مقدار بار مجاز در قطار چقدر است؟
سفر با هر وسیله نقلیه ای قوانین خاص خود را دارد. در سفر با هواپیما باید حضور به موقع در فرودگاه، طی کردن مراحل چک این، رعایت کردن مقدار بار مجاز برای جلوگیری از

 

سفر با قطار یکی از آسان ترین و لذت بخش ترین روش های سفر کردن است. در سالهای اخیر قطارها به قدری پیشرفته شده اند که قابل قیاس با قطارهای نسل گذشته نیستند و رفاه و آسایش سفر با هواپیما را برای مسافران فراهم می کنند. در سفر با قطار قوانین و مقرراتی وجود دارد که بهتر است قبل از خرید بلیط قطار درباره آنها اطلاعات کامل داشته باشید تا سفری بی دغدغه و راحتی را تجربه کنید.

قوانین سفر با قطار

سفر با هر وسیله نقلیه ای قوانین خاص خود را دارد. در سفر با هواپیما باید حضور به موقع در فرودگاه، طی کردن مراحل چک این، رعایت کردن مقدار بار مجاز برای جلوگیری از جریمه اضافه بار و داشتن مدارک لازم برای دریافت کارت پرواز را رعایت کرد. در سفر با قطار نیز مقرراتی وجود دارد که با رعایت آنها می توان از بروز مشکلات احتمالی در طی سفر جلوگیری کرده و سفری آرام را پشت سر گذاشت.

یکی از قوانینی که در سفر با قطار باید به آن توجه کنید، مقدار بار مجازی است که می توانید با خود به داخل قطار حمل کنید. بهتر است برخی از وسایل مانند کیف دستی کوچک و لوازم شخصی و دارو ها را با خود به داخل کوپه قطار ببرید. برخی دیگر از وسایل مانند ویلچر، کالسکه بچه و قفس پرندگان ابعادش نباید بیشتر از ۴۰ سانتی متر نباشد.

 

وسایلی که مجاز نیستید با خود به قطار ببرید

هنگامی که قصد خرید بلیط قطار را دارید، باید به وسایلی که با خود به داخل قطار حمل می کنید، دقت نمایید. زیرا مجاز نیستید برخی از وسایل را با خود به داخل قطار ببرید. این وسایل عبارتند از: اسلحه و سلاح گرم، مواد منفجره و مواد سمی، مواد بیماری زا و اسیدی، مواد آتش زا و قابل اشتعال، پیک نیک، مواد رادیو اکتیو، حیوانات اهلی و وحشی، بسته‌های بزرگ و حجیم. این وسایل را نمیتوانید به داخل قطار حمل کنید. قانون کلی این است:

حمل هر وسیله ای به داخل قطار که موجب آزار دیگران شود، ممنوع است.

اموال گمشده در قطار

مسوولیت حفظ و نگهداری هر آنچه که توسط مسافر به داخل قطار حمل می شود، بر عهده خود مسافر می باشد. شرکت های حمل و نقل ریلی هیچ مسوولیتی بابت گمشدن وسایل مسافران ندارد. بعد از پیاده شدن مسافران از قطار مهمانداران تمامی سالن ها و کوپه های قطار را بازرسی کرده و تمامی وسایل جامانده را صورتجلسه کرده و به نیروی انتظامی تحویل می دهند. البته وسایلی که فاسدشدنی هستند برای این مدت نگهداری نمی شوند.

حمل بار در سفر با قطار

برخی از وسایل را نمی توانید به داخل کوپه قطار ببرید. این وسایل شامل چمدان ها، جعبه های میوه، صندوق هایی که ابعاد آنها بیشتر از 75 سانتی متر می باشد. این گونه وسایل را باید به قسمت بار تحویل داده شود. مسافران موظف هستند مازاد بار خود را ۴۵ دقیقه قبل از حرکت قطار به قسمت بار قطار در ایستگاه تحویل دهند.

اگر قصد دارید بار زیادی را با خود به داخل قطار حمل کنید بهتر است یک ساعت قبل از حرکت قطار به ایستگاه قطار بروید. چرا که مدت زمانی را برای تحویل و صدور بارنامه نیاز دارید. توصیه می شود اشیای قیمتی خود را به قسمت بار تحویل ندهید و آنها را با خود به داخل کوپه ببرید. قطار هیچ گونه مسوولیتی را در قبال گمشدن وسایل شخصی مسافر بر عهده نمی گیرد.

وزن بسته های تحویلی به قسمت بار قطار نباید بیشتر از 2 متر ارتفاع داشته باشد و یا وزن آن بیش از ۲۰۰ کیلوگرم نباشد. توجه به این نکته ضروری است که حتما باید بسته های تحویلی به قسمت بار بسته بندی شده باشد.

 

وظایف شرکت های ریلی هنگام گم شدن بار مسافر

  • اگر قسمتی یا تمام بار مسافر گم شود، خسارت آن با توجه به بهای بار و درج آن در بارنامه به صاحب بار پرداخت می شود.
  • اگر بخشی از بار مسافر در قطار مفقود شود، با بررسی های به عمل آمده و شواهد ارزش بار به همراه کرایه به صاحب آن پرداخت می شود.
  • اگر تا مدت 6 ماه صاحب بار برای دریافت بار خود مراجعه نکند، شرکت ریلی می تواند کالای مورد نظر را حراج کرده و حقوق خود را از مبلغ حاصل از فروش کالا دریافت کند.
  • پول نقد، مسکوکات و اشیای قیمتی و الکترونیکی خود را به قسمت بار قطار تحویل ندهید. بلکه آن را نزد خود نگهداری کرده و به داخل کوپه ببرید..
  • از تحویل دادن مواد منفجره، محترقه، اشتعال زا و اسیدی خودداری نمایید.
  • بهتر است وسایل خود را در برابر آتش سوزی و حوادث بیمه کنید. می توانید در هنگام صدور بارنامه ارزش واقعی کالای خود را ذکر کنید.
  • اگر در مقصد کسی برای تحویل بار نباشد، بار مورد نظر توسط ماموران قطار به انبارهای ایستگاه قطار تحویل داده می شود. باجه های تحویل بار از ساعت ۷ صبح تا ۲۲ آماده قبول بار مسافران هستند.

حداکثر بار مجاز قابل حمل برای هر مسافر ۱۵۰ کیلوگرم می باشد که ۳۰ کیلوگرم آن برای بلیط تمام بهاء و ۲۰ کیلوگرم برای بلیط های نیم بهاء رایگان می باشد. هر مسافر می تواند حداکثر ۵ بسته بار تحویل قسمت توشه قطار بدهد.

قوانین حمل خودرو با قطار

شرکت راه آهن برای آسایش بیشتر مسافران مکان حمل خودرو با قطار را فراهم کرده است. واگن های حمل خودرو امکان اتصال به قطارهای مسافربری را دارند. بدین ترتیب امکان استفاده از خودروی شخصی برای مسافران در مقصد به وجود می آید.

خرید بلیط قطار از سایت های معتبر

سایت های بسیار زیادی وجود دارند که بلیط قطار را ارائه می دهند، اما در این بین تمامی آنها قابل اطمینان نیستند. در بین این سایت ها، تیک بان، علی بابا، قاصدک و مستر بلیط در زمره معتبرترین سایت های ارائه کننده بلیط قطار قرار دارند.

شما با خرید بلیط قطار از سایت تیک بان می توانید بدون دغدغه در عرض چند دقیقه کوتاه بلیط خود ر ا به مقاصد مختلف داخلی و خارجی خریداری کنید. بدون اینکه مجبور شوید از خانه خارج شده و در دفاتر مسافرتی مختلف به دنبال بلیط قطار باشید، فقط با چند کلیک ساده بلیط ارزان قطار و با کیفیت در دستان شماست. در هر لحظه از سفر تیم پشتیبانی تمام وقت تیکبان پاسخگوی سوالات شما می باشد. کافی است، کلمه تیک بان یا عبارت  https://tikban.comرا جستجو نمایید.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :