اقدامات ضروری برای پیشگیری از کرونا در سفر های ضروری
پیشگیری کرونا در سفر,سفر های ضروری در شرایط کرونا,پیشگیری از کرونا در سفرهای ضروری,سفر در شرایط کرونا,هواپیما و کرونا

چرا کرونا در سفر خطرناک‌تر می‌شود؟

آکاآپ: با شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورها، بعضی از دولت‌ها محدودیت‌هایی برای سفر وضع کرده‌اند. در بعضی کشورها هنوز این محدودیت ها اعمال نشده و مردم خودشان باید برای پرهیز از ابتلا به کرونا، به مسافرت نروند و یا در صورت ضروری در سفر احتیاط کنند.اما سوال اینجاست که در شرایطی خاص که امکان لغو سفر وجود ندارد چه باید کردو چطور از خود محافظت کنیم؟ در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به نکات بهداشتی درباره جلوگیری از ابتلا کرونا در طی سفر می پردازیم با ما همراه باشید.

چگونه از ابتلا به ویروس کرونا در سفر پیشگیری کنیم؟ - تجارت‌نیوز

با شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورها، بعضی از دولت‌ها محدودیت‌هایی برای سفر وضع کرده‌اند. در بعضی کشورها هنوز این محدودیت ها اعمال نشده و مردم خودشان باید برای پرهیز از ابتلا به کرونا، در سفر احتیاط کنند.

در اینجا سعی می‌کنیم به دو پرسش پاسخ دهیم؛ آیا با هواپیما سفر برویم و آیا سوار وسایل نقلیه عمومی بشویم؟

مترو،‌ قطار و اتوبوس

هنوز کاملا مشخص نیست که ویروس کرونا چطور پخش می‌شود ولی ویروس‌های مشابه یا با استنشاق ترشحات تنفسی پس از عطسه یا سرفه فرد آلوده یا تماس با سطوحی که آلوده به ویروسند‌ منتقل می‌شوند.

تصور این است که ویروس کرونا، بر خلاف ویروس آنفلوآنزا، مدت طولانی در هوا نمی‌ماند و مردم باید خیلی به هم نزدیک باشند تا از راه تنفس از یکدیگر کرونا بگیرند.

طبق راهنمای سیستم بهداشتی بریتانیا، "تماس نزدیک"‌ یعنی پانزده دقیقه در فاصله دو متری شخص دیگری بودن.

بنابراین‌ احتمال انتقال بیماری در قطار و مترو،‌ به این بستگی دارد که چقدر شلوغ باشند.

به گفته دکتر لارا گوسه، از "موسسه سلامت جهانی"، پژوهشی در سال ۲۰۱۸ نشان داده کسانی که مرتب مترو سوار می‌شوند، بیشتر احتمال دارد به بیماری‌هایی مانند آنفلوآنزا مبتلا شوند.

در اتوبوس یا قطار نسبتا خالی از مسافر، خطر ابتلا متفاوت خواهد بود. این هم مهم است که چه مدت در وسیله نقلیه می‌مانید و هوای آن چقدر تهویه می‌شود.

عامل دیگر تمیز کردن وسیله نقلیه است؛ اینکه شرکت‌های حمل و نقل، قطارها و ایستگاه‌ها را بیشتر از قبل تمیز می‌کنند یا خیر.

به گفته دکتر گوسه، اگر می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی در ساعت‌های شلوغتر پرهیز کنید و اگر امکان پذیر باشد،‌ مسیرهایی را انتخاب کنید که به بیش از یک وسیله نقلیه نیاز نباشد.

جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به هنگام سفر

هواپیما

باور عمومی این است که وقتی در هواپیما نشسته‌اید، احتمال بیشتری دارد که بیمار شود، چون هوای "مانده"‌ را تنفس می کنید اما بر عکس،‌ هوای درون هواپیما ممکن است حتی کیفیت بهتری از دفتر کار،‌ قطار یا اتوبوس داشته باشد.

گرچه در هواپیماهایی که مسافر زیاد دارند، تعداد افراد در هر متر مربع بیشتر است‌ ولی تهویه هوا هم بیشتر انجام می‌شود.

کینیان چِن،‌ استاد دانشگاه پِردیو در آمریکا،‌ درباره کیفیت هوا در وسایل نقلیه مختلف تحقیق می‌کند. طبق برآورد او، در هواپیماها،‌ هر دو تا سه دقیقه،‌ هوا کاملا عوض می‌شود. در ساختمان‌هایی که تهویه مطبوع دارند‌ هوا هر ۱۰ تا ۱۲ دقیقه عوض می‌شود.

هوای هواپیما، با فیلترهایی با بازده بالا تهویه می‌شود که در مقایسه با سیستم‌های معمول تهویه هوا،‌ می‌توانند ذرات کوچکتر از جمله ویروس‌ها را جذب کنند.

هوای تازه بیرون هواپیما را فیلتر به درون می‌کشد و با هوای کابین مخلوط می‌کند. به این ترتیب، همیشه نیمی از خروجی فیلتر هوای تازه است. بیشتر سیستم‌های تهویه مطبوع برای مصرف کمتر انرژی، فقط از هوای درون اتاق استفاده می‌کنند.

علاوه بر تنفس قطرک‌های عطسه یا سرفه فرد بیمار، عفونت‌هایی مانند کرونای ۲۰۱۹ می‌توانند با لمس سطوح آلوده هم منتقل شوند، مثلا از طریق دست دادن با فرد بیمار یا دست زدن به دسته در.

"ویکی هِرتزبِرگ" از دانشگاه اِموری در آمریکا در سال ۲۰۱۸ از سطوح هواپیماهایی که در ده مسیر بین‌قاره‌ای پرواز می‌کردند نمونه گرفت و آنها را مقایسه کرد. او دریافت که این سطوح مثل "اتاق نشیمن خانه" هستند. به عبارت دیگر، بین هواپیما و سطوح ساختمان‌ها و وسایل نقلیه عمومی،‌ تفاوت قابل ملاحظه‌ای دیده نشد.

بنا به دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی، بیشترین خطر ابتلا در هواپیما،‌ در دو ردیف جلویی،‌ پشتی و کناری فرد بیمار است.

جالب است بدانیم که در زمان شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۳، در هواپیمایی که حامل یک بیمار بود، ۴۵ درصد مبتلایان در خارج از محدوده دو ردیف اطراف او نشسته بودند.

در مورد هواپیما هم توصیه عمومی همان شستن دست، تمیز کردن سطوح و پوشاندن عطسه و سرفه با دستمال است.

نگرانی اصلی در مورد سفر با هواپیما،‌ امکان انتقال بیماری از یک منطقه به نقطه دیگری در جهان است.

پیشگیری از کرونا در سفر : حتما بخوانید - علی بابا | مجله سفر و گردشگری

اقدامات ضروری برای پیشگیری از کرونا در سفر های ضروری

وسایل ضروری
بهتر است در زمان سفر برای در امان ماندن از ویروس کرونا علاوه بر لوازم ضروری، وسایل زیر را نیز در چمدان خود بگنجانید:
√ ماسک
اسپری الکل
ژل شست و شو
داروهای تب بر
دستمال کاغذی
تب سنج


لزوم بسیج و آمادگی همگانی برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا - ایرنا
خرید بلیط
درصورتی که ناچار به سفر شدید و قصد خرید بلیط هواپیما، قطار و یا دیگر وسایل نقلیه را دارید بهتر است به جای مراجعه حضوری به آژانس ها، به صورت اینترنتی اقدام به خرید بلیط کنید تا کمتر در خطر ابتلا به بیماری کرونا باشید.

وسایل نقلیه عمومی
درصورتی که برای سفر از وسایل نقلیه عمومی مثل قطار، اتوبوس و هواپیما استفاده می کنید بهتر است از تماس زیاد دست ها با دسته های صندلی خودداری کنید. اما چنانچه عادت دارید که محیط صندلی و اطراف آنرا مدام لمس کنید بهتر است مکان را با موادی مانند اسپری های ضدعفونی کننده تمیز کنید یا پس از تماس با دسته های اتوبوس، مترو، قطار و هواپیما دست های خود را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

شستن دست ها
یکی از ابتدایی ترین راه‌های جلوگیری از ورود ویروس کرونا به بدنمان شستشوی مداوم دستها به هنگام خوردن و آشامیدن است.
به هیچ وجه هنگامی که دستتان ضدعفونی نشده است، آن را به چشم ها، دهان یا بینی تان نزنید.

 

استفاده از ماسک
بهتر است در اماکن عمومی که ازدحام جمعیت وجود دارد از ماسک استفاده کنید تا کمتر در معرض ویروس ها قرار گیرید. هنگامی که عطسه می کنید، بینی و دهان خود را با دستمال بپوشانید و سپس آن را دور بیاندازید.


عدم تردد در مکانهای عمومی
سعی کنید در اماکن عمومی و پر ازدحام تردد نکنید. فاصله خودتان را با افراد دیگر حفظ کنید و درصورتی که دیدید کسی به علائم سرما خوردگی یا کرونا مبتلا بود حتماً  حداقل یک متر از او فاصه بگیرید.

 

سفر با هواپیما
خوشبختانه، طبق گفته ی محققان، با توجه به فیلترهای قدرتمندی که برای تمیز کردن هوا در هواپیماها استفاده می شود، ویروس کرونا نمی تواند به این آسانی ها در این وسایل نقلیه بزرگ زنده بماند. با این وجود، درصورتی که کماکان در این باره حس خوبی ندارید، میتوانید صندلی خود را با اسپری های مخصوص ضدعفونی کنید. همچنین ، درصورتی که قصد دارید تا دور و برتان را تمیز کنید، بهتر است از سینی رو به روی صندلیتان شروع کنید و آن را ضدعفونی کنید.

 

سفر,جلوگیری از ابتلا کرونا در طی سفر,راهنمای سفر در زمان شیوع کرونا

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا تا جای ممکن از حضور در اماکن عمومی خودداری کنید


انتخاب غذایی مطمئن
پیشنهاد می شود از رستوران و غداخوری های دور افتاد از شهر برای صرف وعده غذایی خودداری کنید و به جای آن از رستوران و غذاهای هتل خود استفاده کنید. یا درصورتی که برایتان مقدر است در سفرهای داخلی از منزل غذایی همراه خود داشته باشید. همچنين برای اطمینان بیشتر بهتر است از غذاهای بسته‌بندي که در ساخت آن ها کم ترین دخالت دست وجود دارد استفاده کنید.

بهتر است در زمان سفر کمی رژیم غذایی خود را تغيير دهید و چنانچه رژیم خام خواری دارید به سمت غذاهای گریل و خوب پخته شده روی آوریدچون سبزیجاتی مثل کاهو و پیاز و هویج و .. که از زمین برداشت میشوند اگر به خوبی شسته نشوند حامل انتقال میکروب هستند. همچنین بهتر است در زمان سفر میوه ها را با پوست مصرف نکنید.

همچنین حتما آب آشامیدنی تصفیه شده همراه خودتان داشته باشید و یا از آبهای آشامیدنی پلمپ استفاده کنید.

اقامت در هتل
آیا هتل ها به اندازه کافی امن هستند؟ بهترین راه این است که خودتان از این موضوع خاطرجمع بشوید. چطور؟ اطمینان حاصل کنید که دست هایتان را پس از رسیدن به هتل شسته اید و ضدعفونی کرده اید. بعد از آن با وجود اینکه نمی توان صد در صد همه چیز را کاملاً تمیز کرد، بالش ها و تخت را با اسپری های مخصوص ضدعفونی کنید. مورد ديگر، استفاده از ملحفه هایی است که با خود به همراه برده اید.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن