گردشگری با تصاویر سه بعدی
جذب توریست و معرفی جاذبه های گردشگری استفاده,گردشگری با تصاویر,گردشگری مجازی به عنوان,فعالیت های مستمر انگلیس به اجرا,گردشگری به صنعت توریسم,موزه های انگلیس,باز

گردشگری با تصاویر سه بعدی        

اولین بار در سال 1994 بود که پای این ژانر از گردشگری به صنعت توریسم باز شد. آن هم در قالب تصاویر سه بعدی با راهنمای قدم به قدم برای علاقه مندان به بازدید یکی از موزه های انگلیس. پس از آن در نوامبر همان سال گردشگری مجازی به عنوان یکی از فعالیت های مستمر انگلیس به اجرا درآمد و از این تکنیک برای جذب توریست و معرفی جاذبه های گردشگری استفاده شد...

گردشگری الکترونیک یا همان e-tourism به مجموعه‌ای از پایگاه‌های اینترنتی (دولتی و خصوصی) و استانداردها و پروتکل‌های خاص اطلاق می‌شود که با تولید و بازنشر اطلاعات در فرمت‌های مختلف از قبیل متن، تصویر، کاتالوگ و بروشور، تیزرهای تبلیغاتی و حتی خدماتی از قبیل رزرو هتل و خرید الکترونیک، معنا می‌یابد.
مثلا فردی که قصد دارد به شهر یا کشوری برای دیدن آثار تاریخی و طبیعی سفر کند، با مراجعه به سایت‌های گردشگری آنلاین می‌تواند یک پیش سفر مجازی انجام دهد؛ به این معنا که با یک کلیک روی لینک آثار تاریخی یا طبیعی، می‌تواند فضای تصویری منطقه مورد نظر را به‌صورت سه‌بعدی (3D) مشاهده کند، گویی خود نیز به سفر در این منطقه رفته است. همچنین برخی از سایت‌های عمرانی مرتبط با طرح‌های عمرانی شهری نیز از این فضای مجازی استفاده می‌کنند و برای آگاهی بیشتر شهروندان، امکان مشاهده فضاهای عمرانی به‌صورت آنلاین و تصویری را فراهم می‌کنند.

دروازه ورود به امکانات

اینترنت و وب در واقع دنیایی موازی با دنیای حقیقی و حسی ایجاد کرده‌اند که افراد می‌توانند به راحتی از گوشه خانه خود هزاران کیلومتر دور‌تر سفر کنند و از زیبایی‌ها و دیدنی‌های مناطقی که حتی در کشورهای دیگر هستند لذت ببرند. شاید این بتواند مناسب‌ترین گزینه برای افرادی باشد که تمکن مالی یا فرصت مناسب برای مسافرت کردن ندارند. فضای مجازی گردشگری روشی نوین با توانایی نمایش سه‌بعدی همزمان با اراده کاربر و ارتباط مستقیم با او، تأثیرگذارتر از مابقی روش‌هاست و با هزینه به‌مراتب کمتر قابل انجام است.
فضای مجازی با کاربردهای بسیاری همچون شبیه‌سازی مکان‌های تفریحی، ساختمان‌ها، شهرک‌ها، فروشگاه‌ها و کارخانه‌ها، آموزش با قابلیت اتصال به محیط واقعی و ثبت وقایع محیط به‌صورت همزمان و کاربردهای آدرس‌دهی و مکان‌یابی قبل از سفر و حتی کاربردهای تبلیغاتی و فرهنگسازی، اکنون ابزاری بسیار قدرتمند برای تبلیغات شده است. از همین رو امروزه اکثر کشورها به فکر استفاده از این فناوری برای ثبت مکان‌های تاریخی و گردشگری خود افتاده‌اند.
قابلیت خرید بلیت و رزرو هتل نیز امکان مناسبی در e-tourism است که در این میان می‌تواند مشوق علاقه‌مندان برای سفر به نقاط مختلف باشد.

سفر در دنیای ویدئویی

در توریسم مجازی، ارتباط برقرار کردن با فضاهای دیجیتالی و تصاویر ویدیویی دروازه ورود به امکانات مسافرتی و اطلاعات جهانگردی است. در واقع این نوع از گردشگری به معنی استفاده از فضاهای الکترونیکی و سایت های راهنمای مسافرت در سراسر جهان است.
سفر به دوردست ها و دستیابی به چشم اندازهای توریستی دنیا از طریق دنیای مجازی، معمولا با عضویت در سایت های گردشگری امکان پذیر است و به طور کلی در این گونه سایت ها اطلاعات  کاملی در خصوص هتل ها، رستوران ها، لباس های محلی ، هشدارهای سفر، ناوگان حمل و نقل، مراکز خرید و باشگاه های ورزشی وجود دارد.
در این تکنیک که از فضاهای سه بعدی استفاده می شود، کاربر با حرکت مجازی از طریق اینترنت در محیط ها و فضاهای فیزیکی گردش می کند، بدون این که از لحاظ زمانی و مکانی در آنها حضور داشته باشد.
به کارگیری تصاویر ویدیوئی، نرم افزارهای چند رسانه ای (multimedia eiements)، معرفی مکان های گردشگری در قالب بازی های کامپیوتری، استفاده از قالب های داستانسرایی، موسیقی و مقالات مربوط به جهانگردی در سایت های مختلف اینترنتی از جمله فعالیت هایی است که در این بخش انجام گرفته است. این فضاهای مجازی شامل اطلاعاتی راجع به امکانات مسافرتی، فرم های میزبانی اینترنتی رزو هتل و اقامت گاه ها، جاذبه های توریستی و... است.
تور ویدئویی، زیرمجموعه گردشگری مجازی محسوب شده و امکان مشاهده جاذبه های توریستی در جوامع مختلف از طریق فیلم های آکشن و جذاب ویدیویی را در عرصه اینترنتی فراهم می کند. در طراحی و تهیه تورهای ویدیوئی سعی شده است تمامی جزییات و جاذبه های توریستی در قالب تصاویر پویا به نمایش در آید.
در توریسم های مجازی از نقشه های اینترنتی برای جذب بیشتر توریست ها استفاده می شود.
این روش مسافرت با استفاده از رایانه های شخصی به راحتی امکان پذیر بوده و هزینه پایین این تکنیک جهانگردی از مزایای قابل توجه آن است.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

 

 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :