کافه نادری
کافه نادری جز اولین کافه های تهران است که توسط مهاجری روسی تاسیس شد. کافه نادری دو سالن مجزا برای سرو غذا و نوشیدنی دارد.این کافه قدیمی سرشار از حس نوستالژیک اس

آکاایران: کافه نادری

آکاایران: کافه نادری از گذشته تا حال مکانی برای نشست شاعران، نویسندگان و روشنفکران بوده است. کافه نادری در خیابان جمهوری تهران واقع شده است. این کافه در اوایل قرن معاصر توسط مهاجری روسی تاسیس شد.

آغاز کار کافه نادری

کافه نادری در دهه اول سده ی 1300 شمسی توسط شخصی روسی به نام خاچیک مادیکیانس در خیابان جمهوری تهران افتتاح شد. کافه  نادری محل نشست افراد معروف و سرشناسی همچون بزرگ علوی، نیما یوشیج، سیمین دانشور و جلال آل احمد و... بوده است. همین امر را می توان یکی از دلایل کسب شهرت کافه نادری دانست. علاوه بر حضور افراد سرشناس در این کافه که موجب آشنایی مردم با آن شد، نمی توان کیفیت غذاها و نوشیدنی های  کافه  نادری را نادیده گرفت.

,کافه نادری,اولین کافه تهران,آثار ملی ایران

منوی کافه نادری

 کافه نادری اولین منوی غذای فرنگی را در تهران ارائه داد که مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت. منویی شامل استیک و بیف استراگانف و منویی از نوشیدنی ها و دسرهایی متنوع و جدید که باعث جلب نظر مردم شد.

منوی نوشیدنی های کافه نادری که در سال های اولیه موجب شهرت  این کافه شد به این شرح است:

  • میوه گلاسه 
  • بستنی فرنگی
  • شیرقهوه
  • قهوه ترک و فرانسه 
  • کاپوچینو

کافه نادری پاتوق دوست داران شعر و شاعری

حضور افراد علاقمند به شعر و  ادبیات در این کافه یکی از عوامل شکل گیری ادبیات مدرن به شمار می رود، چرا که حضور شاعران، بزرگان، نویسندگان و روشنفکران در کافه نادری منجر به تبادل نظر، تبادل افکار و در نتیجه بیان اشعار  میشد.

در این میان سیاسیون نیز در کافه نادری حضور داشتند. می توان گفت دراوایل دوره پهلوی دوم این کافه پاتوقی برای دانشجویان سیاسی بوده است. در دوران پهلوی  کافه نادری فضایی برای فعالیت های فرهنگی به شمار می رفته است.

,کافه نادری,اولین کافه تهران,آثار ملی ایران


دکوراسیون کافه نادری

با گذشت سالیان متمادی حس نوستالژیک درون کافه نادری کاملا حفظ شده است و کلیه ظروف پذیرایی کافه نادری، همان ظروف قدیمی اولیه می باشد. حتی دکوراسیون  کافه نادری با گذر زمان تغییر نکرده است و صندلی های مصرفی، همان صندلی های چوبی قدیمیست. افرادی که سالیان زیادی است که به کافه نادری سر می زنند از حس خوشایندی لبریز می شوند. این کافه در آثار ملی ایران نیز ثبت شده است.


کافه نادری، پاتوقی برای روشنفکران

در هر حال کافه نادری نقش به سزایی در شکل گیری بسیاری از اشعار، نوشته های کوبنده سیاسی و شکل گیری یک خط فکری داشته است. بسیاری از شاعران و روشنفکران ما، شب های زیادی را در این کافه صبح کرده اند تا فرهنگ ما هرچه بیشتر و بهتر در جهان بدرخشد و قطعا همین امر باعث برپا ماندن کافه نادری تا به امروزشده است.

,کافه نادری,اولین کافه تهران,آثار ملی ایران


ساختمان کافه نادری

 کافه نادری برای پذیرایی از مهمانان خویش، دو سالن مجزا  در نظر گرفته است. سالن  سرو دسر و غذا از یکدیگر تفکیک شده اند. اگر تا به حال به این کافه سر نزده اید، فرصت را از دست ندهید و هرچه زودتر یک روز پر خاطره را برای خودتان رقم بزنید.  

,کافه نادری,اولین کافه تهران,آثار ملی ایران

,کافه نادری,اولین کافه تهران,آثار ملی ایران

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران

,کافه نادری,اولین کافه تهران,آثار ملی ایران

بهترین کافه های تهران

,کافه نادری,اولین کافه تهران,آثار ملی ایران

افتتاح «کافه» در صندوق عقب 206!

,کافه نادری,اولین کافه تهران,آثار ملی ایران

۱۰ کافه بی نظیر در دل خانه های قدیمی تهران!

.

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :