد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

اگرچه این جاده آسفالته در پایان به جاده اصلی آزادشهر ـ شاهرود می‌رسد، ولی خوشبختانه کم‌تردد است و زیبایی‌های دست‌نخورده زیادی دارد.بر بلندای کوه قلعه ماران منطقه‌ای بسیار وسیع شبیه کاسه قرار دارد که در بیشتر ایام سال پر از برف است. به این دلیل ترکمن‌های منطقه این کوه را تانقرقارقان به معنای «نفرین خدا» نامیده‌اند.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

اگر همت کنید و از روستای شش آب وارده جاده سمت راست که درست به سوی کوه قلعه ماران می‌رود تغییر مسیر دهید، جاده شما را به روستای «پاقلعه» می‌رساند که روستایی است در ارتفاع بسیار زیاد و در دامنه این کوه بلند که بسیار دیدنی است. این را هم بدانید که تا پاقلعه جاده آسفالت است.

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم

فیلم های مرتبط:

هشت بهشت

مسجد جامع اصفهان

ارگ کریم خانی

بناهای آرامگاهی

کلات نادر

منبع : tebyan.net

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :