راهکارهایی ساده برای داشتن تجربه بهتری از پرواز و سفر هوایی
سفر با هواپیما و پرواز همیشه تجربه ای متفاوت و گاهی چالش برانگیز شناخته می شود. انسان ها با سفر زمینی و اشکال مختلف آن مثل سفر با قطار و اتوبوس آشنا هستند. ولی

سفر با هواپیما و پرواز همیشه تجربه ای متفاوت و گاهی چالش برانگیز شناخته می شود. انسان ها با سفر زمینی و اشکال مختلف آن مثل سفر با قطار و اتوبوس آشنا هستند. ولی سفر با خرید آنلاین بلیط هواپیما و پرواز، به عنوان سبکی نسبتا جدید برای سفر، گاه روشی ناآشنا و دشوار به حساب می آید. همین موضوع موجب می شود گاهی مواقع سفر با هواپیما تبدیل به تجربه ناخوشایند یا آزاردهنده ای برای برخی از مسافران می شود. این در حالیست که تنها با چند توصیه نسبتا آسان، می توان فرایند پیچیده و گاه گران سفر هوایی را تبدیل به رویدادی شیرین و مطبوع کرد. در این نوشته خیلی گذرا به آنها اشاره می کنیم:

 

به زمان بندی ها توجه کنید.

پرواز به دلایل فنی و امنیتی، دارای تشریفات خاصی است و این فرایندها، زمان ویژه خاص خود را نیاز دارد. اگر به این زمان بندی ها توجه نکنید، دچار استرس و فشار می شوید و یا گاهی اتفاقات بدتری مثل از دست دادن پرواز برایتان پیش می آید. شما پیش از آنکه سوار هواپیما شوید باید ابتدا کارت پرواز را در مرحله کنترل اولیه دریافت کنید. سپس چمدانتان را باید در همان بخش (کانتر) به بخش بار تحویل بدهید. بازرسی بدنی و کنترل لوازم همراه شما، گام بعدی برای سوار شدن به هواپیما است. اگر پرواز خارجی باشد، بخش کنترل گذرنامه و محدودیت های خروج از کشور هم به فرایند سفر افزوده می شود. به دلیل انجام همین مراحل است که گفته می شود ۲ ساعت پیش از سفر داخلی و ۳ ساعت پیش از سفر خارجی در فرودگاه حاضر باشید. ترافیک مسیر رفتن به فرودگاه را هم در نظر داشته باشید. توجه به این زمان بندی ها کمک می کند تا بدون استرس و دستپاچگی به پروازتان برسید. در شرایط خاص بهداشتی، گاهی آزمایش های بالینی انجام می شود و گاهی هم باید آزمایش های انجام شده کنترل شوند. برای این موارد هم دست کم یک ساعت کنار بگذارید.

 

لوازم قبل، در زمان و پس از پرواز را آماده کنید.

بستن چمدان و آماده کردن لوازم سفر بخش مهم دیگری از یک سفر هوایی است. بخشی از لوازم مورد نیاز شما، مدارک شناسایی مانند کارت ملی و گذرنامه (در سفرهای خارجی) است. این مدارک را در کنار پرینت بلیط هواپیما که خریداری کرده اید، در جایی امن ولی در دسترس داشته باشید. چون دست کم یک یا دو بار به آنها نیاز خواهید داشت. لوازمی مانند لباس و بقیه چیزهایی که تا مقصد به آنها نیازی ندارید در چمدانتان بگذارید و تحویل بخش بار بدهید. احتمالا وسایلی را نیاز دارید که باید در زمان سفر همراهتان باشد. داروها، کتابی برای مطالعه، چشم بند خواب، دستگاه پخش موسیقی جیبی به همراه هندزفری، آب بسته بندی و مواردی از این دست، کمک می کند تا در طول سفر به مشکلات بهداشتی و سلامتی برنخورید و حوصله تان سر نرود.

اگر با کودکان پرواز می کنید در این باره آمادگی کافی داشته باشید. برای نمونه اسباب بازی سبک و در دسترسی داشته باشید تا در زمان بی قراری کودکتان، او را سرگرم کنید. همچنین اگر او نوزاد است و نیاز به تعویض پوشک و یا مراقبت هایی شبیه این دارد، وسایل مرتبط و مورد نیاز را با خود داشته باشید.

 

ارزانترین بلیط هواپیما را با سفرمارکت پیدا کنید.

پرواز با هواپیما روش سفر نسبتا گرانی است و خرید بلیط هواپیما ارزان می تواند سفر را برایتان شیرین تر کند. با توجه به پرتعداد بودن آژانس های مسافرتی و سایت های فروش اینترنتی بلیط هواپیما، تنوع قیمتی زیادی در مسیرهای مختلف پروازی بین این تامین کنندگان وجود دارد. در این شرایط برای مسافران این امکان وجود ندارد که بین صدها سایت مختلف بگردند تا کمترین قیمت را پیدا کنند. راه حل این مشکل، استفاده از سفر مارکت که یک موتور جستجو تخصصی بلیط هواپیما و تور مسافرتی است تا بتواند قیمت موجود در بازار همه تامین کنندگان را یکجا گردآوری کرده و به کاربر نشان دهد. در نتیجه شما بدون اینکه نیاز باشد در میان صدها سایت مختلف بگردید می توانید همه قیمت ها را یکجا دیده، مقایسه کرده و بهترین قیمت را مستقیم و بدون واسطه خریداری کنید.  

 

قبل از پرواز آمادگی پیدا کنید.

بخشی از استرس های ناشی از پرواز که اثر بدی روی شما دارد، با داشتن کمی آمادگی برطرف می شود. این آمادگی گاهی به صورت ذهنی است و با کمک مطالعه درباره سفر هوایی، به دست می آید. مثلا هوای درون هواپیما رطوبت کمتری دارد و در نتیجه شما ممکن است بیشتر دچار تشنگی شوید. پس همراه داشتن آب بسته بندی روش مناسبی است. همچنین به دلیل فضای کم بین صندلی ها، ممکن است دچار خشکی بدن شوید. با آمادگی ذهنی و یادگرفتن تمرین های کششی مناسب، می توانید این مشکل را حل کنید. طولانی شدن سفر، مخصوصا در پروازهای طولانی خارجی، ممکن است شما را خسته و کلافه کند. گوش دادن به موسیقی و مطالعه می تواند شما را سرگرم کند و از کلافگی نجات دهد.

قوانین سفر با هواپیما را بدانید.

خیلی از مسافران، با دلیل عدم آگاهی از قوانین پرواز، با مشکلاتی رو به رو می شوند و دچار استرس و گرفتاری می شوند. دانستن قوانین و مطالعه کافی درباره آنها می تواند بسیار سودمند باشد. برای نمونه پیش از سفر، لیست اقلام ممنوع را بررسی بفرمایید تا با به همراه داشتن یک دارو یا وسیله غیرمجاز شما را به دردسر نیندازد. مثلا در برخی کشورها، یک داروی مسکن بسیار معمولی، ممکن است به عنوان یک داروی غیرقانونی تلقی شود و شما را گرفتار کند.

 

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید، بار مجاز و هزینه اضافه بار است. چه در مسیر رفت و چه در مسیر برگشت، اگر بار شما از میزان استاندارد آن شرکت هواپیمایی بیشتر باشد شما باید به مقدار اضافه باری که دارید هزینه مازادی بپردازید. علاوه بر این باید به میزان بار مجاز قابل حمل در داخل کابین هم توجه کنید. هر ایرلاین مقدار بار مجازی را در دورن کابین هواپیما می پذیرد. مثلا یک ساک یا کوله پشتی در حدود ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم و آن هم با ابعاد خاص. گاهی یک ایرلاین برای نوع ساک درون هواپیما هم محدودیت هایی می گذارد. مثلا برای رعایت نکات بهداشتی می گوید که ساک درون هواپیما نباید چرخدار باشد.

این اطلاعات را می توانید از سایت ایرلاینی که با آن پرواز می کنید یا آژانسی که بلیط هواپیما خود را از آن خریداری می کنید دریافت کنید. برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره مقصد سفرتان و مطالعه راهنمای سفر و برنامه سفر مربوط به هر شهر هم می توانید از بلاگ سفرمارکت استفاده کنید.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :