با دره توبیرون خوزستان بیشتر آشنا شوید+ عکس
اینجا ایران است با مکان های تفریحی فراوان وبی نظیر که کمتر کسی با آنها آشنا است

دره توبیرون دزفول | آدرس ، تصاویر و هر آنچه باید بدانید ☀️ کارناوال

دره “توبیرون”‌ در مسیری به طول چند کیلومتر در بخش سردشت در 20 کیلومتری شمال شهر دزفول واقع است. دیواره‌های رفیع آن با ارتفاع بلند و انبوه درختان انگور، انجیر وحشی، برگ ‌‌های شاووشان، آبشارها و آبچکان  ها جلوه بسیار زیبایی به این دره ‌ ها داده است.دره توبیرون دزفول | Iran travel, Places to go, Travel art

با وجود گرمای بالای 40 درجه دزفول در این دره باد خنک آرامش خاصی را به میهمانان داده و دمای آن تا 25 درجه و کمتر نیز می رسد و همین امر سبب شده فرصت گردشگری در طبیعت در ماه های گرم سال نیز فراهم شود.

 دره توبیرون خوزستان

این پدیده طبیعی زیبا از فرسایش چندین هزارساله ی آب های جاری بر روی سنگ ها به وجود آمده است. در زمان های که مشکل کم آبی در این منطقه وجود داشته، عمق زیاد دره مانند یک زهکش عمل کرده و آب سفره های زیرزمینی را جمع می کند. گفتنی است که این منطقه جایی است که اگر تب داشته باشید بروید تب از تنتان خارج می شود و حال و هوایتان به طور کلی عوض می شود.

با توجه به این که این دره همانند یک زهکش عمل می کند پس از تجمع آب در کف دره جریان آبی شکل می گیرد، تا جایی که دو آبشار کوچک و بسیار زیبا در مسیر دره را نیز به وجود آورده است. این شرایط خاص طبیعی در دره باعث شده تا زمانی که حتی دمای بیرون دره ۴۰ درجه یا بیشتر است، دمای محیط دره ۲۰ تا ۲۵ درجه کمتر باشد. این اختلاف دما برای مردم جنوب یک موهبت است و به همین خاطر این دره به نوعی تفرج گاه دزفولی ها هم هست.

 دره توبیرون دزفول | آدرس ، تصاویر و هر آنچه باید بدانید ☀️ کارناوال

 

شاید برایتان سوال پیش بیاید که علت نام گذاری این دره چه می توند باشد! این دره ترکیبی از دو کلمه ی “تو” و “بیرون” است که واژه تو در گویش محلی های جنوبی به معنای «تب» است و واژه بیرون به معنای «بریدن و از بین بردن» تعبیر می شود. بنابراین می توان نتیجه گرفت که توبیرون مکانی است که در آن تب از شما بریده می شود و گرما را از بدنتان بیرون می کنید. در گذشته مردم محلی برای التیام دردهای شان به این دره می آمدند و معتقد بودند که آب این دره خاصیت درمانی دارد. با ورودی به این دره ممکن است یاد یکی از تاریخی ترین مناطق جهان بیافتید چرا که دره توبیرون در دزفول کمی این منطقه شبیه به شهر پترا یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در کشور اردن است.

دره ی تو بیرون دزفول شگفتی بی نظیر طبیعت

 دره توبیرون

 دره توبیرون

 دره توبیرون دزفول (۱۳۹۹) | عکس ، آدرس ، نقشه و هر آنچه باید بدانید - کجارو

 آشنایی با دره توبیرون دزفول - تور ارزان، تور وان تور قشم-اول تور

دره توبیرون دزفول: آدرس، عکس ها و مسیر رفتن به دره توبیرون | اسمارتیز

 دره توبیرون؛ مکانی شگفت‌انگیز در دزفول - اخبار جدید

 بهترین زمان سفر به دره توبیرون در دزفول

با توجه به معنای این اسم این دره جذاب و دیدنی در شهرستان دزفول بهترین زمان برای سفر به آن بین فصل های بهار و تابستان می تواند باشد چرا که به دلیل اختلاف دمای ۱۵ درجه ای که با دیگر نقاط شهر دارد برای رهایی از شر گرمای طاقت فرسای تابستان بهترین گزینه است. فصل های پاییز و به خصوص زمستان برای سفر به این منطقه طبیعی آنچنان پیشنهاد نمی شود چرا که باید طاقت تحمل سرمای شدید را داشته باشید در غیر این صورت نمی توانید حتی یک دقیقه هم در این منطقه تاب بیاورید.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :