خانه اتحادیه
خانه امین السلطان,خانه امین السلطان,خانه امین السلطان+تهران,خانه امین السلطان در تهران,خانه و باغ اتحادیه,خانه باغ اتحادیه,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان ت

«

در این خانه بسیاری از تصمیمات مهم سیاسی آن دوران گرفته می شده است. مساحت این خانه باغ در زمان قاجار بیشتر از حال حاضر بوده و ساختمان‌های آن به مرور زمان تخریب شده است. نوادگان امین‌السلطان در دوره‌های بعد، زمین پدری را تفکیک کردند و فروختند. سینما جهان، سینما شهرزاد، یک پارکینگ و یک مجتمع تجاری در بخشی از همین زمین‌ها ساخته شده است.

خانه امین السلطان,خانه امین السلطان,خانه امین السلطان+تهران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

رحیم اتحادیه نیز در سال 1295 شمسی این زمین را از وارثان امین‌السلطان خرید و با تفکیک آن به 30 سهم، آن را میان فرزندان خود تقسیم کرد. این خانه در دهه 50 لوکیشن سریال معروف «دایی جان ناپلئون» ساخته ناصر تقوایی بود و به همین نام نیز معروف شد.

در این خانه بسیاری از تصمیمات مهم سیاسی آن دوران گرفته می شده است. مساحت این خانه باغ در زمان قاجار بیشتر از حال حاضر بوده و ساختمان‌های آن به مرور زمان تخریب شده است

پس از بی نتیجه ماندن رایزنی‌ها جهت تملک این ملک توسط سازمان میراث فرهنگی، بنا بر درخواست جمعی از مالکین، دیوان عدالت اداری در سال 1389 خورشیدی رای به خروج آن از فهرست آثار ملی داد. در نهایت امر پس از خروج خانه اتحادیه از فهرست آثار ملی 2.2 سهم از سی سهم خانه در اردیبهشت سال 1392 به مزایده عمومی گذاشته شد.

خانه امین السلطان,خانه امین السلطان,خانه امین السلطان+تهران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

مهمترین و زیباترین بخش خانه سر در آجری آن (ورودی از سمت خیابان لاله زار) است، قرنیز زیبایی در بخش فوقانی سر در و ستون توکار نیم گرد در دو طرف ورودی، همراه با پیش کرده تزیینی با استفاده از آجر تراش دار در دور تا دور قوس بالای در، نقش سمت ورودی با نقش آجر کاری حصیری جفت جفت، قاب مربوطه به اسماء جلاله، قوس مغولی برگشته در محل چراغ دان (که در حال حاضر به صورت غیر اصولی پرشده) با نقوش اسلیمی که دو اژدها را نشان می دهد و… از تزئینات جالب توجه خانه و باغ اتحادیه هستند.

علاوه بر آن قوس در ورودی نیز به چشم می خورد این قوس بسیار شکیل و همانند قوس های هندی و مغولی است با این تفاوت که انعطاف آن کمتر از حد معمول قوس های هندی و مغولی می باشد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از همشهری، سفر نویس


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :