آکاایران: دیدنی های روستای دوسیران شهرستان کازرون در استان فارس

آکاایران: دیدنی های روستای دوسیران شهرستان کازرون در استان فارس

یکی از این میراث‌های کهن شهرستان کازرون در استان فارس، روستای تاریخی دوسیران است که در خود آثار بکر تاریخی را جای داده است. روستای دوسیران از روستاهای منحصر به فرد و تاریخی استان فارس است که در 50 کیلومتری شهرستان کازرون و در 25 کیلومتری شهر قائمیه در منطقه کوهمره نودان قرار دارد.

این روستا جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی را در خود جای داده که می توان از دوسیران به عنوان یک سایت موزه یاد کرد که تاکنون چندان مورد توجه قرار نگرفته است. در این روستا تاریخ را به عینه می توان دید، از غارهای تاریخی تا بافت کهن روستا همگی شرایط را برای حضور گرشگر و غرق شدن در تاریخ این مرز و بوم فراهم کرده به خصوص اینکه با سنگ فرش شدن کوچه های روستا و اقداماتی که میراث فرهنگی با کمک بنیاد مسکن انجام داده تاریخ در منطقه جاری شده است.

,دیدنی های روستای دوسیران شهرستان کازرون در استان فارس,دیدنی های روستای دوسیران شهرستان کازرون,استان فارس

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون پیرامون این روستای هدف گرشگری گفت: نظرات مختلفی در خصوص قدمت این روستا وجود دارد به گونه ای که برخی از کارشناسان قدمت روستای دوسیران را با توجه به معماری و بافت آن مربوط به دوره اسلامی می دانند زیرا معماری این روستا ویژگی منحصر به فردی دارد.

محسن عباسپور در خصوص علت نامگذاری این روستا به نام دوسیران گفت: یک روایت تاریخی در این رابطه وجود داد بدین گونه که در دوره اسلام، 9 برادر اهل شام در عراق تصمیم می گیرند که از آنجا مهاجرت کنند و مادر آنها وصیت می کند که به راهشان تا زمانیکه شترهایشان توقف نکرده ادامه دهند و هرکجا که شترها متوقف شدند آنجا را برای زندگی انتخاب کنند.

وی افزود: پس از مهاجرت این برادران شترهای آنها در همین روستا می ایستد به همین دلیل آنها این مکان را برای زندگی انتخاب می کنند و زمانی که حاکمان وقت ایران متوجه می شوند از آنها پرسیده می شود که چه کسانی هستند که آنها خود را به عنوان «دوست ایران» معرفی کرده که در نهایت مخفف آن را دوسیران می نامند.

,دیدنی های روستای دوسیران شهرستان کازرون در استان فارس,دیدنی های روستای دوسیران شهرستان کازرون,استان فارس

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون اهالی این روستا با گویش​های خاصی که نزدیک به دوره پهلوی است صحبت می کنند، افزود: بناها، طاقها و گچبری هایی به نام «چار صفه» در این روستا وجود دارد که به نظر می رسد مربوط به دوره ساسانیان و تزئینات آن مربوط به دوره اسلامی است.

عباسپور با بیان اینکه این روستای تاریخی بکر باقی مانده، اظهار کرد: در این راستا می توان از آن به عنوان روستای هدف گردشگری در استان فارس استفاده و از ظرفیت های آن استفاده شود و برای جذب گردشگر به این روستا اقدام کرد.

,دیدنی های روستای دوسیران شهرستان کازرون در استان فارس,دیدنی های روستای دوسیران شهرستان کازرون,استان فارس

وی با بیان اینکه بنای چارصفه ها دارای ارزش منحصر به فردی است، افزود: این بناها نیز به دلیل عدم حفاظت درست به زباله دانی تبدیل شده و در آستانه تخریب قرار گرفته اند.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون گفت: با توجه به رطوبت های موجود در هوا گچ بریهای نفیسی که در چارصفه ها وجود دارد از بین می رود که باید در این رابطه نیز هرچه سریعتر تدابیر لازم اتخاذ شود.

این فعال میراث فرهنگی با بیان اینکه مجموعه این مشکلات دست به دست هم داده که زنگ خطر برای روستای دوسیران به صدا درآید، گفت: در این روستا یک غار شاه نشین وجود دارد که در دهانه غار نشانه هایی از ساخته دست به چشم می خورد که نمی توان گفت که قدمت این غار به چه دوره ای برمی گردد.

وی افزود: همچنین در روستای بکر دوسیران چند آب انبار تاریخی و خانه های سنگی وجود دارد که می توانند به عنوان جاذبه های گردشگری مدنظر قرار گیرند و از این روستا به عنوان روستای هدف گردشگری استفاده کرد.

عباسپور با تاکید بر ضرورت اقدامات حفاظتی برای جلوگیری از تخریب این روستا تاکید کرد: باید اقدامات حفاظتی از بناهای تاریخی به صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد، علاوه بر این بحث کاوش و باستان شناسی در روستای دوسیران نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری بحث کاوش و باستان شناسی در روستای دوسیران احساس می شود و هرچه سریعتر باید در این رابطه اقدام کرد.

.

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :