شهرستان دامغان یکی از جاذبه های دیدنی استان سمنان + تصاویر -
شهرستان دامغان یکی از کهن ترین شهرهای ایران است. نام این شهر از مغان یعنی آتش پرستان گرفته شده و به ده مغان معروف و گفته اند که مغان باعث آبادی آن شده اند

آکاایران: شهرستان دامغان یکی از کهن ترین شهرهای ایران است. نام این شهر از مغان یعنی آتش پرستان گرفته شده و به ده مغان معروف و گفته اند که مغان باعث آبادی آن شده اند

شهرستان دامغان
شهرستان دامغان یکی از کهن ترین شهرهای ایران است. نام این شهر از مغان یعنی آتش پرستان گرفته شده و به ده مغان معروف و گفته اند که مغان باعث آبادی آن شده اندبعدها در اثر گذشت زمان حرف ه از میان رفته و الف جای آن قرار گرفته است. بنای شهر دامغان را به هوشنگ نبیره کیومرث که از پادشاهان پیشدادی بوده نسبت می دهند.

دور شهر دامغان کاملاً دیوار کشیده شده است. گفته می شود به قدری دیوارهای ستبری داشته که دو درشکه از کنار هم بر روی دیوار رد می شدند. بازمانده های آن دیوار هم اکنون هم دیده می شود و به نام دیوار بارو مشهور است. دامغان دو گونه آب و هوا دارد. از جنوب به دشت کویر و از شمال به دامنه های جنوبی رشته کوه البرز متصل است. به همین دلیل بیشتر گونه های میوه در این شهر می رویند. دامغان در ۷۰۰۰ سال پیش تمدنی بزرگ داشته و تصویری از ۷۰۰۰ سال پیش در آنجا یافت شده است. تحقیقات نشان داده در آن زمان دامغان بزرگترین صادرکننده مس بوده است.

جاذبه های گردشگری این منطقه عبارتند از:
چشمه علی شهرستان دامغان

آکاایران: شهرستان دامغان یکی از جاذبه های دیدنی استان سمنان + تصاویر

مهم ترین تفریحگاه این شهر چشمه علی است که در 25 کیلومتری شمال دامغان قرار داشته و از تفرجگاه های شاهان قاجار بوده است.
مسجد تاریخانه قدیمی ترین مسجد ایران
تاریخانه (به معنای خدایخانه، یا خانه خدا) از آثار باستانی دامغان است که طبق تحقیقات اداره کل باستان شناسی، پیش از تسلط اعراب بر ایران، آتشکده بوده و بعداً به مسجد تبدیل شده است. ساختمان بنای مجدد آن مربوط به قرن دوم هجری است و اسلوب ساختمان آن نیز به سبک بناهای دوره ساسانیان می باشد. این مسجد نمونه بسیار زیبا و کاملی از مساجد قرون اولیه اسلام به شمار می رود. شیوه معماری مسجد ماخوذ از معماری ساسانی است.

مسجد جامع شهرستان دامغان
تپه حصار

تپه حصار یکی از آثار به جای مانده از روزگاران کهن است و حدود ۷۰۰۰ سال قدمت دارد و کاوشهای باستانی صورت گرفته نشان می دهد شهری است که در اثر زلزله خراب شده است. کاوشهای باستانی اخیر نشان می دهد که هفت هزار سال پیش در این منطقه فولاد تولید می شده است. نخستین بار در سال ۱۳۱۲ پروفسور اسمیت در تپه حصار حفاری های باستان شناسی خود را انجام داد و به آثار ارزشمندی از تمدن این منطقه دست یافت.

آرامگاه پیر علمدار

برج طغرل مهماندوست

غار شیربند شهرستان دامغان

خانه لطفی

دیوار باروی دامغان

کاروانسرای قوشه

تنگه زندانشهرستان دامغان

آبشار نسروا

امامزادگان جعفر و محمد

گنبدان دژ (قلعه گردکوه)

چشمه قل قل در ۵۰ کیلومتری شمال غرب دامغان روستای تویه دروار

برج چهل دختر

بازار بزرگ (بازارچه) شهرستان دامغان

از دیگر اماکن دیدنی این منطقه میتوان به گنبد زنگوله، چشمه پیر خوشتر در شمال کلاته رودبار در شمال دامغان و بقایای مرکز ایالت قومس در جنوب روستای قوشه و غرب امیریه اشاره کرد.

سایت ایرانسیر

.

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :