با باغ شاهزاده ماهان کرمان بیشتر آشنا شوید
باغ شاهزاده کرمان یکی از باغ‌های تاریخی ایران است که در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و در نزدیکی شهر کرمان قرار گرفته است.

یکی از زیباترین شهرهای ایران، درست در جنوب شرقی استان کرمان قرار گرفته است که کمتر کسی از زیبایی‌های بسیارش باخبر است و تا حد زیادی در بین گردشگران ایرانی مهجور مانده است. حال آنکه گردشگران خارجی زیبایی‌های بی‌نظیر این شهر را بیشتر از هم‌وطنان خودمان درک کرده‌اند. ماهان، نه تنها طبیعت زیبایی دارد، بلکه آب و هوای بهشتی‌اش باعث شده که یکی از خوش آب و هواترین شهرهای این منطقه محسوب ‌شود. این شهر در دامنه‌ی کوه‌های جوپار و پلوار قرار گرفته و مامن باغ شاهزاده است.

باغ شاهزاده ماهان یا باغ شازده ماهان، یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین باغ‌های ایرانی است که در زمان قاجار و به دستور محمد حسن خان بنا شده است.باغ شاهزاده کرمان در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و ۳۵ کیلومتری مرکز کرمان قرار دارد.

سردر ورودی باغ شاهزاده ماهان

مساحت باغ شاهزاده ماهان ۳٫۵ هکتار است و شکل ظاهری آن به صورت مستطیل می باشد. در دور باغ حصارهای بلندي زده اند تا به طور کامل از بخشهای کویری اطراف خود جدا شود. 

یکی از مهم ترین جذابیت های باغ شاهزاده ماهان، وجود جویبارها و درختان سر به فلک کشیده ای است که در بین کویر، تناقض زیبایی را پدید آورده اند. احتمالا برایتان جالب باشد که این رشد و آبادانی چگونه در دل کویر امکان پذیر است؟ آبی که در این باغ جریان دارد از قنات و رودخانه تیگران که از برف های ارتفاعات کوه جوپار سرچشمه می گیرد، تامین می شود. علاوه‌براین ، شیب تند زمین هم سبب می شود که آب به صورت جویبار از بالا تا پایین در باغ شاه زاده جریان داشته باشد. این آب تنها باغ شاهزاده را سیراب نمی کند، بلکه در ادامه به طرف روستای مقسم تیگران میرسد و آن جا را هم آباد نموده است.

 

عکس های باغ شاهزاده ماهان,معماری باغ شاهزاده کرمان,عمارت باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده، از مکانهای تاریخی و دیدنی کرمان

در انتهای فوقانی باغ سکونتگاهی قرار دارد که صاحب باغ در آن جا زندگی می کرده است این عمارت به شکل دو اشکوب ساخته شده و معماری زیبای سردر آن سبب شده که از باغ های ديگر ایرانی متفاوت باشد. در گوشه و کنار باغ، فواره هایی را می بینید که زیبایی و تازگی خاصی به باغ داده اند. 

شاهزاده ماهان کیست؟

حوض و آبشار باغ شازده ماهان

عکاس: Diego Delso

حال ببینیم شاهزاده ماهان کیست که این باغ به اسم وی نام گذاری شده است. این شاهزاده همان عبدالحمید میزرا ناصرالدوله فرمانفرمایان، نوه دختری ناصرالدین شاه و حاکم کرمان است که به تکمیل و ساخت‌وساز در این باغ اقدام کرد. داستان جالبی نیز در مورد ناصرالدوله و این باغ وجود دارد و گفته شده است که وقتی خبر مرگ وی به گوش بنّای باغ رسید، از فرط خوشحالی تغار گچی را که در دست داشت محکم به دیوار کوبید و کار را رها کرد. اگر در بازدیدتان به‌خوبی دقت کنید، متوجه می‌شوید برخی از بخش‌های آن فاقد تزیینات و ظریف‌‌کاری‌های است که نشان از نیمه کاره رها شدن ساخت آن‌ها است؛ مانند جای خالی کاشی‌ها که همچنان بر سر در ورودی خودنمایی می‌کند.

معماری و پلان باغ شازده ماهان

فضای داخلی باغ شاهزاده ماهان

منبع عکس: خبرگزاری ایلنا (عکاس: مهلا جنابی)

باغ شاهزاده ماهان از باغ‌های تمام عیار ایرانی و یکی از بهترین باغ‌های شیب‌دار یا باغ–تخت به شمار می‌رود. از ویژگی‌های این‌گونه باغ‌های مطبق، نمایش بی‌نظیر و تماشایی آب به‌صورت پلکانی و در سطح‌های افقی و عمودی است. وسعت این باغ مستطیل شکل حدود ۵/۵ هکتار است که دارای ۴۰۷ متر طول و ۱۲۲ متر عرض و شامل سردر ورودی، حمام، عمارت، شبکه آب‌رسانی و حوض است که در میان حصاری بلند محصور شده‌اند و همچون نگینی سرسبز در دل کویر می‌درخشد و چشم‌نوازی می‌کند.

زمانی که به این باغ برسید سردری زیبا و دو طبقه را خواهید دید که از آن فضای درونی و سرسبز باغ را می‌توانید ببیند. طبقه بالای این سردر اتاق‌هایی برای زندگی و پذیرایی وجود دارد. در راستای طولی باغ نیز ورودی‌های فرعی تعبیه شده است. بعد از عبور از این قسمت وارد فضای داخلی باغ می‌شوید.

باغ شاهزاده ماهان کرمان یکی از بهترین باغ‌های شیب‌دار یا باغ–تخت‌های ایران به شمار می‌رود

۱۲ سطح پلکانی به‌همراه آبشارها، فواره‌ها و دو حوضچه پر آب که از دو سمت با درختان بلند قامت باغ احاطه شده‌اند در برابر دیدگانتان ظاهر می‌شوند. نهر آبی که در این مکان جریان دارد از بالای باغ وارد می‌شود. منبع این نهر، قنات تیگران است که از ارتفاعات جوپار سرچشمه می‌گیرد و بعد از آبیاری کرت‌ها و مسیرها به‌صورت آبشارهایی در سطح پلکانی و سطح شیب‌دار جاری می‌شود و تا بیرون باغ ادامه دارد و به‌سمت ماهان می‌رود.

در انتهای باغ و عمود بر محور اصلی، کوشک با بالاخانه جلوه‌گری می‌کند که با سردر ۲۳۵ متر فاصله دارد. این عمارت ۴۸۷ متر مربع مساحت دارد و مکانی برای پذیرایی و سکونت صاحب باغ بوده است. این بخش در حال حاضر توسط بخش خصوصی به رستوران تبدیل شده است. در پشت این ساختمان باغی کوچک با درختان میوه وجود دارد که در واقع، باغچه‌ای اختصاصی برای اهالی باغ بوده است. نهر باغ ابتدا از آبراهه‌هایی این قسمت عبور می‌کند و سپس وارد مجراهای اصلی می‌شود.

بناهای خدماتی باغ ماهان نیز مماس با دیوار اصلی باغ و خارج از آن قرار دارند. در شرق کوشک، حمام و در قسمت بالایی حمام نیز ساختمان مسکونی نگهبان یا زعیم‌باشی جای گرفته است. بخشی از این ساختمان روبه فضای پشت بالا خانه است و به‌علت داشتن عمق زیاد، این بنا نسبت به سایر اتاق‌های اطراف باغ بیشترین بیرون زدگی را از دیوار مجموعه دارد. درضلع مقابل نیز اتاق‌هایی دیده می‌شود که نمیه‌کاره رها شده‌اند.

مصالح باغ شازده ماهان

سقف سردر ورودی باغ شازده ماهان

منبع عکس: خبرگزاری ایلنا (عکاس: کیانوش محبیان)

در ساخت بناهای باغ شاهزاده ماهان از آجر  به‌همراه اندود کاهگل استفاده شده است. در برخی قسمت‌ها مانند سردر ورودی کاشی‌های زیبا و چشم‌نوازی دیده می‌شود. دیوار باغ نیز با اندود گل پوشیده شده و در جاهایی که به بالاخانه و سردر می‌رسد با اندود گچی مزین شده است.

برای کف‌سازی باغ ماهان قلوه‌سنگ و ملات به کار رفته که در بخش‌های پیرامون عمارت و سردر با نقش‌های هندسی تزیین شده‌اند. در پله‌ها و حاشیه باغچه‌ها آجر  و در درز میان کرت‌ها و پیاد‌ه‌روها سنگ کار شده است.

باغ شاهزاده ماهان,قدمت باغ شاهزاده کرمان,عمارت باغ شاهزاده ماهان

نمایی از باغ شاهزاده کرمان

 

باغ شاهزاده ماهان,قدمت باغ شاهزاده کرمان,عمارت باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده کرمانباغ شاهزاده ماهان در تاریخ ۱۴ آبان ماه ۱۳۵۳در لیست آثار ملی نوشته شده است. در سال ۲۰۱۱ همزمان با 1390 شمسی در نشست سی و پنجم میراث جهانی یونسکو به همراه هشت باغ ایرانی ديگر در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :