معرفی  بینظیرترین و خوش آب و هواترین روستای ایران+عکس
زیباترین روستای گردشگری ایران,بهترین روستای گردشگری ایران,بی نظیرترین روستای ایران,خوش آب و هواترین روستای ایران,روستای کردان,روستای کردان کجاست,روستای کردان در

روستای کردان منطقه‌ای سرسبز و خوش آب و هوا نزدیک تهران است که در آن چیزی جز باغ‌های زیبا و بزرگ نمی‌بینید. در کردان نه خبری از دود هست، نه ترافیک و نه ساختمان‌های بلند و پر سروصدا و نه هیچ چیز دیگری که خاطرتان را بیازارد.

در گذشته مردم کردان حاشیه‌نشین به حساب می آمدند، اما امروز بیشتر ویلا‌نشین‌های یک منطقه خوش آب و هوا را می‌بینید که برای ییلاق به این منطقه سفر می‌کنند. کردان البته با کارخانه‌های آلومینیوم‌سازی، کارتن‌سازی، ریسندگی و بافندگی و مرغداری که در حاشیه خود دارد به قطب اقتصادی غرب کرج تبدیل شده است. اما این دلیل نمی‌شود که روستای خوش آب و هوای کردان با باغ‌های زردآلو، آلبالو، گیلاس، گردو و توت خود، جای خوبی برای استراحت کردن نباشد.

کردان کجاست؟

روستای کردان کجاست؟
کردان روستایی در شهرستان ساوجبلاغ، استان البرز و در 15 کیلومتری کرج است. مستندات موجود، اشیاء کشف شده و نقشه‌های قدیمی، رازهای بسیاری از این روستای جذاب و زیبا را فاش می‌کنند که روستای کردان قدمتی هزار ساله دارد و پیدایش آن به پیش از قرن ششم هجری قمری می‌رسد. در آن زمان کردان مرکز سیاسی و نظامی کرج بوده است.

موقعیت جغرافیایی مناسب، جاذبه ‌های طبیعی و گردشگری و نزدیکی به اتوبان تهران_ قزوین ازجمله عواملی است که کردان را به یکی از محبوب ‌ترین مناطق توریستی تبدیل کرده است.

کردان

مکان های دیدنی روستای کردان:
رود کردان:
یکی از دلایل اصلی سرسبزی و حاصل خیزی زمین ‌های کردان رودخانه ی ارتفاعات کهار است. رودخانه ی کردان از شمال شرق این روستا به سمت جنوب غربی جاری می‌ شود و زمین‌ های کردان را سیراب و پر آب می‌ کند. این رودخانه از شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد عبور کرده و در اطراف روستای نجم‌ آباد وارد رودخانه ی شور می‌ شود. کردان به دلیل داشتن خاک حاصلخیز و  موقعیت جغرافیایی مناسب باغ های میوه زیادی دارد.


پل بانو صحرا کردان:
در نزدیکی روستای کردان پلی قدیمی به نام بانو صحرا کردان وجود دارد که قدمت آن به عصر صفوی بازمی‌گردد، امروزه فقط دو پایه از این پل باقی مانده است. 

 


برج مقبره کردان:
برج مقبره از جنس آجر ساخته شده است. این برج تاریخی پلانی خورشیدی و دایره‌ای شکل دارد و روی سکویی به قطر ۸ متر بناشده است. باستان‌شناسان قدمت این برج را به دورۀ سلجوقیان نسبت داده‌اند.

 

کردان,روستای کردان,روستای کردان کرج
امام زاده حسین کردان:
رجی مدور با پلان خورشیدی متعلق به دوره سلجوقیان که پیکر مطهر امامزاده حسین از نوادگان امام سجاد را در آغوش گرفته‌است (این برج در سال ۱۳۸۷ مجدداً ساخته شده‌است).

اهالی روستای کردان:
مردم محلی این روستا بسیار اصیل هستند و به باورهای سنتی و مذهبی خود نیاز بسیار پایدار می باشند. مردم کردان بسیار مهمان نواز و خون گرم هستند و آن قدر با انرژی مثبت با دیگران و حتی مهمانانی که به این منطقه وارد می شوند دارند که هیچ کس نیست که عاشق کردان و مردمش نشود.

آدرس روستای کردان:
برای سفر به این روستای زیبا و خوش آب‌ و هوا کافی است به سمت کرج حرکت کنید. پس‌ از عبور از کرج مسیر آزادراه قزوین-کرج را ادامه دهید. ۲۰ کیلومتر دیگر را که طی کردید با تابلو خروجی کردان مواجه می‌شوید. پس از وارد شدن به این مسیر به جاده روستای سرسبز کردان می‌رسید.


اقامت در روستای کردان:
در روستای کردان انواع ویلاهای لوکس و مجلل برای اقامت وجود دارد. همچنین روستا، امکاناتی را برای اقامت گردشگران فراهم آورده است که ویلاهای دهکده های تفریحی کردان یک نمونه از آن‌ها به شمار می‌رود ولی با وجود تمام این امکانات باز هم می‌توان بدون ویلا به این روستا رفت و در آن کمپ کرد.

ویلا قلعه مانند در اطراف روستای اغشت ، جاده کردان_برغان ،کرج

ویلا قلعه مانند در اطراف روستای اغشت ، جاده کردان_برغان ،کرج


بهترین زمان سفر به کردان:
روستای کردان در هر 4 فصل جذابیت ها و زیبایی های خود را دارد و شما میتوانید از زیبایی های آنجا لذت ببرید.

چرا روستای کردان این همه مورد توجه قرار می‌گیرد؟

رودخانۀ کردان

رودخانۀ کردان

میزبون در این قسمت می‌خواهد به سؤال مُقدّری که ممکن است در ذهن شما بدرخشد پاسخ دهد. مگر روستای کردان چه دارد که گردشگران خوش سلیقه از هر کجای ایران و جهان به این روستای با شکوه سفر می‌کنند؟ در پاسخ باید عرض کنم روستای کردان زمین‌های حاصلخیزی بسیار دارد. باغ‌های زردآلو، آلبالو، گیلاس، گردو و توت در این منطقه به وفور پیدا می‌شود.

رودخانه کردان

رودخانه کردان

به علاوه باید اضافه کنم یکی از دلایل اصلی سرسبزی و حاصلخیزی زمین‌های روستای زیبای کردان رودخانه ارتفاعات کهار است. رودخانه کردان از شمال شرق این روستا به سمت جنوب غربی آن جریان پیدا می‌کند و زمین‌های کردان را سیراب می‌کند. این رودخانه پر برکت و بخشنده از شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد عبور می‌کند و در اطراف روستای نجم‌آباد وارد رودخانه شور می‌شود. اگر مایل هستید بیشتر در مورد رودخانۀ آبی کردان بخوانید روی لینک زیر کلیک کنید:

رودخانه کردان ؛ شریان حیات روستای کردان

رودخانۀ کردان

رودخانۀ کردان

آب مایۀ حیات است. هر کجا که هست سبزی و طراوت و زیبایی هم هست. امان از روزی که نباشد. به حتم زیبایی و دلکشی جای خود را با خشکی و ترکیدگی زمین بدل خواهد کرد. مگر نبوده‌اند دریاچه‌های بی آب که ترک خورده‌اند و به شوره‌زار بدل گشته‌اند! امید که آسمان آبی همیشه ببارد و زمین تشنۀ ایران زیبا را سیراب گرداند و ما ایرانیان از برکت و سبزی وجودش وجد را احساس کنیم.

رودخانۀ کردان

رودخانۀ کردان

جاهای دیدنی کردان

کردان، روستای سبز

کردان، روستای سبز

روستای کردان در زیبایی و لطافت و ظرافت بی‌مثال است. این روستای دل‌انگیز و روح‌نواز علاوه بر زیبایی‌ها و ظرافت‌های طبیعت که در دل خود گرد آورده است، بنای تاریخی هم دارد. برج مقبره یک بنای تاریخی در این روستا به شمار می‌رود. لازم است اضافه کنم که برج مقبره یک کیلومتر با روستا فاصله دارد. اما این یک کیلومتر فاصله باعث نمی‌شود که دیدار از این برج تاریخی را به تعویق بیندازید. اگر در یک ویلا در کردان اقامت داشته باشید می‌توانید خیلی راحت قدم‌زنان به برج مقبره برسید. در این صورت از طبیعت لطیف روستا نیز بهره‌مند شده‌اید.

قدمت برج مقبره

برج مقبره در کردان

برج مقبره در کردان

باستان‌شناسان قدمت این برج را به دورۀ سلجوقیان نسبت داده‌اند. سلجوقیان پس از حکومت امیرمسعود غزنوی حاکم بخش‌های بسیاری از ایران زمین شدند. آن‌ها توانستند با شکست امیرمسعود غزنوی غزنویان را به گوشه‌ای از ایران محدود کنند و خود بر بخش اعظم کشور غالب و حاکم شوند.

معماری برج مقبره

برج مقبره در کردان

برج مقبره در کردان

برج مقبره از جنس آجر ساخته شده است. این برج آجری مدور است و هیچ زاویه‌ای در این بنا به چشم نمی‌خورد. سقف برج مقبره به شکل کلاه‌خود طراحی و ساخته شده است. بر روی دیوارهای برج منافذی دیده می‌شود. به نظر می‌رسد این منافذ وظیفۀ تهویۀ هوا و خارج‌کردن رطوبت را بر عهده داشته‌اند.

برج مقبره در کردان

برج مقبره در کردان

جالب است بدانید که حتی حالا پس از گذر این هم سال مشخص نیست که این برج که به برج مقبره شهرت دارد مقبرۀ چه کسی بوده است. حتی مشخص نیست که این برج، مقبره بوده است یا مورد استفادۀ نظامی قرار می‌گرفته است!

برج مقبره در کردان

برج مقبره در کردان

البته بدون شک مشخص نبودن کاربری این برج از زیبایی و شکوه آن هرگز نخواهد کاست. قدیمی‌ها یعنی اهالی روستا بر این باور هستند که این برج مقبرۀ امامزاده حسین است. ساکنان روستا به منظور زیارت امامزاده حسین به این برج آمد و شد دارند.

پ.ن: برج مقبره در راستای رودخانۀ کردان واقع شده است. شک نداشته باشید که قدم‌زدن در راستای رودخانۀ کردان بسیار باشکوه خواهد بود. از روزهای سفر خود به کردان نهایت استفاده را ببرید. دیدار از برج مقبره را هم غنیمت بدانید.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن