بسیاری از مردم در سراسر دنیا از اتوبوس برای سفر خود استفاده می‌کنند؛ چراکه بلیط اتوبوس، چه در سفرهای داخلی و چه برون‌مرزی، ارزان‌تر است و از سوی دیگر بدیهی است که شهرهای زیادی وجود دارند که ایستگاه قطار یا فرودگاه ندارند و فقط از طریق اتوبوس می‌توان به آن مقاصد سفر کرد. با این وجود بسیاری از افراد، سفر با اتوبوس را آزار دهنده دانسته و رغبت کمتری برای استفاده از این وسیله نشان می‌دهند.

ساعت‌های طولانی نشستن در فضای تنگ اتوبوس و اینکه برای غذا خوردن یا حتی استفاده از سرویس بهداشتی، ملزم به هماهنگی با برنامه راننده باشید تنها بخشی از مشکلاتی هستند که سفر با اتوبوس را دشوار می‌کنند. اما جای نگرانی نیست؛ همزمان که بلیط اتوبوس را از علی ‌بابا تهیه می‌کنید با مطالعه نکات ذکر شده در متن حاضر، می‌توانید سفر راحت‌تری را با این وسیله تجربه کنید.

بلیط خود را آسان‌تر تهیه کنید

پیشتر که استفاده از خدمات آنلاین در میان مردم خیلی مرسوم نبود افراد برای تهیه بلیط، مجبور به مراجعه حضوری به ترمینال‌ها بودند. اما امرزوه، خیلی راحت و سریع می‌توانید تنها با چند کلیک ساده، این کار را به سادگی انجام دهید. بنابراین شما می‌توانید با خرید بلیط اتوبوس علی ‌بابا به صورت اینترنتی در زمان خود صرفه‌جویی کنید.

اتوبوس مناسب را انتخاب کنید

اتوبوس‌ها از نظر امکانات موجود برای مسافران، درجه‌بندی می‌شوند. امروزه از اتوبوس‌های معمولی قدیمی در مسافت‌های کوتاهی در حدود 3 الی 5 ساعت استفاده می‌شود. این اتوبوس‌ها دارای موتور پر سروصدایی بوده و با 38 تا 50 صندلی، فضای شلوغ‌تری دارند؛ صندلی‌ها اندکی به عقب خم می‌شوند و دارای دو تلویزیون، یکی در جلو و دیگری در وسط هستند.

اما اتوبوس‌های VIP راحت‌تر بوده و بلیط گران‌تری هم دارند البته نه به اندازه هواپیما و قطار. در این اتوبوس‌ها، 25 صندلی با فاصله مناسب از یکدیگر تعبیه شده‌اند و حالت تخت‌شو دارند. هر صندلی نیز دارای سیستم صوتی و تصویری، دریچه هوا و لامپ مجزایی است. دقت کنید اتوبوسی را انتخاب کنید که صندلی‌هایش قابلیت تخت‌شو بودن را داشته باشند تا در طول سفر راحت باشید.

در انتخاب صندلی دقت کنید

اتوبوس‌های VIP دارای صندلی‌های دونفره و یک‌نفره هستند. اگر تنها سفر می‌کنید پیشنهاد می‌کنیم در هنگام تهیه بلیط اتوبوس، صندلی تک‌نفره انتخاب کنید. هیچ کس دوست ندارد که تمام طول سفر را در کنار کسی بنشیند که زیاد حرف می‌زند، مدام از جای خود برمی‌خیزد یا با وسایلش فضای همسفرش را تنگ می‌کند. بنابراین اگر دوست دارید حریم شخصی خودتان را طی سفر داشته باشید صندلی تک‌نفره انتخاب کنید.

جایگاه صندلی در اتوبوس نیز نقش مهمی در راحتی مسافر دارد. اگر از جاده می‌ترسید ردیف جلو پیشنهاد خوبی برای شما نیست؛ ضمن اینکه از امنیت کمتری نیز در تصادفات برخوردار است. ردیف‌های عقب، تهویه نامناسبی داشته و همچنین ممکن است در افراد مبتلا به بیماری حرکت، ایجاد حالت تهوع کنند. بنابراین در صورتی که صندلی‌های تکی ردیف‌های میانی رزرو نشده باشند می‌توانند گزینه مناسبی باشند.

سبک سفر کنید

بهتر است کیف دستی سبک و کوچکی همراه خود داشته باشید و وسایل ضروری و مواد خوراکی را در آن به داخل اتوبوس ببرید؛ چراکه اگر کیف دستی شما بزرگ و سنگین باشد به قسمت بار منتقل می‌شود و شما نمی‌توانید در طول سفر به لوازم مورد نیازتان دسترسی داشته باشید. همچنین سعی کنید لباس راحت به تن داشته و کفش سبک بپوشید و از پوشیدن لباس‌های تنگ و کفش‌های پاشنه‌بلند بپرهیزید.

بالش و پتو همراه داشته باشید

بالش مسافرتی اغلب در اتوبوس‌های VIP در اختیار مسافران قرار می‌گیرد؛ با این وجود بهتر است که بالش کوچکی به‌خصوص بالش گردنی همراه خود داشته باشید تا در موقع استراحت در طول سفر، سر و گردن‌تان در وضعیت مناسبی قرار گرفته و دچار گردن‌درد نشوید.

پتوهای مسافرتی کوچک و قابل حمل نیز می‌توانند مفید باشند. چنان‌چه در طول شب سفر می‌کنید برای اینکه سرما خواب‌تان را مختل نکند می‌توانید از پتو استفاده کنید. استفاده از گوش‌گیر و چشم‌بند نیز می‌تواند به یک خواب راحت در طول سفر کمک کند.

غذای خانگی با خود ببرید

در سفرهای طولانی، اغلب اتوبوس‌ها مسافران را برای صرف غذا در مقابل رستوران‌های بین‌راهی پیاده می‌کنند. اما اگر نمی‌توانید به این رستوران‌ها اعتماد کنید و از مسمویت‌های گوارشی می‌ترسید بهتر است غذای خانگی سالم و سبکی همراه خود داشته باشید و البته اندکی میان‌وعده‌های سالم نظیر میوه، خشکبار و آجیل که بتوانید در طول سفر میل کنید. آب و چای هم به طور معمول در اتوبوس در اختیارتان قرار می‌گیرد؛ در غیر این صورت می‌توانید هنگام توقف اتوبوس، آن‌ها را تهیه کنید.

اسباب سرگرمی را فراموش نکنید

هرچند که سیستم صوتی و تصویری مجزا به همراه هدفون در اکثر اتوبوس‌های VIP موجود است اما بهتر است هدفون به همراه داشته باشید و در صورت نبود چنین امکاناتی بتوانید از فهرست موسیقی‌های تبلت یا تلفن همراه‌تان استفاده کنید تا حوصله‌تان سر نرود. همچنین اگر به بیماری حرکت مبتلا نیستید می‌توانید کتاب مورد علاقه خود را در طول سفر بخوانید.

در این مقاله سعی کردیم تا به ترفندهای ساده و کاربردی از تهیه آسان بلیط اتوبوس گرفته تا سرگرمی و وقت‌گذرانی در طول سفر اشاره کنیم؛ ترفندهایی که کمک می‌کنند تا بتوانید از سختی‌ها و مشکلات سفر با اتوبوس کاسته و از سفر خود لذت ببرید.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن