سفرهای طولانی با هواپیما
سفرهای طولانی با هواپیما,مشکلات خاصی,مثلا به دلایل,شوند,پرواز,ساعت,کسانی,کننده

سفرهای طولانی با هواپیما    

کسانی که عادت به سفرهای طولانی با هواپیما دارند، مثلا به دلایل کاری مجبورند دو سه ساعت را در پرواز بگذرانند، با مشکلات خاصی رو به رو می شوند که خیلی وقت ها سفرشان را کسل کننده می کند...

 از مشکلات تغذیه ای گرفته تا خستگی و گیجی و... .
 اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، خواندن این توصیه ها می تواند برایتان راهگشا باشد:

سفر بدون خستگی
 ترتیب سوارکردن مسافران را معمولاً خدمه‌ی پرواز تعیین می‌کنند. معمولاً مسافران صندلی‌های عقب هواپیما، مسافران Business Class و مسافرانی که نیازهای خاصی دارند، در اولویت هستند. گاهی که هیچ ترتیبی وجودندارد سعی می‌کنند از مسافران ته هواپیما شروع به مسافرگیری کنند که البته این موضوع اغلب رعایت نمی‌شود و ترافیک راهرویی در هواپیما رخ می‌دهد.
به هر حال صرف‌نظر از هر ترتیب سوارشدنی، شما می‌توانید تا آخرین اعلام پرواز در سالن پرواز بمانید. حتی بیشتر! اگر از نشستن طولانی در فضای تنگ کابین هواپیما فراری هستید، انقدر در سالن بنشینید که آخرین نفری را هم که دارد از گیت رد می‌شود با چشم بدرقه کنید بعد خودتان را به ته صف برسانید.

گرسنه نمانید!
شاید در سفرهای خارجی بخواهید غذاهای خاصی سفارش دهید. مثل حلال اسلامی و غذای ویژه‌ی گیاه‌خوارها، غذای ویژه‌ی دیابتی‌ها، غذاهای کم‌نمک و همین‌طور غذاهای ویژه‌ کودکان و... که غیر از لیست غذاهای استاندارد شرکت هواپیمایی هستند.
سفارش این غذا می‌تواند در همان روال مراحل رزرو اینترنتی بلیت(Booking) باشد یا این‌که متعاقباً به‌صورت اینترنتی سفارش داده و رزرو شود. ولی به هر حال باید تا قبل از 24 ساعت قبل از پرواز باشد.
اگر هنگام Check-in یا وقتی که در هواپیما هستید، سفارش دهید، طبیعتاً شانس کمتری برای رسیدن به غذای موردعلاقه‌تان خواهید داشت. (البته به هرحال پرسیدنش ضرری ندارد، ممکن است غذای کسانی که از پرواز جا مانده‌اند نصیب شما شود!)
غذاهای ویژه همیشه قبل از غذاهای دیگر سرو می‌شوند. مخصوصاً اگر غذای ویژه‌ی کودک باشد. معمولاً این غذاها کیفیت بهتری هم دارند. اما گاه پیش می‌آید که چیزی را دریافت می‌کنید که انتظار بیش از آن را داشته‌اید. مثلاً در یک سفارش غذای گیاهی به جای پاستا و اسفناج و مخلفات ممکن است واقعاً مقداری سبزیجات خام فقط در ظرف شما قرار داده باشند.

بدن دردهای هوایی
مسافران پروازهای Economy که پروازهای طولانی دارند در معرض مشکلی به نام ترومبوز وریدی عمقی (DVT) هستند. به علت نشستن طولانی خون در سیاهرگ‌ها لخته می‌شود و باعث ورم عضو می‌شود، و معمولاً هم پاها را بیشتر درگیر می‌کند. با این‌که اتفاق نادری است ولی بهتر است پیش‌گیری های لازم را انجام دهید:
- هر دو ساعت یک‌بار در راهروی هواپیما راه بروید و اندام‌تان را بکشید. حتی رفتن به دست‌شویی هم بهتر از اصلن تکان‌نخوردن است.
- بهتر است در صندلی‌های نزدیک به راهرو نشسته باشید تا سریع‌تر و راحت‌تر بتوانید بلندشوید و راه بروید.
- آب و کلاً نوشیدنی‌های بدون کافئین زیاد بخورید.

سردرگمی زمانی
این یکی الزاما در سفرهای هوایی طولانی اتفاق نمی افتد اما وقتی به منطقه ای سفر می کنید که 5-6 ساعت با مبدا شما اختلاف زمانی دارد، به احتمال زیاد دچار سردرگمی زمانی یا همان جت لگ می شوید. یعنی ساعت خواب/بیداری و شب/روزتان به هم می‌ریزد و شما را خسته و کلافه می‌کند.
تأثیر jet lag روی آدم‌های مختلف متفاوت است، اما به‌طور کلی وقتی در یک پرواز، بیشتر از دو منطقه‌ی زمانی (time zone) را پشت‌سر بگذاریم، jet lag شدیدتر است. نام‌گذاری آن هم از وقتی بود که مسافرت با هواپیماهای جت، فراگیر شد. آنها چون سریع بودند و مسافت زیادی را در زمان کوتاهی طی می‌کردند، مسافران سر درگم به‌جا می‌گذاشتند.
یکی از روش‌های غلبه بر jet lag این است که شب قبل از پرواز خوب بخوابید، در هواپیما بخوابید. فیلم‌دیدن و بازی‌کردن و نگران وقت بودن را کنار بگذارید و هرچقدر، هرکجا توانستید فقط بخوابید! به مقصد که رسیدید ساعت مبدأتان را به‌کل فراموش کنید و سعی کنید فقط با ساعت جدید خودتان را تطبیق دهید.
اگر قرار است مثلاً 7صبح مقصد برسید، سعی کنید روز خوبی را در مقصدتان شروع کنید. صبحانه را که حتماٌ در هواپیما خورده‌اید، به گشت و گذار بروید و از هوای تازه و نور آفتاب لذت ببرید. خسته هستید، تا بعد از ظهر هم ممکن است خسته‌تر شوید، ولی خودتان را سرگرم کنید که نخوابید. شب بعد از شام به رختخواب بروید. مطمئن باشید انقدر خسته هستید که تمام شب را راحت بخوابید و صبح روز بعد را عادی‌تر شروع کنید. روز اول به محض رسیدن، رانندگی طولانی نکنید. خسته‌تر می‌شوید و زودتر از پا در می‌آیید.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران


 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :