کوهنوردی یک روزه در تهران
خرید لوازم کوهنوردی,کفش کوهنوردی,وسایل کوهنوردی,اصول کوهنوردی,کوله پشتی کوهنوردی,کوله کوهنوردی,کوهنوردی در تهران,لباس کوهنوردی,آموزش کوهنوردی
آکاایران: مجموعه: مکانهای تفریحی ایران

 

اگر قرار باشد یک روز خود را در گردشگاه های طبیعی تهران بگذرانید، از کدام مسیر راهی می شوید؟ شمال؟ شرق؟ غرب یا جنوب؟ شاید بتوان گفت که یکی از بهترین و کم خطرترین مسیرهای طبیعت گردی و کوهپیمایی کشور مسیر کلکچال است. خیابان فیضیه که از اواسط خیابان شهید باهنر (نیاوران) شروع می شود، حدود 2 کیلومتر طول دارد و در انتها به پارک جمشیدیه می رسد.

 

پارک جمشیدیه با درختان، گیاهان و گل های فراوانش یکی از وسیع ترین پارک های ایران است که می تواند برای یک ورزش صبحگاهی مورد استفاده قرار گیرد. برای رفتن به کلکچال باید به این پارک بیایید؛ به سوی غرب پارک بروید، آنجا که پیاده روی سنگفرش به سوی شمال غرب ادامه می یابد. پس از طی حدود 400 متر به چشمه ای می رسیم که آب خنک و گوارایی دارد. از اینجا به بعد راه به صورت مارپیچ رو به بالا می رود و بعد از گذر از چند محل استراحت که در آنها مواد غذایی هم عرضه می شود به منطقه ای نسبتا وسیع می رسیم که ارتفاعش حدود 2300 متر است.

 

 

آکاایران: کوهنوردی یک روزه در تهران

 

 

در سال های اخیر جاده ای اختصاصی از شهر تا این منطقه کشیده شده است. از اینجا مسیر به صورت مستقیم با سربالایی تندی ادامه می یابد و بعد از 2 پیچ، منظره پناهگاه، مسجد و برج کلکچال از دور نمایان خواهد شد. این منظره شما را برای ادامه مسیر ترغیب خواهد کرد. از اینجا به بعد منظره شهر هم دیدنی تر می شود؛ جایی که خانه های کوچک شهر را زیر پایتان احساس می کنید.

 

 

,لوازم کوهنوردی, گروه کوهنوردی, هیئت کوهنوردی

 

 

اگر همت کنید باید از پارک جمشیدیه تا پناهگاه کلکچال را 2 تا 5 / 2 ساعته بالا بیایید. وقتی به پناهگاه رسیدید می توانید در کنار برج کلکچال که سالیان دور محل استقرار گروه های پیشاهنگی بوده استراحت کنید و یا به غذاخوری های بزرگ پناهگاه بروید و غذایی نوش جان کنید.

 

 

,لوازم کوهنوردی, گروه کوهنوردی, هیئت کوهنوردی

 

 

حتما تجربه کرده اید که بعد از چنین ورزشی غذا چقدر خوشمزه تر است. یک سرویس بهداشتی بزرگ هم در کنار پناهگاه وجود دارد که در این منطقه نعمت بزرگی است. حدود درصد طبیعت گردان، پناهگاه را انتهای مسیر می دانند و پس از استراحتی راه بازگشت را در پیش می گیرند. به این ترتیب برنامه حداکثر یک نصفه روز به طول می انجامد. یعنی شروع 6 صبح و اتمام 12 ظهر.

 

 

اگر بخواهید کوهنوردی کامل تری داشته باشید مسیر پاکوب پناهگاه به سوی قله کلکچال این فرصت را در اختیارتان قرار می دهد. از پناهگاه که در ارتفاع 2600 متری قرار دارد مسیر پاکوب خوبی به سوی ارتفاعات وجود دارد. با 5 / 1 ساعت کوهنوردی به خط الراس خواهید رسید و از آنجا مسیر دو راهی می شود؛ یک راه رو به پایین و به سوی شمال است که به پناهگاه شیرپلا می رود و راه رو به شرق از روی خط الراس ادامه می یابد تا به قله 3300 متری کلکچال برسد.

 

 

,لوازم کوهنوردی, گروه کوهنوردی, هیئت کوهنوردی

 

 

مسیر کوهپیمایی کلکچال در قسمتی که بین پارک و پناهگاه است بسیار عریض و فاقد خطر است؛ اگر جانب احتیاط رعایت شود این راه برای همه سنین در تمامی فصول سال می تواند برنامه گردشی ـ ورزشی یک روزه مناسبی باشد. خانواده ها می توانند در روزهای تعطیل در کنار یکدیگر ورزش جمعی و گردشی در هوای پاک را تجربه کنند. حتی در فصل زمستان و بعد از بارش برف هم می توان این مسیرها را با وسایل کامل مثل کرامپون و کفش و لباس مناسب طی کرد.


.

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :