کویر ریگ جن کجاست؟ آیا واقعا آنجا جن وجود دارد؟
اهل کویرنوردی و زیبایی‌های کویر هستید؟ اگر پاسخ مثبت است پس حتما اسم ریگ جن را شنیده‌اید. سرزمینی هیجان‌انگیز که به قول محلی‌ها، محل سکونت اجنه است.برای شناخت ا

آکاایران: ریگ جن، شگفت‌انگیز‌ترین اسرار‌آمیز‌ترین و ترسناک‌ترین منطقه ایران است، با باتلاق‌های سهمگین که مرگ را برای هر موجودی زنده‌ای به ارمغان می‌آورد. اتفاقات بی‌پاسخ و توجیه نشده بسیاری در این منطقه روی‌داده است و نمک‌زار‌های این منطقه محل قتل و دفن موجودات زنده بسیاری بوده است.

زیربنای ریگ جن یک دشت فرسایش یافته است که در حال حاضر تپه‌های ماسه‌ای برخان و تپه‌های ماسه‌ای هرمی (قورد) آن را اشغال کرده است. تمام ریگ جن دارای رسوبات نمکی فراوان است که عمده رسوبات و مواد فرسایشی آن از دامنه‌های فرسایش یافته البرز شکل‌گرفته است.

فرورفتن در گل و لجن در «ریگ جن»، شاید یکی از خطرناک‌ترین اتفاقاتی باشد که ممکن است گریبان گیر مسافران ناوارد شود و آنها را به کام مرگ بکشاند. سال‌های متمادی، هیچ‌کس جرئت آنکه به «ریگ جن» سفر کند و راز این کویر اسرار‌آمیز را کشف کند، نداشت، یا اگر حتی جرئتش را هم داشت،‌ به دلیل ناآشنایی با منطقه درراه می‌ماند.

عکس کویر ریگ جن

پرسش هاي‌ زیادی در مورد این کویر پهناور مخوف بی پاسخ مانده اسـت و هنوز هم کـه هنوز اسـت تعداد زیادی از گردشگران ان را سرزمینی ناشناخته تلقی میکنند.

کویر ریگ جن در کجا واقع شده است؟

این کویر در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق منطقه حفاظت‌شده کویر، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است و وسعتی برابر با 3800 کیلومترمربع دارد.

 

مثلث برمودای ایران کجاست؟/ریگ جن؛ کویر مخوف مرکز ایران در استان سمنان+ تصاویر

هیچ‌گونه چشمه یا چاه آبی در این منطقه وجود ندارد. در بیشتر نقشه‌ها نامی از این منطقه نبرده شده است. تنها دو کویر شناس اروپایی در گذشته در سفرنامه‌های خود به وجود چنین کویری در ایران اشاره‌ای کرده‌اند.

اگر چه سفر های بسیار زیادی توسط گردشگران بـه مناطق کویری انجام می‌شود اما تفاوت فاحشی بین این کویر با کویر هاي‌ مشهور دیگر وجوددارد و همین تفاوت باعث شده اسـت کـه کویر ریگ جن تبدیل بـه یک منطقه توریستی پر رمز و راز شود.

ریگ جن کجاست؟

ریگ جن مقصد کویر شناسان و طبیعت گردان هاي‌ حرفه اي میباشد ودر سفر بـه ان نباید بی گدار بـه آب زد چراکه کویر هر چقدر هم آرامش و زیبایی داشته باشد همان قدر هم می تواند بی رحم باشد.

شنیدن صدای جن در کویر سمنان

اما با این حال باوجود تمام خطراتی کـه متوجه حال کویر نوردان و مسافران در سفر بـه ریگ جن میباشد، هرساله تعداد زیادی اکوتوریست وارد این منطقه جذاب می‌شوند.

آیا در ریگ جن واقعا جن وجود دارد؟

سوالی کـه برای خیلی از افراد پیش آمده این اسـت کـه چه چیزی باعث شده اسـت کـه تا بـه این اندازه این کویر وحشتناک و مرموز بـه نظر برسد؟

شنیدن صدای جن در کویر سمنان

مردم بومی کویر معتقدند کـه این کویر رازآلود منطقه اي لعنت شده توسط اجنه و ارواح پلید اسـت و بـه خاطر همین اسـت کـه هر شخصی وارد این منطقه میشود راه بازگشتی ندارد، این کویر پر اسـت از باتلاق هاي‌ نمک کـه افراد را در خود می بلعد.

«این کویر جن دارد!» جمله پرتکراری اسـت کـه در بین توریست هاي‌ کویر گردی و سافاری منطقه کویری شنیده می‌شود و حتی گفته شده اسـت کـه اجنه ها دراین مکان باهم صحبت می‌کنند

رمز و راز های ریگ جن

بـه گفته ي متخصصان و کاربلدان رشته کویر زمانی کـه افراد بـه منطقه ریگ جن می‌روند بـه خاطر شواهدی تصور میکنند کـه دراین منطقه جن وجوددارد چراکه دراین مناطق در داخل زمین فرو می‌روند

شنیدن صدای جن در کویر سمنان

و این اتفاق زمانی بـه وقوع می پیوندد کـه کویر در مناطق خیس باشد بـه خاطر همین این ذهنیت ایجاد می‌شود کـه کویر دارای جن و اجنه میباشد، اما باید بدانید کـه چنین چیزی واقعیت ندارد.

امروزه جاده اي بـه طول 70 کیلومتر در ریگ جن احداث شده اسـت کـه خودروها بـه اسانی می‌توانند وارد این منطقه شوند و برخلاف گذشته سفر بـه این مکان دشواری ندارد.

کارشناسان ادعای صحبت کردن اجنه در ریگ جن را تکذیب کرده و عنوان کردند کـه حتی شب هنگام در ریگ جن شب را بـه صبح رساندند و دریافتند کـه دلیل ایجاد سر و صدای عجیب‌وغریب و مخوف این ریگ، در واقع صحبت کردن اجنه ها در ریگ جن نیست بلکه برخورد شن ها باهم اسـت کـه چنین صدایی را ایجاد می‌کند.

شنیدن صدای جن در کویر سمنان

کویر سمنان ریگ جن

صدایی کـه باوجود ان؛ این تصور در ذهن افراد شکل میگیرد کـه اجنه باهم صحبت میکنند. براساس اطلاعات جدید متاسفانه کویر ریگ جن بقدری خشک شده اسـت کـه دیگر بحثی درباره خیس شدن بیابان و فرو رفتن افراد در کویر و ذهنیت وجود جن در اذهان عمومی مطرح نمی‌شود.

جالب اسـت بدانید اکنون کـه هیچ اتفاقی دراین منطقه رخ نمی‌دهد باورهای دیگری هم چون این کـه اجنه از این مناطق کوچ کرده اند در ذهن افراد شکل گرفته کـه در واقع هیچ کدام از این شایعات حقیقت ندارد.

شنیدن صدای جن در کویر سمنان

ناگفته نماند کـه تقریبا 114 سال قبل سون هدین، کویرنورد بزرگ سوئدی اقدام بـه عبور از حاشیه غربی و جنوبی ریگ جن کرد.

وی بعد ها بـه طور مفصل درکتاب کویر هاي‌ ایران درباره ریگ جن نوشت و بعد از ان آلفونس گابریل نیز درسال 1930 از جنوب ریگ جن عبور کرد ودر نهایت از سال 1376 تا بـه اکنون گروه هاي‌ زیادی از کویر پیمایان با ماشین هاي‌ بیابانی و یا حتی پای پیاده بـه نقاط متعدد ریگ جن وارد شدند تا بیشتر از قبل پی بـه اسرار این منطقه ببرند.

شنیدن صدای جن در کویر سمنان

یکی از بهترین شب هاي‌ کویر را کویر ریگ جن دارد ؛ تجربه گردشگران از اقامت و سافاری دراین کویر بی نظیر اسـت و اکثرا با پیام هاي‌ مثبت و زیبا نشان دهنده لذت باور نکردنی از گردشگری در کویر را نشان می‌دهد.

افسانه‌های ریگ جن

حاشیه‌نشینان و محلی‌های این منطقه، چوپان‌ها و ساربان‌ها معتقدند که اگر کسی پایش به ریگ جن برسد، بلافاصله ناپدید و توسط ارواح و موجودات ماورایی به قلب ریگ‌جن فرستاده می‌شود! یکی از کاوشگران می‌گوید که حتی شتر‌های اهالی کویر هم وقتی به این منطقه می‌رسند، می‌ایستند و به‌هیچ‌عنوان حرکت نمی‌کنند!

همچنین حرکت تپه‌های ماسه‌ای و تغییر شکل آنها را به دلیل وجود قدرت‌های شیطانی در این منطقه می‌دانستند. آنچه مشخص است قسمت عمده ریگزارهای ریگ جن به دلیل عدم وجود پوشش گیاهی دائماً تحت تأثیر نیروی باد در حال تغییر و حرکت هستند.

هدین در کتاب کویرهای ایران افسانه‌ای را از مردم آن زمان روایت می‌کند که در مرکز ریگ جن بهشت گمشده‌ای وجود دارد. در این بهشت دریاچه‌ای هست و در کنار آن جنگل‌های انبوه قرار دارند. شیاطین پشم شترها را در آنجا رها کرده‌اند و هر کس به این منطقه دست یابد ثروتمند خواهد شد. مسلماً در مرکز ریگ جن نه دریاچه‌ای هست و نه جنگلی. آنچه هست زمین‌های پف‌کرده رسی است که از شدت تبخیر و شوری توانی برای رشد گیاه در خود ندارند.

آنچه در مورد ریگ جن حقیقت دارد بخل آسمان و قهر زمین است که آن را تبدیل به سرزمین افسانه‌ها کرده است. آنچه در سفر به مناطقی ازاین‌دست باید مورد توجه قرار گیرد توجه به نکات فنی، ایمنی و داشتن تجربه کافی است. کویر برخلاف ظاهر آرام و صبور دارای طبیعتی خشن و پرخطر است. سفر به چنین مناطقی تمهیدات خاص خود را طلب می‌کند و بدون انجام مطالعات لازم قطعاً عواقب ناگواری را به همراه خواهد داشت.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :