ثبت جهانی محرم ممکن نیست
محرم نویدکیا,محرم,محرمانه,محرم بسیم,محرم پناهی,محرمانه مهدی موسوی,محرمانه شاهین,محرم فؤاد,محرم 2014,محرمانه شاهین نجفی,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


آیین های محرمی اگرچه بزرگترین آیین مذهبی ایرانیان به شمار می روند اما مردم شناسان و کارشناسان فرهنگی معتقدند که این مراسم به دلیل گستردگی و تنوع بسیار زیاد، قابلیت ثبت جهانی ندارند.

محمد میرشکرایی، مردم‌شناس در این باره به خبرگزاری میراث فرهنگی می گوید: «برگزاری مراسم آئینی و عزاداری های متنوعی که در نقاط مختلف کشور جریان دارند، در قالب یک مجموعه ثبت جهانی میراث معنوی محرم امکانپذیر نیست. چرا که مراسم محرم بسیار وسیع است. مثل انواع تعزیه، بنابراین هرکدام از عناصر گوناگون محرم باید به طور مجزا ثبت شوند.»

 


او ادامه می دهد: «در این میان کلانشهرهایی چون تهران با دگرگونی های فرهنگی بسیاری مواجه هستند که با کپی و سرایت آن به دیگر شهرها باعث خواهد مناطقی که آیین ها و رسومات خاص دارند تحت تاثیر جریانات و دگرگونی های کلانشهرها قرار گرفته و به مرور دچار تحول شوند. به همین منظور ثبت جداگانه پرونده هر شهر امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.»

او با اشاره به این که عناصر فرهنگی معنوی در هیچ شرایطی از زمان شکل ثابتی ندارد ادامه می دهد: «مراسم و آئین ها هیچ وقت شکل ثابتی ندارد. بدون تردید دسته گردانی امروزی با دوره های پیشین مثل دوره ناصرالدین شاه یا دوره صفویه خیلی متفاوت است. به طوری که درهر دوره ای به تناسب مجموعه شرایطی که بوجود می آید تغییر می کند.»

درحال حاضر رشد تکنولوژی و همچنین الگوبرداری دیگر شهرها از کلان شهرهایی مثل تهران و همین طور پرداختن شبکه های سراسری به آن باعث شده آئین ها و عزاداری هایی خاصی که در روستاها و شهرهای کوچکتر وجود دارد نادیده گرفته شود. این تغییر در آئین های عزاداری در کلانشهرها خطر نیست بلکه تحول است

به گفته میرشکرایی علم های 15 تیغه‌ای که در تهران مرسوم است، دراصل و درگذشته 1 تیغه بوده است. به طوری که زادگاه این علم شهر تهران است که به دلیل وسعت خیابان های تهران دچار تغییر و به تعداد آن افزوده شده است. البته امکانات فنی که در حال حاضر وجود دارد یکی از عوامل دیگری است که باعث تغییرات این مراسم ها شده است و بی تردید مستمر هم است.

او با بیان اینکه درصورت ثبت آئین ها و مراسم معنوی محرم باید گروهایی ایجاد شوند که ملزم به اجرا و حفظ آن باشند تا به تناسب تحولات در آن تغییر ایجاد نشود، می گوید: «مجموعه شرایط فرهنگی- اجتماعی بدلیل امکانات موجود وفناوری شکل جدید و جوانانه‌ای پیدا کرده است. به طوری که در گذشته از شیپور و قرنی و طبل... استفاده می شد و امروزه فرم ابزار و آلات دسته ها و ضربها و حتی فرم موسیقایی آن نیز دچار تحولات بسیاری شده است.»

میرشکرایی معتقد است که درحال حاضر رشد تکنولوژی و همچنین الگوبرداری دیگر شهرها از کلان شهرهایی مثل تهران و همین طور پرداختن شبکه های سراسری به آن باعث شده آئین ها و عزاداری هایی خاصی که در روستاها و شهرهای کوچکتر وجود دارد نادیده گرفته شود. این تغییر در آئین های عزاداری در کلانشهرها خطر نیست بلکه تحول است. عناصر فرهنگی به تناسب زمان تغییر خواهد کرد، اگر تغییر نکند همانند یک موزه زنده است. او ادامه می دهد: «البته آئین هایی مثل نخل گردانی در شهر تاریخی یزد که اصالتا زیبایی و ارزشهای فرهنگی را دربرگرفته است باید ثبت و نگذاریم دچار تحولات امروزی شود. چرا که نسبت به ارزشهایی که دارد اگر از قالب اولیه دور شود خطر است.»


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :