عجیب ترین برج ها و سازه های جهان [قسمت سوم]
در مطلب امروز می خواهیم عجیب ترین برج ها و سازه های جهان را به شما معرفی کنیم که هرکدام از یک ویژگی خاص و منحصربه فرد بهره می برند.

آکاایران: در مطلب امروز می خواهیم عجیب ترین برج ها و سازه های جهان را به شما معرفی کنیم که هرکدام از یک ویژگی خاص و منحصربه فرد بهره می برند.

آکاایران: عجیب ترین برج ها و سازه های جهان [قسمت سوم]

همان طور که به یاد دارید گفتیم که اگر حوصله تان سر رفته است باید برای رهایی از این شرایط به دنبال چیزهای عجیب وغریب و سرگرم کننده بروید. به نظر شما وجوه اشتراک عجایب ۷ گانه چیست؟ چه چیزی از این عجایب است که همه آن ها را خاص کرده است؟ آیا به معماری علاقه دارید؟ چه چیزهایی درباره ی آن می دانید؟ چقدر درباره معماری برج ها و سازه های ساخته دست بشر اطلاع دارید؟ برخی از این برج ها با الهام از طبیعت و جهان هستی ساخته شده اند، برخی بسیار بسیار بلند و برخی نیز معماری بسیار عجیبی دارند؛ مثلا بزرگ ترین سازه ی اهرام ثلاثه مصر نیز به نام خوفو برای مدت ۴۰۰۰ هزار سال، عنوان بلندترین بنای دنیا را در اختیار داشت یا برای نمونه غول رودس ۳۳.۵ متر ارتفاع داشت و با غرور بر فراز دریای مدیترانه قد علم کرده بود تا اینکه یک زلزله این سازه برنزی را به زانو در آورد. خب حرف از سازه های قدیمی شد ولی وقتی که حرف از بناهای غول پیکر و عجیب وغریب می رسد، مهندسی مدرن یک گام جلوتر است. امروز می خواهیم در بنیتا درباره ی دسته ی سوم بحث کنیم و با یک ماجراجویی کوچک سری به بعضی نقاط جهان بزنیم و برج های عجیب وغریب را به شما معرفی کنیم.

 برج کپیتال گیت، ابوظبی امارات

,سازه های-عجیب, آسمان خراش, ساختمان های-عجیب

حتما درباره ی ثروت های اعراب حاشیه خلیج فارس شنیده اید. آن ها به زیبایی و خاص بودن بناهایشان خیلی اهمیت می دهند و همیشه به دنبال چیزهایی هستند که در دنیا تک باشد و بناهایی را درست می کنند که کسی نتواند سال های سال هم چیزی مانند آن ها ایجاد کند. یکی از این پروژه ها، سازه ی کپیتال گیت با شکوه است که در ابوظبی امارات قرار دارد. این برج، ۴ برابر از برج پیزا در ایتالیا کج تر است.

اغلب معماران آسمان خراش ها دوست ندارند که سازه هایشان شکلی خمیده و کج پیدا کند و از حالت صاف و عادی خود خارج شود. این باور به حدی رسیده است که اگر بنایی پس از ساختش، کمی کج شود، این باور را به بیننده ی آن می دهد که معماری و طراحی این ساختمان دارای یک نقص بوده است.

برای مثال برج کج پیزا در ایتالیا روی زمینی سست ساخته شده و به همین دلیل ازیک طرف به سمت زمین منحرف شده است. اما این برج مشهور حدودا چهار درجه از مرکز خود به سمت کناره انحراف دارد.

اماگاهی پیش می آید که برخی از طراحان و معماران از روی عمد و بر اساس یک طرح، تصمیم می گیرند که برج های خود را به صورت کج طراحی کنند.

برج کاپیتال گیت حدود ۱۶۰ متر ارتفاع دارد و دارای ۳۵ طبقه است، این برج کمی زاویه دار است و طبق اندازه گیری ها ۱۸ درجه زاویه برای این برج  تعیین شده است که پیش از ثبت شدن در کتاب گینس به دقت مورد آزمایش قرار گرفت. ساخت این بنا در سال ۲۰۰۵ کلید خورد و قرار شد که به عنوان نماد شهر ابوظبی باشد. همان طور که گفتیم، این برج خمیده ترین سازه ی جهان است و با ۱۸ درجه انحنا به سمت غرب طراحی شده است. خیلی ها برایشان سؤال بود که چطور این ساختمان می تواند در مقابل زلزله هم به خوبی مقاومت کند، در همین راستا معماران سعی کرده اند که هسته مرکزی را در جهت مخالف خمیدگی قرار دهند تا تعادل ایجاد شود.

,سازه های-عجیب, آسمان خراش, ساختمان های-عجیب

مهندسان برای حل این معضل بیش از ۴۹۰ ستون را در عمق ۳۰ متری زمین کار گذاشتند و پی های بسیار محکمی را با بهره گیری از یک سطح توری تقویت شده با فولاد ساختند.

آن ها در مرحله ی بعد، سازه ای به نام هسته ی پیش خمیده را روی این فونداسیون(پی) قراردادند؛ نوعی ستون بتنی تقویت شده با فولاد که پوششی از اسکولیوز آن را در برگرفته است. بهتر است بدانید که کارگران این ساختمان مجبور بودند که در زمان ساخت و ساز این برج با شکوه، قالب های الماسی شکلی را با در نظر داشتن تغییر اندک زاویه ی بنا برش دهند و روی آن قرار دهند.

دفتر مرکزی تلویزیون چین

,سازه های-عجیب, آسمان خراش, ساختمان های-عجیب

در اینجا می خواهیم یکی دیگر از برج های آسیایی را برای شما به تصویر بکشیم؛ یعنی برج دفتر مرکزی کشور پهناور چین که در نگاه نخست بیشتر شبیه به یک نقاشی به نظر می آید که گویی از حلقه های بی پایان و راه پله هایی ساخته شده که هیچ گاه تمام نمی شوند.

این سازه عجیب و غریب در سال ۲۰۱۲ میلادی و بعد از اتمام پروسه ی ۱۰ ساله طراحی اش افتتاح شد. امروز شما در هر جای شهر پکن که بایستید می توانید این سازه عجیب و غریب را مشاهده کنید. این بنا در کنار استادیوم «آشیانه پرنده» و سازه «مکعب آبی» که از نمادهای المپیک سال ۲۰۰۸ محسوب می شوند، به نمادی برای کشور بزرگ چین تبدیل شده است.

ظاهرا طراحی این بنا را خود چینی ها انجام نداده اند و از طراحان هلندی شرکت (OMA) کمک گرفته اند. و قصد طراحی ساختمانی با این شکل را، ساخت یک رقیب برای آسمان خراش های تکراری و خسته کننده بیان کرده اند.

,سازه های-عجیب, آسمان خراش, ساختمان های-عجیب

نمایی که در تصویر می بینید با اتصال دو برج کج به یکدیگر (از بالا و پایین) ایجادشده است. یکی از این دو برج ۵۴ طبقه دارد و در زمینی به مساحت ۲۳۴ متر بناشده است. برج دوم نیز ۴۴ طبقه دارد و در یک زمین ۲۱۰ متری احداث شده است.

خانه های مکعبی، هلند

,سازه های-عجیب, آسمان خراش, ساختمان های-عجیب

نگاهی به عکس بالا بیندازید، قسمت پایینی سازه ها شکلی عادی دارد، ولی اصل ماجرا درباره ی نیمه بالایی و شکل عجیب و مربعی آن است. این خانه ها در شهر روتردام هلند ساخته شده اند که تاریخ طراحی و پیاده سازی آن ها به ۱۹۸۴ میلادی برمی گردد. در این مجموعه خانه ها با زاویه ی ۵۴ درجه ساخته شده اند و ظاهرا در این جنگل حدود ۳۸ مکعب وجود دارد. مساحت هر آپارتمان حدود صد متر مربع است و یک چهارم فضای خانه به دلیل نوع معماری مکعبی بلا استفاده مانده است. این خانه های عجیب با یک دلیل جالب طراحی شده اند و قصد طراحی آن ها به نمایش گذاشتن اهمیت جنگل است.

,سازه های-عجیب, آسمان خراش, ساختمان های-عجیب

هر خانه نماد یک درخت است و با ساخت چند خانه سعی بر آن شده است که یک جنگل مصنوعی کوچک را در دل شهر بنا کنند. ابتدا سه نسخه آزمایشی از این بناهای مکعبی در سال ۱۹۷۴ میلادی ساخته شد و سپس در بین سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۴ بقیه ی خانه ها ساخته شد. در برنامه ریزی اولیه قرار بود ۵۵ خانه درختی شکل ساخته شود ولی بنا به دلایلی این تعداد به ۳۸ عدد کاهش یافت. این خانه ها هم اکنون به یک جذابیت برای شهر نوتردام هلند تبدیل شده اند و توریست هایی را برای تماشای جذابیت خود به این شهر کشانده اند.

قسمت قبل را در « عجیب ترین برج ها و سازه های جهان [قسمت دوم]» ببینید.

 

  مقالات مرتبط
 • ,سازه های-عجیب, آسمان خراش, ساختمان های-عجیب
  ۲۱ هتل لوکس در سراسر دنیا [قسمت دوم/پایانی]
 • ,سازه های-عجیب, آسمان خراش, ساختمان های-عجیب
  مسیر دوچرخه سواری شب تاب در شهری از لهستان
 • ,سازه های-عجیب, آسمان خراش, ساختمان های-عجیب
  تصاویری کمتر دیده شده از آرشیوهای والت دیزنی

.

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :