قلعه ایرج
عکس قلعه ایرج,قلعه ایرج,قلعه ایرج,آدرس قلعه ایرج,,قلعه ایرج ورامین, تهران ,دیدنی های تهران ,جاذبه های گردشگری تهران ,آثار تاریخی تهران ,مناظر طبیعی تهران ,اس

شاید خیلی ها تاریخ قبل از قاجار ایران را به خوبی نشناسند اما واقعیت این است که در همین تهران، کمی دورتر از جنوب شرقی پایتخت قلعه ای ساسانی جا خوش کرده که با نام متفاوتش کنجکاوی خیلی ها را بر می انگیزد. قلعه ای به نام ایرج که در نزدیکی دهکده جعفرآباد، در شمال شرقی ورامین قرا دارد.

ابعاد داخلی شمال - جنوب قلعه ایرج,قلعه ایرج,آدرس قلعه ایرج,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

این قلعه در سمت شمال جاده ارتباطی ورامین به پیشوا قرار دارد و در 4 جهت بنا، دروازه‌هایی به منظور فراهم ساختن امکان ورود و خروج به درون آن ساخته شده است. از چهار دروازه تنها دروازه اصلی که در شمال شرقی واقع شده، باقی مانده است که این حصار دارای ضخامتی بین 17 تا 22 متر و بیشترین ارتفاع آن 16 متر است. نمای بیرونی حصار در چهار طرف 146 برج و نیم دایره ای دارد که حد فاصل هر دو برج با چهار طاق‌نما تزئین شده که این طاق‌نما در بعضی قسمت‌ها به صورت دو طبقه است.

به باور برخی، قلعه ایرج,قلعه ایرج,آدرس قلعه ایرج,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

برخی مورخین نظیر اعتمادالسلطنه که در دوران قاجار می‌یسته‌اند، توضیح مفصلی از این اثر ارائه داده‌اند.با توجه به قدمت و اهمیت این قلعه، طی سال‌های اخیر، مطالعات باستان‌شناسی درباره‌ این قلعه به عمل آمده است. بنای قلعه ایرج به شماره 9835 و تاربخ یازدهم مرداد ماه سال 82 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. گفته می شود مرمت این بنای تاریخی در برنامه میراث فرهنگی قرار دارد و با بهسازی آن، گردشگران بیشتری می توانند بخشی از تاریخ تهران را به طور زنده ببینند.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از همشهری، هفت صبح


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :