دشت هویج بی هویج!
دشت هویج در زمستان,دشت هویج نقشه,دشت هویج آدرس,دشت هویج در بهار,دشت هویج,دشت هویج تور,دشت هویج تهران,دشت هویج زمستان,دشت هویج افجه,دشت هویج لواسانات,دشت گرچال,ر

بگذارید همین اول کار بگوییم، در این دشت با زیبایی‌های زیادی مواجه خواهید شد، اما حتی یک دانه هویج نمی‌بینید. ظاهرا در گذشته‌های دور در این

با این حساب، بهتر است گشت خود را در ساعات اولیه روز آغاز کنید تا گرما سرعت شما را کند نکند. این گشت از میان باغ های میوه و جوی های آب که برای آبیاری باغ ها هدایت می شوند انجام می پذیرد. در طول مسیر، لوله آب لوله کشی برای مصارف بهداشتی وجود دارد. در همان ابتدای مسیر آبشاری به نام پسچوبک مشرف به دره وجود دارد که نباید دیدن آن را از دست بدهید. در گشتی که به این دشت دارید، دره شمالی افجه را هم حتما ببینید. این منطقه برای گردشگرانی که به قصد کوهنوردی وصعود به قله آتشگاه ساکار یخچال یا مهرچال را دارند بهترین مسیر است.

گذرگاه شاهان

گفته می شود این دشت، در زمان شاهان صفوی، شکارگاهی پررونق بوده و با طی مسیری به دریاچه و دشت لار می رسیده است. آثار کاروانسراهای صفوی در طول مسیر در انتهای دره در کنار دیواره صخره ای قابل مشاهده است. در ضلع شمالی دشت، گردنه افجه بشم قرار دارد که راهی مالرو در آن موجود است؛ این راه، افجه و دشت هویج,دشت هویج تهران,دشت هویج آدرس,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 پس از آبشار پسچوبک و طی مسیری یک کیلومتر و نیمی یال کوه که مشرف به دشت هویج,دشت هویج تهران,دشت هویج آدرس,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

محله چراغان

در روستای افجه که معماری زیبا و جالب توجهی دارد می توانید از محله چراغان دیدن کنید که بسیار دیدنی است. و حالا که تا به اینجا آمده اید حتما سری به سقاخانه حضرت ابالفضل و چنار کهنسال آن که عمرش را 500 سال می دانند بزنید.

قلعه ساکا، قصر قدیمی است که بر قله سربند برروی ارتفاعات امامه وجود دارد. قدمت آن حتی به قرن دوم یا سوم هجری هم می رسد. این قلعه تا زمان صفوی مورد استفاده قرار می گرفته و آن را از ملات آجر، خشت و گل و ساروج ساخته اند و با سفالهای لعابدار سبز و آبی تزیین کرده بودند. در ادامه مسیر، قصر ناصری وجود دارد که در شمال افجه و مشرف به باغ های روستا است. قصر متعلق به ناصرالدین و به دستور و نظارت اعتمادالدوله ساخته شده است و اکنون مبنایی مخروبه است. از ارتفاعات دشت قله دماوند قابل مشاهده است.

درون غار موزه مجسمه های چوبی، گچی، سیمانی، سنگی و فلزی در معرض دید شما قرار می گیرند، مجسمه هایی از شخصیت های بزرگ و اسطوره ای ایران و مجسمه های از حیوانات که به دست استاد ساخته شده در درون غار به چشم می خورد

غار موزه وزیری

بازدید از غارموزه تجربه منحصربفردی است، هم از لحاظ فضای شگفت انگیز آن و هم از بابت حضور هنرمند و خلق اثر هنری در هنگام بازدید. غار موزه در مسیر روستای کندعلیا، بخشی از دیواره رشته کوههای البرز را به خود اختصاص داده است. پس از طی مسیری کوتاه به  دروازه ای چوبی میرسید که شما را به غار موزه راهنمایی می کند.

هنگام بازدید از این موزه جالب می توانید در فضای باز چای و نسکافه بخورید. همینطور از  بالای خانه درختی که در محوطه حیاط غارموزه وجو دارد منظره ای کوهستانی بی نظیری  را ببینید.

دشت هویج,دشت هویج تهران,دشت هویج آدرس,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

ورودی غار موزه دهان یک شیر است که  در آستانه دیواره کوه ساخته شده؛ غاری که نه به دست طبیعت که با دست های ناصر هوشمند وزیری، استاد مجسمه ساز ایجاد شده است. دهلیزهای این غار موزه از میان سنگ سخت گرانیت البرز، عشق به فرهنگ ایران را در دل خود جا داده است. او در شیب کوه، غاراش را با دهلیزهایی 40متری وسعت بخشیده است.

درون غار موزه مجسمه های چوبی، گچی، سیمانی، سنگی و فلزی در معرض دید شما قرار می گیرند، مجسمه هایی  از شخصیت های بزرگ و اسطوره ای ایران و مجسمه های از حیوانات که به دست استاد ساخته شده  در درون غار به چشم می خورد.

وزیری برای قلعه فلک‌الافلاک نزدیک به 50 مجسمه براساس فولکلور منطقه با لباس‌های محلی، برای موزه رختشورخانه زنجان، در پارک جمشیدیه، پارک ملت، پارک ساعی، پارک براجین قزوین، پردیسان تهران، عسلویه، ماهشهر و موزه‌های تاریخ طبیعی، مجسمه های زیادی ساخته است و از تمام کارهایش دست کم نمونه ای کوچک در این مجموعه وجود دارد.

دشت هویج,دشت هویج تهران,دشت هویج آدرس,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

چطور برویم؟

دشت هویج,دشت هویج تهران,دشت هویج آدرس,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

در اینجا مسیر مستقیم را باید ادمه داد و با استفاده از تابلوها که مسیر رسیدن به افجه را مشخص می کنند و گذشتن از میدان بسیج به سمت چپ بچیپید تا به افجه برسید.

پس از رسیدن به این روستا یک دو راهی می بینید. باید مسیر خاکی را ادامه دهید و پس از پارک کردن وسیله نقلیه پیاده روی را آغاز کنید. مسیری نیز برای عبور ماشین وجود دارد البته به شرطی که ماشین تان شاسی بلند و دو دیفرانسیل باشد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از:

خبرگزاری میراث فرهنگی

تاریخ کوهنوردی ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :