آکاایران: مسیریابی

حدفاصل میدان امام خمینی و میدان چهار شیر در محور اصلی شرق به غرب دامغان (خیابان امام خمینی)، محل قرارگیری بازار سرپوشیده ی این شهر است و بیشتر شعبه های مرکزی بانک ها در این محدوده قرار دارند. از میدان امام خمینی، خیابان شهید بهشتی (شمال شرقی میدان) به جاده ی اصلی مشهد منتهی می شود و خیابان شهید مطهری (جنوب شرقی میدان) مسیر دسترسی به مسجد تاریخانه (۴۰۰ متر) و ایستگاه راه آهن (۲ کیلومتر) است. برای بازدید از مسجد جامع دامغان و آرامگاه پیر علمدار باید از خروجی باریک غرب میدان امام خمینی استفاده کرد. میدان چهار شیر از شمال به بلوار زیبا و چشم نواز آزادی، از غرب به یک کاروان سرای باستانی و از شرق به بازار خندق منتهی می شود. اگر به اینترنت نیاز داشتید، می توانید به کافی نت نوین در بازار خندق مراجعه کنید.

مناطق دیدنی

مسجد تاریخانه

.
137237

آکاایران: مناطق دیدنی شهر دامغان

25850607
42895893
مسجد تاریخانه یک بنای خشت و گلی منحصربه فرد است که بخش هایی از آن ازجمله ۱۸ ستون ستبر و اعجاب انگیز جلویی حدود ۱۳۰۰ سال قدمت دارند. تاریخانه دومین مسجد قدیمی ایران به شمار می آید و بر روی بقایای یک آتشکده ی قدیمی متعلق به دوران ساسانیان بنا شده است. ستون های شکسته و رواق های بازسازی شده ی اطراف صحن مرکزی مسجد ساده و بی پیرایه هستند ولی مناره ی آجری ۳۰ متری آن که در سال ۴۱۸ هجری ساخته شده، دارای تزئیناتی بسیار ظریف و چشم نواز است. به دلیل ساخت وساز در کنار تاریخانه، مناره کمی کج به نظر می رسد.

مسجد جامع

[ca

ption id="attachment_12481" align="alignnone" data-xwidt="750"]

,دامغان

باوجوداینکه ظاهر مسجد جامع تقریبا نوساز و سالم به نظر است ولی حدود ۱۰۰۰ سال قدمت دارد. این مسجد نیز دارای یک مناره ی آجری بی نظیر و اعجاب انگیز است که تاریخ ساخت آن به اواسط قرن چهارم هجری بازمی گردد.

آرامگاه پیر علمدار

pir-almdar
با پیمودن فاصله ی کمی از مسجد جامع، به آرامگاه پیر علمدار می رسیم که برج مدور آن در دهه ی نخست قرن پنجم هجری بنا شده است. این بنا در ابتدا دارای یک سقف مخروطی بود که اکنون با یک گنبد آجری مزین به کتیبه های چشم نواز خط کوفی جایگزین شده است. داخل آرامگاه نمایی بسیار زیبا و استادانه دارد.

سایر اماکن دیدنی

IMG_6544
از دیگر جذابیت های دامغان می توان بقعه ی زیبای امامزاده جعفر واقع در میدان چهار شیر اشاره کرد که یک بنای آجری باستانی با برج های کوتاه در چهار گوشه ی بنا، پنجره های طاق دار کاذب و یک گنبد پنج طبقه ی مخروطی است. در کنار امامزاده بنایی شبیه برج پیر علمدار به چشم می خورد که برج چهل دختر نام دارد.

خوردوخوراک و اقامت

هتل امیر

این هتل دارای اتاق های کوچک ولی راحت با حمام اختصاصی، کارکنانی خوش برخورد و یک لابی کوچک و دنج است. هتل امیر در طبقه ی بالای یک رستوران خوب و مقرون به صرفه در میدان ورزش قرار دارد. میدان ورزش در فاصله ی ۱.۵ کیلومتر میدان چهار شیر واقع شده است و برای رفتن به آن (از میدان چهار شیر) باید از یک تقاطع به سمت شمال و سه تقاطع به سمت شرق بگذرید.

هتل دانش

هتل دانش در خیابان شهید بهشتی قرار دارد که نمای شکیل و اتاق های بسیار تمیز مجهز به یخچال و تهویه مطبوع مرکزی آن را به گزینه ای مناسب (ولی نه چندان مقرون به صرفه) تبدیل می کنند. اتاق های رو به شرق، دارای بالکن های کوچک و خوش منظره ای هستند. هتل دانش در ۱کیلومتری شرق میدان امام خمینی واقع شده است.

هتل جهانگردی

این هتل با سقف های طاق دار زیبا و حال و هوایی سنتی مشابه کاروانسراهای تاریخی، امکاناتی کامل با قیمت متوسط در اختیار مسافران قرار می دهد. هتل جهانگردی در کنار پارک شهرداری واقع شده و با ۵ دقیقه پیاده روی از میدان چهار شیر به سمت شمال، به آن دسترسی خواهید داشت.

کافی شاپ سان سیتی

برای صرف یک فنجان قهوه ی ترک اصیل یا اسپرسوی واقعی، سری به این کافی شاپ در ۳۰ متری شمال شرقی میدان امام خمینی (خیابان شهید بهشتی) بزنید. در بلوار آزادی تعداد زیادی فست فود به چشم می خورد که یکی از بهترین آن ها، پیتزافروشی کنج روبروی بازار خندق (خیابان خندق) است.

جابه جایی

ترمینال خلوت و آرام دامغان که بیشتر مانند یک بازار سرپوشیده به نظر می رسد، در خیابان ۱۷ شهریور (۱ کیلومتری غرب مرکز شهر) قرار دارد و تاکسی های آن روبروی بقعه ی امامزاده جعفر توقف می کنند. برای مسافرت به شهرهای نزدیک، می توانید از اتوبوس ها و تاکسی های بین شهری به مقصد سمنان (۳ ساعت)، شاهرود (۷۵ دقیقه) استفاده کنید. وقتی وارد دامغان می شوید، وسایل نقلیه ی عمومی شما را در میدان های مرکزی امام خمینی یا چهار شیر پیاده خواهند کرد.

[intergeo id="YDO0ITM"][/intergeo]

اطراف دامغان

41669565
یک از مناسب ترین نقاط برای گشت وگذار در اطراف دامغان، چشمه علی است. در این محل اسکلت یک عمارت کلاه فرنگی متعلق دوران قاجار به چشم می خورد که در میان انبوهی از درختان بید قرار دارد. چشمه علی در ۳۰ کیلومتری دامغان واقع شده و مسیر آن با چشم انداز متناقض کوه های پوشیده از برف، تپه های خشک و سنگلاخ و دیوارهای گلی باغ های آلو، بسیار جذاب است. با گذشتن از جاده ای ناهموار در شمال چشمه علی با چشم اندازی بدیع رشته کوه البرز و دره های وسیع اطراف آن، به شهرستان زیبای دیباج می رسیم. یکی از جذاب ترین مناطق این شهرستان برج رادکان (میل رادکان) است ولی به دلیلی ناهموار بودن مسیر دسترسی، برای بازدید از آن به یک خودروی 4wd نیاز خواهید داشت.   منبع:   منبع عکس اصلی: semnane  
.

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :