گردشگران خارجی در «الموت» -
گردشگران منطقه توریستی الموت بیشتر جوانان خارجی هستند که برای اقامت در این روستا به خانه های بوم گردی می روند اما این خانه ها از روی اصول پذیرای مهمانانشان نیست
آکاایران: خبرگزاری مهر: گردشگران منطقه توریستی الموت بیشتر جوانان خارجی هستند که برای اقامت در این روستا به خانه های بوم گردی می روند اما این خانه ها از روی اصول پذیرای مهمانانشان نیستند.

الموت یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استان قزوین است که در فاصله نزدیکی از کلان شهر تهران واقع شده است و به سبب فاصله کمتری با بافت تاریخی قزوین همیشه دارای گردشگران داخلی و خارجی زیادی است.
 

آکاایران: گردشگران خارجی در «الموت»

 

منطقه الموت یکی از مناطق طبیعی و روستایی قزوین است که برای رفتن به آن باید نرسیده به قزوین مسیر دیگری را انتخاب کرد و از راهی که تا قلعه حسن صباح دو  ساعت و نیم فاصله دارد را انتخاب کرد.
هیچ گردشگر و راننده ای از طی کردن این مسیر طولانی و کوهستانی خسته نمی شود. چون با جاذبه های شگفت انگیزی مواجه خواهد شد. در فصل بهار هر بخش از این جاده سرسبز با رنگ گل های متنوع و درختان رنگارنگی پوشیده شده و بوی عطرآگین گل های بهاری را به مشام می رساند. در ایام پاییز هم که هزاررنگ درختان خودنمایی می کند و هر گردشگری را وادار می کند تا در کنار جاده ایستاده و از این نما عکس انداخته و لذت ببرد.
 
,الموت،ایرانگردی،گردشگری
 

هستند بسیاری از افراد که در مسیر ماشین را به کناری پارک کرده و برسر تپه و یا کوهی به همراه خانواده نشسته اند تا دوباره به مسیر خود تا الموت ادامه دهند. در این مسیر پر پیچ و خم حدود ۵۰۰ روستای کوچک وجود دارد که در راههای فرعی قرار گرفته اند.
در میانه راه مردم همین روستاها در زمین های کرت بندی شده روی کوه ها و تپه ها کشاورزی می کنند و یا دام های خود را به چرا برده اند و گردشگران می توانند آن ها را ببینند.
 
,الموت،ایرانگردی،گردشگری
 

معمولا افراد در روستایی بزرگتر به نام معلم کلایه توقفی دارند تا مایحتاج خود را تامین کنند از آن به بعد تا قلعه حسن صباح نیم ساعت بیشتر راه نیست. اما در همین مسیر می توان راه حدودا ده دقیقه ای را به سمت دریاچه اوان کج کرد و به جایی رسید که دریاچه ای پس از گذراندن چند تپه پشت سر هم خودنمایی می کند. دور تا دور این دریاچه را نی های بلند پوشانده اند و همیشه چند قایق کوچک منتظر سوار کردن گردشگرانی است که در اطرافش زیراندازی پهن کرده و نشسته اند.
وجود درختان متعدد در این منطقه و آب و هوای خنکی که دارد موجب شده همیشه حتی در وسط هفته گردشگران در این مکان اقامت هر چند کوتاهی دارا باشند. خودروهای شخصی زیادی در اطراف دریاچه پارک می شود که چادرهای مسافرتی به همراه دارند. در فصل پاییز که درختان رنگارنگ می شوند  بر زیبایی این منطقه اضافه می شود و به تبع آن تعداد گردشگران بیشتر.
 
,الموت،ایرانگردی،گردشگری
 

در منطقه و روستای الموت می توان به محض وارد شدن و گذشتن از باغ های گیلاس، بافت روستایی را مشاهده کرد. خانه هایی که همه دارای یک بالکن چوبی هستند و با گل های شمعدانی تزئین شده اند اما در کنار همین خانه ها، برخی از افراد خانه ای نوین ساخته اند و با کاشی و سرامیک های قرمز و یا آبی نمای بیرونی آپارتمان های خود را تزئین کرده اند. این یک نوع عدم ناهماهنگی در بافت تاریخی روستا را نشان می دهد که دست به گریبان اهالی شده است. آنها هر کدام درصدد هستند تا خانه های خشتی خود را با چارچوب های چوبی رنگ تخریب کرده و ساختمانی سیمانی و نوین بسازند به همین دلیل پرسه در روستا نشان می دهد که این رقابت و میل به داشتن آپارتمانهای سیمانی چقدر در میان مردم نفوذ پیدا کرده است.
اما در منطقه الموت و در روستایی که در نزدیکی قلعه حسن صباح قرار دارد بیشتر گردشگران خارجی حضور دارند که سن آن ها زیاد نیست و به راحتی می توانند این مسیر را طی کرده و حتی در قلعه و کوه های اطرافش گردش کنند.
مردم منطقه میزبان این گردشگران هستند آن هم در خانه های خود که برای حضور گردشگران آماده شده است. مردم منطقه الموت بخشی از خانه خود را برای حضور گردشگران به تخت، وسایل و امکاناتی مانند طبخ و پز و یخچال و کمد تجهیز کرده اند و بابت حضور گردشگران داخلی و خارجی از انها کرایه دریافت می کنند. کرایه هایی که از شبی ۲۰ هزار تومان تا ۷۰ هزار تومان نرخ دارد.
 
,الموت،ایرانگردی،گردشگری
 

یکی از این خانه های قدیمی توسط پایگاه میراث فرهنگی الموت ساخته مرمت شده است حتی پله ها و دستگیره پله های این خانه با نمای چوبی و تزئینات داخلی آن را پایگاه میراث فرهنگی الموت مرمت و بازسازی کرده تا نمونه ای موفق از نگهداشت خانه های قدیمی در روستا باشد.
شکل و شمایل اولیه این خانه نشان می دهد که سلیقه سازندگان این خانه ها در ساخت بناهایی از چوب و خشت در میان سبزی درختان و کوههای اطراف بسیار دلپذیر بوده است. اما مالکان همین خانه، آن را طوری نگهداری کرده اند که اکنون وقتی گردشگری به آنجا مراجعه می کند از کرایه کردن اتاق پشیمان می شود. چون رنگ دیوارها ریخته و مالک به جای آنکه آن را مرمت کند با کاغذهای سفید آن را پوشانده حتی روی پیش بخاری تزئین شده خانه را نیز با پرده ای کوچک مخفی کرده است و فضای نامرتبی را در اتاق ایجاد کرد همین موضوع موجب می شود تا مسافر با یک آشفتگی در خانه مواجه شود و میلی به اقامت در آن نداشته باشد.
 
,الموت،ایرانگردی،گردشگری
 

اما در عوض یکی از این خانه ها متعلق به فردی است که اولین بار در الموت اقدام به پذیرش مسافر کرده است سمیعی چند سالی است که فوت کرده اما هنوز خانواده و همسرش پذیرای گردشگران هستند آن هم فقط گردشگران خارجی. دفترچه یادبود گردشگرانی که به خانه سمیعی آمده اند زبانزد همه است دفترچه های یادبود گردشگران بسیار قدیمی است و هر کسی به زبان خود و با سلیقه خود عبارتی را برای یادگاری نوشته و به خانواده سمیعی تقدیم کرده است.
برخی از گردشگران این دفترچه ها را از صاحبخانه می گیرند و به عنوان یک دفترچه راهنما به مکان هایی می روند که بقیه گردشگران اسمی از آن برده و یا نقشه آن را در دفترچه ترسیم کرده اند و دوباره به صاحبخانه برمی گردانند.
 
,الموت،ایرانگردی،گردشگری
 

این تنها خانه ای است که در سایت های مشهور گردشگری در جهان ثبت شده و گردشگران به راحتی آن را پیدا می کنند ولی نمای آن قدیمی و تاریخی نیست و حتی بالکن چوبی مانند خانه های قدیمی ندارد با این وجود گردشگران شیفته مهمان نوازی این خانواده می شوند.
این دو خانه در دو سوی مقابل هم قرار دارند یکی با معماری اصیل منطقه اما فاقد گردشگر و دغدغه مالک برای حفظ آن و دیگری مشهور در سطح جهان با معماری نوین اما مهمان نواز.
 
,الموت،ایرانگردی،گردشگری
 

وجود همین خانه ها و درآمدزایی آنها از محل ورود گردشگر موجب شده تا خانه های دیگر نیز برای پذیرایی از گردشگران تجهیز شود اما هر یک به سیلیقه خود. هنوز در این روستا یک خانه به عنوان نمونه تجهیز نشده تا فرهنگ بوم گردی در آن به درستی انجام شود. هر کسی با هر سلیقه ای اتاقی در اختیار گردشگر قرار می دهد بی آنکه دغدغه معرفی فرهنگشان را دارا باشند.
گردشگران جوانی نیز که به این منطقه می آیند معمولا تنها زمان شب را برای اقامت در این خانه ها انتخاب می کنند آنها از قلعه حسن صباح بالا می روند و از سبزی های کوهی که توسط مردم چیده شده استقبال می کنند.
صاحبخانه ها معمولا پاسپورت آن ها را پیش خود نگه می دارند تا زمانی که اتاق را تحویل دهند. برخی از آنها از غذای محلی استفاده می کنند و برخی خانه ها که توریست خارجی زیادتری دارند سعی کرده اند تا با شبیه سازی خانه خود به آپارتمان گردشگران خارجی احساس رضایت بیشتری کنند. به همین دلیل بافت تاریخی و قدیمی الموت به سرعت جای خود را به آپارتمانهایی می دهد که بی ضابطه و فاقد هماهنگی با منطقه و طبیعت در حال ساخت است.
.

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :