ساحلی رویایی و اروپایی در شمال ایران! + عکس
در بین تمام نقاط دیدنی استان گیلان، ساحلی قرار دارد که به تمیزی و زیبایی در بین تمام مسافران و گردشگران مشهور است. اسم این ساحل زیبا ساحل چمخاله است.

یکی از زیباترین سواحل شهر گیلان ، ساحل چمخاله است که در بین گردشگران طرفداران زیادی را دارد . اگر می خواهید علاوه بر زیبایی های دریا ، از طبیعت زیبای مزارع مختلف گسترده شده کنار ساحل و نمای کوهستانی لذت ببرید، به دیدن ساحل زیبای چمخاله بروید و از آرامش دریا در کنار شانه های سترگ و ایستاده کوهستان دیدن کنید.

ساحل چمخاله یکی از زیباترین و مجهزترین و همچنين کم خطرترین ساحل های موجود در کشور است این ساحل ماسه ای بسیار زیبا شرایط مناسبی برای شنا دارد و با شیب ملایم، دارای پلاژ، سوارکاری، قایق سواری و آلاچیق است. این ساحل زیبا در سال هزار و سیصد و نود هم از جانب وزارت کشور بعنوان برترین ساحل استان گیلان انتخاب شد. بهترین جاذبه های چمخاله ساحل ماسه ای بسيار زيبا و رودخانه بزرگ چمخاله میباشد.

چمخاله در برگ های تاریخ

این ساحل هم روزهای خوش به خود دیده است و هم ناخوشی هایی که همراه با دلاوری های مردم این منطقه بوده است. اگر بخواهیم در نگاشته های تاریخ این منطقه عمیق شویم، بی شک به دورانی خواهیم رفت که هنوز خط برای نگاشتن تاریخ اختراع نشده است اما می توان به همین ۳۰۰ سال پیش سر زد و با نگاه به دوه افشاریان، ردپای نادرشاه افشار را در این منطقه دید. بی شک جایی که منابع باشد همیشه چپاولگر هم حضور دارد. در این میان نادرشاه افشار که از اهمیت این ساحل و منطقه استراتژیک آن باخبر شده بود در گام اول به عقب راندن و تار و مار کردن راه زن ها و تاتارهای گیلان دست زد و همین امر باعث شد تا چمخاله برای اولین بار پتانسیل نهان خود را آزاد کند؛ به محض مستقر شدن حکومتی واحد و ارتشی نظام یافته در کشور، در ساحل چمخاله هم کشتی سازی رونق گرفت و هم پایگاه دریایی که همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. این ساحل را  می توان نقطه آغازین توسعه تجارت بنادر در شمال ایران دانست. بعد از افشاریان و دوره های قدیمی تر حکومت در این منطقه، روزی بوده است که روس ها و انگلیس ها به قصد تاراج به این منطقه حمله کرده اند و البته بعد از مدتی با مردم غیور گیلان رو به رو شدند و بارها شکست خورده و سر آخر بالاجبار شر خود را از سر شمال زیبای ایران کم کرده اند. داشته ایم در تاریخ که بسیاری از مبارزان این مرز و بوم از مردم گیلان و چمخاله بوده اند. اگر دقیق تر بخواهیم به این ساحل اشاره کنیم باید نام کامل تری از آن را به زبان بیاوریم؛ ساحل چاف و چمخاله از دو بخش تشکیل شده که هر دو این قسمت به موازات هم دیگر توانسته اند شانه به شانه هم پیشرفت کنند و نشانی ماندگار از خود به جا بگذارند. این منطقه از چنان قدرت پذیرایی برخوردار است که در ادوار مختلف تاریخ، پذیرای بسیاری از مردمانی بوده است که از گوشه و کنار ایران، خسته از جنگ و قحطی، به آن پناه آورده اند و در حال حاضر، از شهروندان آن به حساب می آیند. دورانی که جنگ تحمیلی به مردم کرمانشاه و شهرهای جنوبی ایران فشار آورد و باعث ویرانی های بسیار شد، مردم چمخاله و استان گیلان با رویی گشاده پذیرای هم وطنان خود شده اند و این پذیرش و انعطاف و ادغام نشان از فرهنگ غنی این منطقه است.

وجه تمسیه چمخاله
چمخاله از دو واژه ی چم که در کردی به معنی رودخانه و خاله که در گیلکی یعنی انشعاب تشکیل یافته است. چمخاله یعنی منشعب شده از رودخانه های مختلف.

ساحل چمخاله,چمخاله,چمخاله کجاست

جاذبه های ساحل چمخاله
برای گشت و گذار در ساحل چمخاله کافی است تا از سکونت گاه تان پا بیرون بگذارید تا از هر قدم که در این شهر ساحلی و بندر زیبا برمی دارید لذت ببرید. لنگرود در مجاورت لاهیجان و رودسر قرار دارد و هر سه شهر را میتوانید روی خط ساحلی مازندران دنبال کنید و دریا را از چند موقعیت مکانی ببینید. روستاهای ییلاقی چمخاله در استان گیلان از آن دسته روستاهایی هستند که نمی توان نمونه آنرا در جای دیگری پیدا کرد.

 

کنار ساحل زیبای چمخاله طبیعت زیبای لیلا کوه و منطقه جنگلی خرما و اطاقور هم قرار دارد که در ایام نوروز با زیبایی خاص خود میتواند جاذبه زیبایی برای گردشگران مختلف باشد.


چمخاله با ماسه های مرغوبش جان می دهد برای یک بازی والیبال یا فوتبال ساحلی. چند زمین مجهز به تور و امکانات بازي در کنار ساحل برپا شده است که از اتفاق طرفداران بسياري دارد و هیجان و شور مضاعفی را به ساحل گردان منتقل می کند. صدای فریادهای بازیکنان و صدای اصابت توپ با دستها نشان می دهد با بازیکنان آماتور رو به رو نیستید! این ساحل چند بار میزبان مسابقات فوتبال و والیبال ساحلی کشور بوده است. حتی یک مسابقه کشتی پهلوانی گیلانی هم در این ساحل ماسه ای زیبا برگزار می شود که دیدنش حتماً خالی از لطف نیست.

ساحل چمخاله,چمخاله,چمخاله کجاست


مسیر دسترسی به چمخاله

در حرکت از تهران به سمت چمخاله باید بعد از پشت سر گذاشتن جاده چالوس و رامسر و ورود به استان گیلان به سمت لنگرود برانید.

برای رسیدن به چمخاله از شهر لنگرود، از خیابان آزادگان به بلوار جمهوری اسلامی رفته و در انتها وارد جاده چمخاله شوید. با یک رانندگی 10 الی 12 دقیقه ای به ساحل چمخاله خواهید رسید

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :