به «پا قلعه» بروید
شاید ‌هنگام ورود به یک مکان جدید همه چیز برایتان غریب و ناآشنا باشد, این حس در حالی است که همین دنیای نو برای ساکنان محلی خیلی هم تکراری است. همین حس «غریب‌بودن

به «پا قلعه» بروید

شاید ‌هنگام ورود به یک مکان جدید همه چیز برایتان غریب و ناآشنا باشد، این حس در حالی است که همین دنیای نو برای ساکنان محلی خیلی هم تکراری است. همین حس «غریب‌بودن» و «ناآشنایی» است که سختی راه سفر را هموار می‌کند. انسان همیشه شیفته و مشتاق ناشناخته‌ها و همچنین کشف راز و رمز آنهاست...

 

چنانچه پیشتر شهر گرگان را دیده‌اید و نسیم «ناهارخوران» آن را تنفس کرده‌اید می‌توانید با خیالی آسوده به جاهایی سرک بکشید که کمی تا حدودی از دیده‌ها پنهان مانده است. البته باید کمی صبور بود چون تا دیگر مقصد ما حدود یک ساعت راه باقی است. این مکان در 70 کیلومتری شهر گرگان واقع شده است با وجود این هرگز در این مسیر احساس خستگی نخواهید کرد؛ جاده‌ای دارد سرشار از لطافت مناظر و صنع کردگار.

هنوز هم می‌توان بوی باران را بر دیوار گلی خانه‌های قدیمی روستا استشمام کرد؛ این بو یعنی کلی خاطره، یعنی بازگشت به دنیاها و رویاهای فراموش شده و... حالا اضافه کنید به آن صدای گوسفندان را که همراه چوپان‌های کوچک و مهربان روان می‌شوند به دل صحرا و جنگل

پاقلعه در شیب ملایمی جا خوش کرده است. اگر از یک زاویه دیگر به آن نگاه کنید، این روستا بر دامنه کوهی مرتفع زیبایی دوچندانی خواهد داشت. سقف خانه‌های اینجا هم مانند بسیاری از دیگر مناطق شمال از شیروانی ساخته شده است. هنوز هم می‌توان بوی باران را بر دیوار گلی خانه‌های قدیمی روستا استشمام کرد؛ این بو یعنی کلی خاطره، یعنی بازگشت به دنیاها و رویاهای فراموش شده و... حالا اضافه کنید به آن صدای گوسفندان را که همراه چوپان‌های کوچک و مهربان روان می‌شوند به دل صحرا و جنگل.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

پس اگر در این سفر فرصتی فراهم شد، خوردن شیر و ماست طبیعی را از دست ندهید. البته اینجا آلو ترش و ازگیل بسیار خوشمزه‌ای هم دارد که نمی‌شود از آن بسادگی گذشت!

راستی برای لباس مناسب این سفر فراموش نکنید که این روستا دارای موقعیت کوهستانی است، بنابراین زمستان‌هایش بسیار سرد و تابستانش کلی معتدل و باصفاست.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

دوباره جنگل

با وجود آن که در این روستا به دلیل کشاورزی، بخشی از جنگل‌ها به زمین زراعی تبدیل شده‌است، اما هنوز جنگل‌های انبوه در ارتفاعات غربی و جنوبی روستا خودنمایی می‌کند؛ البته حالا دیگر همه می‌دانند که قطع این درختان ممنوع است و جنگل‌های موجود از سوی نهادهای ذی‌ربط منطقه حفاظت‌شده اعلام شده‌اند.

برای گردشگران همیشه جاهای بکر نسبت به جاهای پرتردد، دارای جذابیت بیشتری است؛ درست چنین وسوسه‌ای شما را به ارتفاعات و به میان جنگل می‌کشاند؛ ‌جایی که انگار می‌خواهی همیشه بمانی؛ درست در همین نقطه، مانند خود جنگل.

راه رفتن به پاقلعه چندان هموار نیست چرا که این بنا بر روی یک کوه بلند قرار گرفته است که در بیشتر موارد کوهنوردان حرفه‌ای بر بام آن صعود می‌کنند. شما هم اگر می‌خواهید به کوه «ماران» بروید توصیه می‌کنیم حتما تجهیزات لازم کوهنوردی را با خود به همراه داشته باشید و با محاسبه زمان به این کار اقدام کنید

با تجهیزات بروید

روستای پا قلعه که پیش از انقلاب به آن «سازمان قاسم‌خان مـقصودلو» گفته می‌شد تاریخی کهن و دیرینه دارد؛ این را «قلعه ماران» گواهی می‌دهد. آن‌گونه که گفته می‌شود این قلعه یکی از پایتخت‌های سلسله اشکانیان بوده است.

راه رفتن به پاقلعه چندان هموار نیست چرا که این بنا بر روی یک کوه بلند قرار گرفته است که در بیشتر موارد کوهنوردان حرفه‌ای بر بام آن صعود می‌کنند. شما هم اگر می‌خواهید به کوه «ماران» بروید توصیه می‌کنیم حتما تجهیزات لازم کوهنوردی را با خود به همراه داشته باشید و با محاسبه زمان به این کار اقدام کنید.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

اما شاید بد نباشد بساط سیزده بدرتان را در روستا و اطراف آن سپری کرده و از صعود به بلندای کوه خودداری کنید. در اطراف این روستا جاهای دیدنی دیگری هم وجود دارد که رفتن و دیدن آنها خالی از لطف نخواهد بود. یکی از آنها چشمه پر آب و زلال «سرگل» است؛ آبی خنک و گوارا که با نوشیدن آن، تمام وجود انسان جانی دوباره می‌گیرد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

مسیری برای بازگشت

در راه برگشت می توانید مسیر خود را به سمت شهر «رامیان» که در فاصله 10‌کیلومتری روستا قرار دارد ادامه دهید. تنها چند کیلومتر که از روستا فاصله می‌گیرید با یکی از زیباترین مناظر در طول سفر و در میان جنگل مواجه می‌شوید، جایی که مسافران زیادی در اطراف آن جمع شده‌اند؛ اینجا یک استخر طبیعی است که به آن «گل رامیان» گفته می‌شود. طبیعی از آن جهت که آب این استخر عمیق به وسیله چشمه‌های جوشان تامین می‌شود.

 

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، دهکده توریستی پاقلعه

منبع : tebyan.net

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :