معرفی آستان مقدس پیغمبران سام و لام سمنان + عکس
در مقبره پیغمبران سام و لام از فرزندان نوح پیغمبر مدفون هستند و آب و هوای معتدل و پوشش گیاهی و جانوری منطقه، جاذبه زیارتی منطقه را به عنوان محور گردشگری آن تکمی

استانداری سمنان ,

بقعه پیغمبران سام و لام سمنان یکی از جاهای دیدنی و مذهبی شهر سمنان می باشد .سفر به مناطق مذهبی ممکن است بنا به دلایل زیادی شکل گیرد که از اعتقادات مذهبی قوی تا رفع کنجکاوی‌های فردی را شامل می‌شود. چنین سفری بیشتر بر مبنای انگیزه‌های مذهبی است. جاذبه‌های مذهبی، زیارتگاه‌ها و اماکن مقدس هر ساله تعداد زیادی از گردشگران مذهبی را به‌سوی خود جذب می‌کنند. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا تصمیم داریم به معرفی آستان مقدس پیغمبران سام و لام سمنان بپردازیم. با ما همراه باشید.
استانداری سمنان ,
بقعه پیغمبران سمنان ، آرامگاه فرزندان حضرت نوح است که بر فراز کوهی در شمال شرق سمنان قرار گرفته است. در این مطلب از بیتوته شما را با بقعه پیغمبران سمنان آشنا می کنیم.

بقعه پیغمبران سمنان ، یا بقعه پیغمران سام و لام بر فراز کوهی در شهر سمنان قرار گرفته است که مردم استان به حاجت روا بودن آنها اعتقاد دارند و بر این باورند که هیچ حاجتمندی را دست خالی بدرقه نمی کنند.

بقعه پیامبران سمنان در 20 کیلومتری شمال شرق سمنان در مسیر تهران – مشهد قرار گرفته است. از آنجا که بقعه در بالای کوه ساخته شده است ، میتوانید علاوه بر زیارت از مشاهده مناظر طبیعی زیبای اطراف آن هم لذت ببرید.

بقعه پیغمبران سمنان در آذر 1380 با شماره 4426 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

براساس کتیبه موجود در ایوان شرقی بقعه پیامبران سمنان ، این بقعه مربوط به سام و لام ، فرزندان حضرت نوح (ع) است که به سام النبی (ع) و لام النبی (ع) معروفند.

استانداری سمنان ,

بقعه پیامبران دارای حرم ، ایوان، صحن و گنبدی مخروطی شکل به شعاع 20 متر و با گریو کوتاهی است. حرم به شکل چهار گوش ساخته شده است و ضریحی طلایی بر روی قبور کار گذاشته شده است و فضای داخلی بقعه آینه کاری های زیبایی دارد.

بقعه پیغمبران سمنان هر ساله پذیرای حاجتمندان و گردشگران زیارتی است و از آنجا که هیات امنای امامزاده شرایط اقامت را در این محل فراهم کرده اند ، هنگام زیارت بقعه دغدغه ای برای اسکان و اقامت نخواهید داشت.

مسیر دسترسی به بقعه پیغمبران سمنان 

این بقعه از دو مسیر قابل دسترسی است. مسیر اصلی آن که در امتداد اتوبان تهران–مشهد و در کیلومتر ۶ خروجی سمنان قرار دارد دارای دو بخش بیابانی و کوهستانی است. این جاده در بخش بیابانی آن خاکی و دارای زیرسازی بوده اما در بخش کوهستانی آسفالت و کاملا بهینه‌سازی شده است. در فصل زمستان و به‌ویژه در روزهای برفی همراه داشتن امکانات کافی از جمله زنجیر چرخ و البسه گرم ضروری است. مسیر دوم دسترسی به بقعه پیغمبران، از محل پل اصلی ورودی شهر درجزین در شمال شهر سمنان امکان پذیر است که دارای جاده خاکی نسبتا بی کیفیت بوده و به سمت شرق تا محل بقعه پیغمبران امتداد می‌یابد.

از فراز کوه پیغمبران و به‌طور دقیق از محل بقعه، علاوه بر زیارت پیغمبران خدا با چشم‌انداز زیبایی در هردو طرف کوه مواجه می‌شوید. در قسمت جنوب، دشت سمنان و حومه کویری آن و در طرف دیگر یعنی قسمت شمالی، پستی و بلندی‌ها و تپه‌ماهور همراه پوشش گیاهی متوسط مشاهده می‌شود. که برای علاقه‌مندان حوزه بیوتوریسم و طبیعت‌گردی جالب توجه است.

معرفی بقعه پیغمبران سمنان

در 20 کیلومتری شمال شرق شهر سمنان ، بر بلندای کوه ، مقبره ای وجود دارد که بر اساس کتیبه موجود در آن متعلق به نوادگان حضرت نوح ، سام النبی و لام النی است. 

این بقعه در منطقه ای سرسبز و خوش آب و هوا قرار گرفته و سفر به آن جنبه زیارتی سیاحتی دارد.

در کتیبه ای که در ایوان شرقی بقعه نصب شده چنین آمده است: در بیان نسب شریف پیغمبران سیم و لام (ع) بدان که این دو بزرگوار ، پیغمبرانی از نسل نوح هستند ، سام و لام پسران عراق بن عالم بن سام بن نوح. ایشان از راه البرز به سمنان آمده و قلعه جنبدان ، اسفنجان ، ناسار ، کوشمغان و زاوغان را بنا نهاده اند و بعضی از مردم سمنان از نسل ایشانند و وجه تسمیه سمنان به دلیل آن است که باعث آن سمنک پیغمبر بوده و این کوه را سیمنک می نامند.

بقعه پیغمبران دارای حرم ، ایوان ، صحن و گنبدی مخروطی با شعاع 2 متر با گریو کوتاهی است که ارتفاع آن از سطح بام مقبره حدود 5 متر است، این بقعه فاقد کاشی کاری است. 

حرم به شکل 4 گوش مربع شکل به ضلع 5.5 متر  ساخته شده که در گذشته صندوق مشبک چوبینی روی قبورش تعبیه شده بود و امروزه ضریحی طلایی جای آن را گرفته است. 

فضای داخلی بقعه با هنر آینه کاری تزئین شده است.

در قسمت جنوبی و شرقی بقعه ، بیرون مقصوره دو ایوان و دو پیش فضا وجود دارد و در دو طرف دیگر آن پرتگاه و دره است. 

دو ایوان بنا رو به جنوب و شرق است که در ایوان شرقی کتیبه ای از کاشی وجود دارد که که نسب این دو بزرگوار دفن شده را مشخص می نمایند.

در سال 89 حسینیه ، مسجد و زائر سرا در این بقعه متبرک ساخته شد. در اطراف صحن شرقی 9 حجره برای سکونت زائران وجود دارد بنابراین امکان اقامت شبانه در این بقعه فراهم است.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :