دیدنی‌ترین جاده‌های ایران کدامند؟
تهران,دیدنی های تهران,جاذبه های گردشگری تهران,آثار تاریخی تهران,مناظر طبیعی تهران,استان تهران,نقشه تهران,مساحت تهران,جمعیت تهران,مراکز گردشگری تهران,جاهای د

ماشین داشته باشی هوا هم بهاری باشد دلت هم جای خنکی بخواهد و از شلوغی و آلودگی، از سروصدا و ازدحام شهر خسته شده‌ باشی، چه کار می‌کنی؟ دوست داری بزنی به جاده. ‌‌جایی که فوری بعد از شلوغی‌ها در دسترس مناظر خوب و هوای آزاد و خنک قرار بگیری. تختی و جویی باشد که کنارش بنشینی،‌ چای بنوشی و هیاهویی را که در طول روز در سرت انباشته شده، یک‌جا بیرون کنی.

باید بزنی به جاده. از تهران هرچه سریع‌تر بروی بیرون. ولی مگر می‌شود؟ ترافیک نمی‌گذارد بی‌مقدمه برسی به جایی که دوست داری. اما با خودت فکر می‌‌کنی ‌ می‌ارزد یک ساعت در ترافیک صدر بمانی، ولی سه ساعت را در جاده لواسان، در هوای خوبش، در جاده خلوتش سپری کنی.

جاده‌گردی یکی از تفریحات تهرانی‌های ماشین‌دار است. به سفر کوتاه چند ساعته‌ای می‌روی، فضا عوض می‌شود، آب و هوا عوض می‌شود، مغز استراحت می‌کند. وقتی برای سفر بلندمدت چند‌روزه وقت نیست با رفتن به جاده چالوس، لواسان، فشم و جاده‌های بیرون شهری و خوش‌آب و هوای دیگر جبرانش می‌کنی. می‌شود کنار جاده ایستاد، به منظره شهر پر همهمه‌ای که از آن دور‌شده‌ای چشم دوخت و نفس عمیق کشید. جاده‌های محبوب تهرانی‌ها جاده چالوس، لواسان، فشم، فرحزاد و کن ـ سولقان هستند. در حالت عادی باید یک ساعت وقت بگذاری تا به این جاده‌ها برسی.

جاده 59

اسم جاده چالوس جاده 59 است، اما چون به چالوس می‌رسد به این نام معروف شده. تهران را به سمت غرب می‌روی‌، از میدان آزادی رد می‌شوی،‌ به اتوبان کرج می‌رسی، همین‌طور می‌روی تا برسی به تابلویی که سمت جاده چالوس را نشانت می‌دهد. جاده‌ زیبایی که شامل انبوه درختان، دره و کوه و پیچ‌های تند است و دوطرفش را رستوران،‌ چایخانه‌ها و باغ‌های خانوادگی گرفته‌اند و از کنار باغ‌های خانوادگی هم رودی با آب خیلی سرد روان است. تونل کندوان که سوت و جیغ در آن به راه است.

در جاده چالوس انواع اکبر جوجه‌ها، حسن‌رشتی‌ها و ... را می‌توانید پیدا کنید. بدون طی کردن راه کامل تا شمال می‌شود در رستوران‌های آنجا قزل‌آلا و ماهی سفید تازه و انواع غذاهای شمالی خورد و البته کبابی که روی زغال درست می‌شود.

مکان‌های دیگری در کنار جاده کرج ـ چالوس مانند مکان‌های ورزشی از جمله پیست اسکی در دیزین و پیست اسکی خور و روستاهای بسیار زیبا از جمله روستاهای خور، آسارا، گچسر و واریان که به عنوان روستاهای هدف گردشگری کرج نیز مصوب شده‌اند از دیگر جاذبه‌های گردشگری محور کرج ـ چالوس است که محدوده آن نیز از بیلقان تا کندوان مسافتی به طول 75‌کیلومتر را در برمی گیرد. سالانه حدود 13میلیون جهانگرد و گردشگر داخلی از این جـاده دیدن می‌کنند. 

روستای فرحزاد از بخش‌های خوش‌آب و هوای شمال تهران به حساب می‌آمده است و هنوز نیز درصد بالایی از اهالی این محله را ساکنان قدیمی ده فرحزاد تشکیل می‌دهند

«ف» بگی تا فرحزاد می‌روم

فرحزاد نام دهی است در شمال غربی تهران که به امامزاده داوود می‌رسد، اما یکی از جاده‌های محبوب تهرانی‌ها هم هست که برای رفتن به آن لازم نیست به طور کامل از شهر خارج شوی. این محله در منطقه2 تهران واقع شده است. روستای فرحزاد از بخش‌های خوش‌آب و هوای شمال تهران به حساب می‌آمده است و هنوز نیز درصد بالایی از اهالی این محله را ساکنان قدیمی ده فرحزاد تشکیل می‌دهند.تهران,دیدنی های تهران,جاذبه های گردشگری تهران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

فرحزاد، محله و دهکده‌ای واقع در شمال غرب تهران است که از بزرگراه یادگار امام، جاده فرحزاد و بلوار فرحزادی شهرک غرب قابل رفت و آمد است. ‌این منطقه خوش آب و هوا ییلاق تهران محسوب می‌شود و در بیشتر اوقات سال هوای خنکی دارد و اصلا به خاطر هوای با طراوت و فرح انگیزش به همین نام معروف است. قبلا رونق فرحزاد بیشتر از حالا بود. شاید چون جاهای تفریحی کمتر بود و به طرف می‌گفتی ف می‌گفت فرحزاد.

بریم جاجرود

جاده لواسان که جزئی از منطقه شمیرانات محسوب می‌شود ، جاده‌ محبوب دیگری پر از کافه‌ها و رستوران‌ها و استراحتگاه‌هاست. خوش آب و هوا و خوش منظره است. جاده‌ای که به شهر لواسان می‌رسد. شهر لواسان را از شمال، کوه‌های ورجین، باغدره، کند و افجه، از سمت غرب کوه‌های قصران، از سمت شمال شرقی و شرق کوه‌های ایرا، فیل زمین، لواسان بزرگ (اسم روستایی) و جاجرود و از جنوب کوه‌های تلو، قوچک، زینکوه و ارا کوه در بر می‌گیرند.تهران,دیدنی های تهران,جاذبه های گردشگری تهران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

بخش لواسان دارای روستاهای زیادی‌ است اما بدنه شهر را محله‌های ترک مزرعه، احمدآباد، شورکاب، جاییج، گَلَندُوَک «مرکز»، نجارکلا، ناران، قاضی‌آباد، کلاک، سبو بزرگ و سبو کوچک تشکیل می‌دهند. سد لتیان در این جاده قرار دارد و به همراه رود جاجرود به جاذبه آن افزوده است.

 

اوشون فشم

فشم هم جاده خوش آب و هوا و محبوبی دارد. این شهر در بخش رودبارقصران شهرستان شمیرانات است و در گفتار عامیانه بیشتر به اوشون ـ فشم مشهور است.

فشم در 25 کیلومتری شمال شرقی شهر تهران و در مسیر جاده لشگرک قرار گرفته. اوشان، فشم، میگون دارای باغ‌های میوه بسیار هستند و هوای آن در بهار و تابستان بسیار دلپذیر است.تهران,دیدنی های تهران,جاذبه های گردشگری تهران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

روستاهای ایگل، آهار و شکراب در مسیر اوشان و همچنین روستاهای امامه در مسیر فشم و پس از آن در مسیر راست از دوراهی فشم روستاهای زایگان (زاگون)، لالان (لالون)، آبنیک (اونک)، گرمابدر، جانستون و در مسیر چپ از دوراهی فشم روستاهای میگون، شمشک، دربندسر از مناطق تفریحی‌اند.

روستاهای ایگل، باغگل آهار و شکرآب در مسیر بعد از اوشان و همچنین روستاهای امامه در مسیر دو راهی امامه (نرسیده به فشم) ودر مسیر سمت راست میدان فشم به روستای روته و بعد به روستای زایگان (زاگون) می‌رسیم. در طول مسیر از روستاهای خوش آب و هوای بسیاری عبور می‌کنیم که می‌توانیم ماشین را کنار بزنیم و پای پیاده روستا را طی کنیم و در چایخانه محلی بنشینیم و چای بنوشیم.

برای دیدن «کن» تا فرانسه نرو

اگرچه ممکن است گذرمان نیفتاده باشد، ولی اسم کن و سولقان هم زیاد به گوشمان خورده. کن دره خوش آب و هوایی است خارج از تهران که می‌توان به عنوان ییلاق چندساعته از آن استفاده کرد.تهران,دیدنی های تهران,جاذبه های گردشگری تهران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

این دره در شمال غرب شهر تهران قرار دارد و رودخانه‌ کن که از بلندی‌های شمال البرز سرچشمه می‌گیرد، در مسیر آن جریان دارد. مسیر کن ـ سولقان هوایی بسیار فرحبخش دارد که محبوب روزهای گرم است.

در طول دره، قهوه‌خانه‌هایی وجود دارد که روزهای هفته بویژه روزهای تعطیل از مسافران پذیرایی می‌کنند. رودخانه پرآب کن در ماه‌های گرم تابستان جایی برای آب‌تنی کوهنوردانی است که به ارتفاعات منطقه صعود می‌کنند. در فصل‌های بهار و پاییز می‌‌توان زیباترین چشم‌اندازها را در دره کن ـ سولقان دید.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از چمدان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :