اشیا ممنوعه ای که نمی‌توانید به کوپه قطار ببرید
استفاده از قطار نیز مانند دیگر وسایل حمل و نقل، قوانین و مقرراتی دارد که باید برای سوار شدن و هنگام رزرو بلیط قطار آن‌ها را در نظر بگیرید. این مقررات در همه ابع

اشیا ممنوعه ای که نمی‌توانید به کوپه قطار ببرید

سفر با قطار مزیت‌های خود را دارد که می‌تواند گزینه مناسبی برای یک سفر راحت و اقتصادی باشد و سفر شما را به یک سفر دلنشین و لذت بخش تبدیل کند. دردسرهای کم و امکانات زیاد این وسیله نقلیه باعث شده تا طرفداران زیادی داشته باشد. امکان خرید اینترنتی بلیط قطار یکی دیگر از مزایای این وسیله نقلیه است که می‌توانید به راحتی و به سرعت، زمان سفر و مقصدتان را انتخاب کنید و بعد از اطلاع از قیمت بلیط قطار در زمان سفرتان، در علی بابا خریدتان را انجام دهید.

استفاده از قطار نیز مانند دیگر وسایل حمل و نقل، قوانین و مقرراتی دارد که باید برای سوار شدن و هنگام رزرو بلیط قطار آن‌ها را در نظر بگیرید. این مقررات در همه ابعاد است که باید آن‌ها را رعایت کنید تا سفر بی‌دغدغه‌ای داشته باشید و از سفر به اندازه کافی لذت ببرید. یکی از این مقررات مربوط به وسایلی است که می‌توانید یا نمی‌توانید با خود به داخل قطار ببرید.

ممکن است برخی از اشیائی که با خود به سفر ببرید، از جمله وسایل و اشیائی باشد که حمل آن با قطار ممنوع است. اگر شما از این مقررات مطلع نباشید ممکن است دچار مشکل شوید؛ ضمنا باید بدانید که چه مقدار بار می‌توانید بعد از خرید بلیط قطار با خود حمل و جابه‌جا کنید. آشنایی با این قوانین و مقررات به شما کمک می‌کند تا آسودگی شما در طول سفر تامین شود و دغدغه اضافی نداشته باشید.

 

وسایل شما در سفر با قطار همراه شما وارد کوپه می‌شوند، پس اساسا وسیله اضافی و زیاد برداشتن جای خود شما را در کوپه تنگ خواهد کرد و نمی‌توانید در طول مسیر راحت باشید، به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم که تا جایی که می‌توانید در برداشتن وسیله‌هاتان دقت کنید. کیف دستی، ساک‌های کوچک، کالسکه فرزندتان، ویلچر و امثال این وسایل را می‌توانید با خود داخل کوپه قطار ببرید و هیچ مشکلی نیست. البته این نکته را فراموش نکنید که همه این وسایل مجاز که قرار است بعد از خرید بلیط قطار یا رزرو بلیط قطار نباید وزنی بیش‌تر از 30 کیلوگرم باشد و ارتفاع آن نیز نمی‌تواند بیش‌تر از 75 سانتی‌متر باشد. بنابراین از بردن وسیله‌های بزرگ، کارتن‌ها و بسته‌های بزرگ و بارهایی با حجم زیاد خودداری کنید تا مشکلی برایتان در طول سفر پیش نیاید.

اگر بسته‌ای بزرگ‌تر از این ابعاد لازم است با خودتان ببرید یا وزن آن بیش از مقدار مجاز است،  باید زمان خرید بلیط قطار، حواس‌تان به زمان باشد؛ چرا که باید زودتر به راه آهن بروید و این وسیله‌های بزرگ خود را به باجه توشه تحویل دهید زیرا اجازه ندارید آن‌ها را با خود داخل کوپه ببرید. این بخش ممکن است بنا بر وزن بسته هزینه‌ای هم برای شما داشته باشد که باید آن را در همان باجه توشه پرداخت کنید.

 

اشیا ممنوعه قطار

 

با توجه به این‌که شرکت‌های ریلی هنگام خرید بلیط قطار اعلام می‌کنند که هیچ مسئولیتی در قبال وسایل شما ندارند، پس سعی کنید وسیله‌های ارزشمندی با خودتان حمل نکنید. در طول سفر مسئولیت حفظ و نگهداری از همه وسایل‌تان فقط با خودتان است و باید حواس‌تان به وسیله‌هایتان باشد.

البته اگر وسیله‌ای را در قطار جا بگذارید، نباید خیلی نگران باشید؛ چرا که بعد از پیاده شدن، ماموران قطار تمام کوپه‌ها را بررسی می‌کنند و اشیائی که در آن‌ها باقی‌ مانده‌اند، صورت‌جلسه می‌شود. این اشیا به مدت یک ماه در محلی که برای اشیاء باقی‌مانده و گمشده در نظر گرفته شده، نگهداری می‌شوند.

طبیعی است که حمل برخی از وسیله‌ها  با قطار ممنوع باشد. یعنی شما نمی‌توانید چنین اشیائی را با خود به داخل قطار ببرید. حتی اگر اقدام به رزرو بلیط قطار به صورت عادی یا رزرو اینترنتی بلیط قطار هم کرده باشید و هزینه آن را نیز پرداخت کرده باشید، در صورتی که این وسایل همراه شما باشد، نمی‌توانید وارد قطار شوید؛ مگر آن‌که این وسایل را دور ریخته یا تحویل ماموران مستقر در راه آهن دهید و بعد بتوانید به ادامه سفر بپردازید. این وسیله‌ها شامل انواع سلاح گرم و سرد، مواد منفجره و مواد محترقه می‌شود، این وسایل به طور کلی تحت هر شرایطی نمی‌شود وارد قطار شود. علاوه بر این اگر وسیله‌ای قاچاق باشد، یا احتمال آتش‌سوزی داشته باشد، یا ماده‌ای سمی و بیماری‌زا نیز باشد، حملش با قطار ممنوع است. مشروبات الکلی نیز جزو همین دسته هستند و شما اجازه ندارید هنگام سفر با قطار همراه خود نوشیدنی الکلی داشته باشید.

اگر شما حیوان خانگی دارید یا می‌خواهید حیوانی را با خود به سفر ببرید و وسیله نقلیه‌ای که برای سفر انتخاب کرده‌اید، قطار است، باید بدانید که قوانین جدی و سختی در این رابطه وجود دارد. حمل حیوانات با قطار ممنوع است، فرقی ندارد که این حیوان اهلی باشد یا وحشی. تنها حیوانی که می‌توانید با قطار در سفر همراه خود داشته باشید، پرندگانی است که قفس آن‌ها بزرگ‌تر از حد مجاز نباشد و خطری هم برای سایر مسافران نداشته باشد.

سفر با قطار، به صرفه و راحت

سفر با قطار محاسن فراوانی دارد. در اینکه قیمت بلیط قطار از بلیط هواپیما ارزان‌تر است، شکی نیست. ضمن اینکه در سفر با قطار می‌توانید از مناظر هم لذت ببرید. و البته نگران سوانح جاده‌ای هم نیستید. با این حساب سفر با قطار راحت و امن است. مخصوصا اگر با رعایت قوانینی نظیر به همراه نداشتن اشیا ممنوعه، برای خود دردسر درست نکنید.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن