با زیباترین جزیره ی خلیج فارس بیشتر آشنا شوید+عکس
جزیـره مـارو مانند دیگر مکان ها جای مشخص و مخصوصی که شمـا بتوانید در آن کمپ بزنید یا شب اسـتراحت کنید ندارد . شمـا می توانید بـه مدت چند ساعت از این جزیـره دیدن

 

جزیره مارو هرمزگان ، تجربه‌ سفری تکرار نشدنی در دل خلیج همیشه فارس - سفرزون

آکاایران: جزیـره مـارو که نام دیگر آن جزیـره شیدور ( بـه گفته مردم عرب بومی هرمزگان) می بـاشـد ، یکی از جزایر اسـتان هرمزگان می بـاشـد .  جزیره ی مارو جزء اصلی ترین پناه‌گاه‌های حیات وحش در خلیج‌فارس اسـت که خانه جانورانی همچون (پرندگان ، لاک‌پشت های دریایی ، مـاهی‌ها و دلفین‌ها ) می باشد و جزء مناطق حفاظت شـده کشـور به شمار می رود . این جزیـره به علت وجود مارهای سمی زیاد ، غیرقابل سکونت اعلام شده است . اگر قصد سفر به استان هرمزگان را دارید می توانید یک روز پرهیجان خود را خود را به دیدن این جزیره ی زیبا و چشم نواز اختصاص دهید . با ما همراه باشید تا با جزیره مارو و ساحل زیبای آن بیشتر آشنا شویم .

سفر به جزیره شیدور هرمزگان: امکانات و دسترسی با تفریحات | مجله علی بابا

جزیره ی مارو یا نام اصلی جزیره شیدور

جزیره ی مارو، یکی از جزایر استان هرمزگان است که از زیر مجموعه های شهرستان ابوموسی به شمار می آید. طبق سخن های مردم عرب بومی هرمزگان، نام اصلی جزیره ی مارو، جزیره ی شیدور می باشد. 

جزیره ی مارو با مساحتی بالغ بر 1 کیلومتر مربع، در فاصله ی 5/1 کیلومتری جنوب شرق جزیره ی لاوان قرار دارد و با اشکالی ذوزنقه ای تشکیل دهنده ی 98 هکتار پناهگاه حیات وحش و 870 هکتار تالاب است.

در قسمت های پشتی جزیره ی مارو، گیاهان شور پسندی وجود دارند که در برابر کم آبی به شدت مقاوم هستند. از گونه های گیاهی دیگری که در جزیره ی مرجانی مارو وجود دارند، می توان به اسفرزه، پا گربه ای، گل جالیزی، آفتاب پرست ساحلی، نوک لک  لکی، زلف پیر، درخت مسواک و چمن شور اشاره کرد.

جزیره ی مارو توده ای مرجانی دارد که با خاک رسی و شنی پوشیده شده است. این جزیره به جذابیت بین المللی شهرت دارد. در سال 1366 جزیره ی شیدور تحت محافظت و مراقبت سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفت. سپس در سال 1378 تالاب مارو در کنوانسیون جهانی رامسر به ثبت رسید. 

جزیره ی شیدور با نام های شتور، شتوار و مارون نیز شناخته می شود.

وجه تسمیه جزیره ی مارو

شواهد حاکی از آن دارند که علت نام گذاری جزیره ی شیدور به مارو، مارهای زنگی و سمی متعددی است که در شن های جزیره زندگی می کنند.

لازم به ذکر است که به موجب وجود مارهای زنگی، جزیره ی مارو یک منطقه ی غیر مسکونی به شمار می آید.

جالب است بدانید که عدم حضور نورهای مصنوعی ساختمان ها و عدم آلودگی های هوا ناشی از اتومبیل های فرسوده، آسمان جزیره ی شیدور را پر از ستاره های پر نور ساخته است.

تصاویر جزیره شیدور, زیباترین جزیره ایران, جزیره ی مارو

جاذبه های دیدنی و جذاب جزیره ی مارو

جزیره ی مارو زیستگاه حیوانات مختلفی از حیات وحش ایران است. در واقع زاد و ولد حیوانات در این منطقه شکل می گیرد. بدین جهت، منطقه ی شیدور، یک منطقه ی حفاظتی محسوب می شود. 

علاوه بر این، در جزیره ی مارو هیچ گونه محدودیتی برای انجام فعالیت های ورزشی وجود ندارد. از بهترین ورزش هایی که در جزیره ی شیدور قابل اجرا هستند می توان به یوگا، ورزش های هوازی و پیاده روی اشاره کرد.

حیوانات موجود در جزیره ی مارو

 

جزیرهٔ شیدور یا شتور یکی از نقاط دیدنی ولایت هرمزگان در جنوب ایران است. جزیره شتور یا شیدور به تعداد زیاد مار سمی سیاهرنگ و کوچک معروف است که معمولا زیر شن مخفی میشوند. به این جزیره “جزیره ماران” نیز گفته میشود. شاید غیر مسکونی بودن این جزیره به دلیل حضور این مارها باشد.

گونه های خزنده شیدور

پرندگان

پرندگان موجود آن شامل چهار گونه پرستوی دیایی است که در جزیره تولید مثل میکنند . در این جزیرهرتعداد زیادی مار سمی ساه رنگ و کوچک که معمولاً‌زیر شن مخفی می شوند مشاها-ده شده ا ست و به همین جهت به جزیره ماران نیز معروف است .

پرستوهای دریایی

همچنین لاک پشتهای دریایی در سواحل آن تخم گذاری میکنند . صیادان و بومیان جزایر اطراف در هنگام طوفانی بودن دریا و همچنینی برای جمع آوری لاک پشت ها و تخم پرندگان دریایی به این جزیره مسافرت میکنند . شتور با این که مساحت بسیار کمی دارد از مهمترین و بارزش ترین زیستگاههای پرندگان و لاک پشت های دریایی در خلیج فارس و دریای عمان است . تحقیقات و پژوهشهای علمی در خصوص حیات وحش جزیره ،‌جانوارن مختلفی از جمله پرستوی دریایی پشت دودی ،‌پرستوی درییایی تیره ،‌پرستوی دریایی کاکلی کوچک ، بالان گلوسیاه ،‌اگرت ساحلی ،‌چکاوک کاکلی ، عقاب ماهیگیر ،‌سلیم شنی ،‌حواصیل ساحلی ،‌جوتصیل ارغوانی ،‌لاک پشتهای دیایی ،‌لاک پشت سرخ و سبز و عقابی و چرمی را مورد بررسی و شناسائی قرارداده است .

تخم ریزی لاک پشت ها

تولید مثل پرستوهای دریایی

از گونه های مهم گیاهی میتوان از اسفناج کوهی؛ ریش بز؛ کام تیغ؛ و سیاه شور و از گونه های مهم جانوری میتوان از انواع کاکایی؛ پرستو؛ حواصیل؛ چکاوک و انواع لاکپشت نام برد. جنس این جزیره از آبسنگهای مرجانی است و این جزیره تنها آبسنگ مرجانی حفاظت شده کشور به شمار می‌رود که در فهرست مهمترین آبسنگهای « iucn » نیز به ثبت رسیده است، که در عمق 2 تا 3 متری و گاهی تا فاصله چندین متر از ساحل جزیره مرجانها قابل رویت هستند.

جزیره شیدور (ماران)

عقاب دریایی دم سفید

عقاب دریایی دم سفید با جثه ای بزرگ و حجیم، یکی از پرندگان شکاری در آسمان جزیره ی مارو است. این عقاب از ماهی، مردار(لاشه و گوشت جانوران مرده) و پرندگان در ساحل جزیره تغذیه می کنند.

مشاهده عقاب دریایی دم‌سفید در تالاب «کانی‌برازان» مهاباد

مناسب ترین زمان برای بازدید از جزیره ی مارو

در فصل بهار روند تخمک گذاری لاک پشت ها به صورت گسترده شکل می گیرد، لذا در این فصل ورود به جزیره ی مارو ممنوع تلقی می شود.

به موجب شرجی بودن آب و هوای قسمت جنوبی ایران، در فصل تابستان آب و هوای مارو بسیار گرم و طاقت فرسا می باشد. در نتیجه مناسب ترین زمان برای سفر به جزیره ی مارو، فصل های پاییز و زمستان است.

نقشه جزیره مارو, مسیر دسترسی به جزیره ی مارو, عکس های جزیره ی مارو

غذاهای محلی در جزیره ی مارو

غذای منحصر به فرد و مخصوص جزیره ی مارو ماهی کبابی است. توجه داشته باشید که صید غیر اصولی ماهی ها زمینه ی تخریب اکوسیستم طبیعی را به وجود می آورد. بدین جهت شما می توانید به کافه های دنج نزدیک ساحل جزیره ی شیدور مراجعه کنید و طعم بی نظیر ماهی های کبابی جزیره را بچشید. 

 

لوازم مورد نیاز برای سفر به جزیره ی مارو

جزیره ی مارو، خالی از سکنه است و از تجهیزات رفاهی و خدماتی برخوردار نمی باشد. بدین جهت ضروری است تا مسافران تمام وسایل مورد نیاز خود را در هنگام سفر جمع آوری کنند. 

از سری لوازم مورد نیاز در راستای سفر به جزیره ی مارو می توان به لباس خنک، کرم ضد آفتاب، کلاه آفتابی، چادر، زیر انداز، غذای کافی، جعبه کمک های اولیه، بطری آب و کیسه ی زباله اشاره کرد.

محدودیت های جزیره ی مارو در خصوص کمپ زدن باعث شده است تا در بندر های اطراف جزیره ی مارو، به خصوص در مقام و جزیره ی لاوان، قایق های متعددی تعبیه شود تا مسافران ساعاتی از روز را به جزیره ی شیدور سفر کنند.

توجه داشته باشید که دسترسی به جزیره ی شیدور تنها از راه آبی امکان پذیر است، بررسی وضعیت جوی و طوفان بسیار حائز اهمیت است.

نقشه جزیره مارو, مسیر دسترسی به جزیره ی مارو, عکس های جزیره ی مارو

جاذبه های گردشگری در نزدیکی جزیره ی مارو

جزیره ی لاوان

جزیره ی لاوان، یکی از جزایر خلیج فارس در استان هرمزگان است که به موجب صید مروارید های گران بها، با عنوان جزیره ی مروارید پنهان شهرت دارد. 

منطقه ی تجاری لاوان، یکی از مهمترین پایانه های صادرات نفت ایران است که به سبب شرکت های نفتی متعدد، از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار می باشد.

لاوان نزدیک ترین جزیره به مارون است. برخی از تحلیل گران، علت انزوای جزیره ی مارو در سال های اخیر را به نشت مواد بنزینی از لاوان به مارو بر می شمارند.

جزیره ی ابوموسی

جنوبی ترین جزیره ی خلیج فارس در استان هرمزگان، ابوموسی نام دارد. این جزیره با آب و هوایی گرم و مرطوب، جزو خوش آب و هواترین منطقه در خلیج فارس محسوب می شود. 

نخسین نامی را که برای این جزیره برگزیده اند، بوموسو نام داشته است. در دوره ی فرمانروایی زندیان، یکی از سرداران کریم خان زند به نام ابوموسی، نام جزیره را با عنوان ابوموسی متحول ساخت.

جزیره ی ابوموسی یکی از مراکز تجاری صادر کننده ی نفت خام می باشد. این جزیره از شفاف ترین آب های ساحلی برخوردار است و جانورانی دریایی نظیر مار ماهی، کوسه، شاه میگو و لاک پشت سبز دریایی را در خود جای داده است. 

 

بندر مقام

بندر مقام یکی از مسیر های ساحلی منحصر به فرد در استان هرمزگان است. در بندر مقام، جزیره ی مرجانی شیدور قرار دارد که با ساحلی سفید منظره ای تماشایی را به ارمغان آورده است. 

بندر مقام، زیر مجموعه ای از بخش شیب کوه در شهرستان بندر لنگه ی هرمزگان است که در ادوار گذشته مقر اصلی حکومت قبیله ی ماد بوده است.

در واقع سازه هایی نظیر مساجد، مدارس مقاطع مختلف، سالن های ورزشی قدیمی، مدرسه ی روزانه ی دینی، پارک ساحلی، اسکله و اصناف تجاری مختلف نشان از حکومت قبیله ی ماد دارند. 

 

زیباترین جزیره ایران, جزیره ی مارو, جاذبه های دیدنی جزیره ی مارو

نکات ضروری در خصوص سفر به جزیره ی مارو

همان طور که بیان کردیم جزیره ی مارو یک منطقه ی حفاظت شده است که پناهگاه حیوانات حیات وحش به شمار می آید. برای سفر به این جزیره، می بایست از سازمان حفاظت محیط زیست منطقه نامه ی ورود اخذ کنید و نکات بهداشتی ذیل را مورد توجه قرار دهید:

• از رها کردن زباله، مواد پلاستیکی و یک بار مصرف در محیط طبیعی پرهیز کنید.

• از شکار و صید صد های مروارید دار، خزندگان و ماهی ها خودداری کنید. 

• بازه ی زمانی بازدید از جزیره ی مارون را تنها به چند ساعت محدود کنید.

• از جمع آوری تخم لاکپشت های دریایی و پرندگان پرهیز نمایید

 

مسیر دسترسی به جزیره ی مارو

مسیر دسترسی بـه جزیـره مـارو از بندر مقام از توابع شهرسـتان بندرلنگه در اسـتان هرمزگان می بـاشـد . اگر قصد دارید از بندرعبـاس بـه جزیـره مـارو بروید ، بـاید از بندر عبـاس ابتدا بـه سمت بندرتاریخی کنگ و سپس بندرلنگه و بعد از آن بـه بندر مقام در نزدیکی پارسیان که می شـود غربی ترین نقطه اسـتان هرمزگان بروید . اگر چنانچه قصد دارید از سمت شیراز بـه سوی جنوب بروید می توانید از شیراز بـه لارسـتان و بعد از آن بـه شهر بسـتک و همچنین بندر تاریخی کنگ و همچنین بندرلنگه و بعد بـه بندر مقام بروید . شمـا می توانید بـا همـاهنگی ساکنین بندر مقام و در صورت خوب بودن هوا مـاشین را در مکان مناسبی پارک کنید و بعد از آن بـا همـاهنگی قایق هایی که برای رفتن بـه جزیـره مـارو تدارک دیده شدن ، سوار قایق شده و بـه این جزیـره زیبا بروید .

آدرس:

بندر عباس- بندر تاریخی کنگ- بندر لنگه- بندر مقام- جزیره ی شیدور

 

سخن پایانی

همان طور که بیان کردیم جزیره ی شیدور یکی از جزایر استان هرمزگان است که با مساحتی بالغ بر 1 کیلومتر، از زیبایی های بکر و طبیعی منحصر به فردی برخوردار است. 

مار های گزنده و افعی متعددی در میان گیاه های موجود در جزیره، وجود دارند که سبب نام گذاری این منطقه، به نام مارون شده اند. علاوه بر این، جزیره ی مارون یا شیدور، از خزندگانی زیبا نظیر لاک پشت برخوردار است.

لاک پشت های دریایی از جلبک های جزیره تغذیه می کنند و چرخه ی محیط زیست را متعادل می سازند. 

لازم به ذکر است که حضور مداوم انسان ها در زیستگاه طبیعی شیدور اکوسیستم حیوانات را مختل می سازد. لذا سعی کنید در بازه های زمانی مشخص و کوتاه برای بازدید از جزیره در منطقه ی مارون اطراق کنید و از کمپ های شبانه پرهیز نمایید. 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :