تیمچه‌های سنتی بازار تهران
بازار تهران امروز,بازار تهران اعتصاب,بازار تهران سرای ملی,بازار تهران تعطیل شد,بازار تهران ارز,بازار تهران نقشه,بازار تهران تعطیلی,بازار تهران طلا,بازار تهران ت

در دوره ناصرالدین شاه بر تعداد راسته‌های بازار افزوده شد و تعدادی سرا و تیمچه معتبر ساخته شد. مانند دیگر مجموعه بازارهای تاریخی، هر کدام از راسته‌ها، رسته‌ها، سراها و تیمچه‌های بازار تهران,بازار تهران نقشه,بازار تهران تظاهرات,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

بازارهای اصلی ایرانی از بخش‌های تیمچه، جلوخان، چهار سو، حجره، دالان، راسته، قیصریه، کاروانسرا و میدان تشکیل شده که بازار بزرگ تهران تمام این خصوصیات را دارد. راسته اصلی بازار، با ساده ترین شکل با دکان‌های واقع در دو سوی آن به شکل خطی در امتداد مهمترین معبر شهر شکل می‌گرفت. در شهرهای بزرگ علاوه بر راسته اصلی، تعداد راسته فرعی به صورت عمود بر راسته اصلی ساخته می‌شد.

دالان، فضایی ارتباطی است که از یک سو به یک کاروانسرا و از سویی دیگر به راسته‌ای دیگر وصل می‌شود.  تیمچه، واژه "تیم" به معنی کاروانسرا بوده، چنانچه ناصر خسرو در سفرنامه خود از این واژه استفاده کرده است. تیمچه به معنای تیم کوچک یا کاروانسرای کوچک است.

از با ارزش‌ترین بناهای بازار که در دوره ناصرالدین شاه توسط حاج  "علی خان حاجب الدوله"  ساخته شد و هر گردشگری نباید دیدن آن را از دست بدهد، "تیمچه حاجب الدوله"  است، این تیمچه قدیمی در کنار مسجد امام بازار قرار دارد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، بیابان های ایران

فیلم مرتبط:

آشنایی با سراها و تیمچه های بازار تهران


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :