رازهای کوه صفه؛ از طلسم شیخ بهایی تا چشمه های خشکیده
اخبار روز مکان های تفریحی : کوه صفه که در حال حاضر از مهم ترین پایگاه های تفریحی اصفهان به حساب می آید، رازهایی در دل خود نهفته دارد که شنیدنش می تواند برای اصف

آکاایران: رازهای کوه صفه؛ از طلسم شیخ بهایی تا چشمه های خشکیده

اخبار روز مکان های تفریحی : کوه صفه که در حال حاضر از مهم ترین پایگاه های تفریحی اصفهان به حساب می آید، رازهایی در دل خود نهفته دارد که شنیدنش می تواند برای اصفهانی ها جالب توجه باشد.

فارس نوشت :
 در جنوب شهر اصفهان کوهی مهم قرار دارد که قدمتش به دوران حضور فرقه اسماعیلیه در اصفهان بر می گردد، «صفه» کوهی است که امروزه به یکی از تفرجگاه های اصلی مردم اصفهان برای گذراندن ساعات فراغت از کار و هیاهو و دوری از آلودگی شهر تبدیل شده و پایگاه اصلی کوهنوردی اصفهان نیز به حساب می آید.
موسوم شدن این کوه به صفه به دوران صفویه برمی گردد.
درباره وجه تسمیه کوه صفه در کتاب سبع المثانی که در دوران زمامداری شاه سلیمان صفوی توسط شیخ نجیب الدین رضا تبریزی اصفهانی به رشته تحریر درآمده به این موضوع اشاره شده است به طوری که در بخشی از آن، شیخ نجیب الدین رضا، اطلاق کلمه صفه به این کوه را به دلیل حضور میرعلی صفه، از عرفای آن عصر می داند که آنجا را محل زندگی و عبادت خود کرده بود زندگی او سبب شد تا نام آن کوه را «صفه» بنامند.
البته وجود چشمه درویش هم به همین موضوع دلالت دارد، صفه که در لغت به معنی ایوان و سکو است، منشاء اولیه آن سکویی بوده در مسجد پیامبر در مدینه که عده ای از مسلمانان بی بضاعت از قبیل سلمان و اباذر و مقداد و ... آنجا را به عنوان محل زندگی و عبادت خود تبدیل کرده بودند که کلمات صوفی و تصوف هم از اینجا نشات گرفته است.
امروز وقتی به سمت غرب کوه صفه قدم می گذاریم، آثار قلعه ای معروف به تخت رستم بر فراز آن دیده می شود اما از جمله قلعه های معروفی که از دوران ملک شاه سلجوقی تاکنون همچنان بر بالای کوه صفه پابرجا باقی مانده ، قلعه شاه دژ است؛ قلعه ای که هنوز روایات زیادی درباره آن موجود است.

آکاایران: رازهای کوه صفه؛ از طلسم شیخ بهایی تا چشمه های خشکیده


محمدرضا طیب، اصفهان شناس و کارشناس میراث فرهنگی معتقد است: طبق روایاتی که در این زمینه وجود دارد، باطنی ها به خاطر قدرتی که در اختیار داشتند، موفق به چیره شدن بر چند دژ شده بودند که یکی از آنها، دژ اصفهان بود.
 عده دیگری از مورخان نوشته اند که این قلعه به دوران قبل از پادشاهی ملک شاه بر می گردد و در بعضی دیگر از کتب تاریخی نیز آمده که از زمان ملک شاه سلجوقی به دستور تعدادی از رجال، بنایی به نام قلعه شاه دژ برای حفاظت از اموال شاهی احداث کردند که در بعضی از اتاق های آن تعدادی از بستگان شاه زندگی می کردند که احمدبن عبدالملک عطاش، یکی از نزدیکان نظامی شاه به کودکان آموزش نظامی می داد.
,کوه صفه،اصفهان،میراث فرهنگی،صفویه

امروز وقتی به قلعه شاه دژ نزدیک می شویم، دیگر آثار چشمه های آب که در دوران گذشته از کنار این قلعه عبور می کرد، دیده نمی شود اما هنوز آثار آبراهه های آن در گوشه ای از این قلعه به وضوح قابل رویت است و این آثار همان چشمه ای است که در دوران گذشته قلعه نشینان نه تنها از آب چشمه برای آشامیدن، که در ساخت قلعه نیز از آن استفاده می کردند.
در اطراف این قلعه، معابری وجود دارد که قلعه نشینان از طریق آن می توانستند به قلعه های کوچکی که در اطراف شاه دژ وجود داشت، راه پیدا کنند اما امروز اگر چه دیگر آثاری از آن قلعه های کوچک دیده نمی شود اما آثاری از برج های دیده بانی را در ضلع غربی قلعه می توان دید که هنوز صلابت و انسجام آنها از بین نرفته اند.
اوراق خاک خورده تاریخ را که ورق می زنیم، در بخشی از کتاب «تاریخ اصفهان» چنین می خوانیم: باستان شناسان در بخش شرقی این قلعه، به بخشی برخورد کردند که جایگاه اصلی اشراف زادگان بود که هم اکنون بسیاری از سطوح آن پوشیده از سنگ است.
,کوه صفه،اصفهان،میراث فرهنگی،صفویه

استاد جلال همایی در بخشی از کتاب «تاریخ اصفهان» کوه صفه و چشمه آن را این چنین به تصویر کشیده است: «نام دیگر چشمه پاچنار، چشمه صفه بوده است، جایی که قطعه ای از کوه را مسطح کرده و عمارتی چهارطاقی آنجا ساخته اند، نام اصلی صفه متعلق به این محل است و کوه را به این مناسبت کوه صفه نامیده اند و این صفه در اصل متعلق به عمارت تخت سلیمان شاه سلیمان صفوی است.»
* اهمیت نظامی کوه صفه در دوران صفویان
اما حکایت کوه صفه در دوران پادشاهی صفویان در اصفهان، حکایت شنیدنی است به طوری که در دوران صفویه بعد از انتخاب اصفهان به پایتختی کشور، از آنجایی که کوه صفه از اهمیت نظامی خاصی برخوردار بوده، شاهان صفوی بخشی از تمرین های نظامی خود را در کنار قلعه شاه دژ انجام می دادند و در زمان شاه سلیمان صفوی نیز به دستور وی، در کنار چشمه پاچنار، بنایی ساخته شد که از آن برای تفریح خود و درباریان استفاده می کردند به طوری که حتی بسیاری از جهان گردان در سفرنامه های خود به این مکان هم اشاره کرده بودند که از جمله این افراد، «کمپفر» سیاح و پزشک آلمانی بود که مشاهدات خود را از این بخش از کوه صفه در سفرنامه اش آورده است.
در میان سیاحان اروپایی عصر صفوی نیز، ژان تاورنیه جهانگرد فرانسوی در سفرنامه خود می نویسد: «در سمت جنوب به فاصله دولیو (حدود 4.5 کیلومتر) از شهر اصفهان، یک کوه بسیار مرتفعی بلند شده که در قله آن از جانب غرب، آثار یک قلعه دیده می شود و می گویند جنگ دومی که اسکندر با ایرانیان درانداخت در همین صحرا بوده و داریوش در آن قلعه اقامت داشته است، در سمت شرق یک غاری در سنگ دیده می شود که یا طبیعی است یا اینکه دست طبیعت و صنعت هر دو در ایجاد آن شرکت داشته اند. یک چشمه آب بسیار خوب از آن بیرون می آید و یک درویشی در آنجا سکونت دارد. در بعضی منابع به این کوه «صوفی» هم اطلاق شده است.»
* حکایت کوه صفه در زمان ظل السلطان
طبق مستندات تاریخی، کوه صفه در دوران حکمرانی ظل السلطان در اصفهان، یکی از بناهایی بود که او و همراهانش برای تسلط داشتن بر اوضاع شهر اصفهان، مدت زیادی را در آنجا گذراندند به طوری که کسی جرات رفتن به این مکان را نداشت و تنها درباریان و نزدیکان ظل السلطان بودند که برای انجام عملیات نظامی به کوه صفه می رفتند.
,کوه صفه،اصفهان،میراث فرهنگی،صفویه

با پایان یافتن دوران سلطنت ظل السلطان، به مرور زمان مردم می توانستند برای تفریح به بالاترین نقطه کوه بروند و از آنجا نظاره گر شهر باشند.
اما از دیگر شگفتی های موجود در کوه صفه که شرح آن تنها در کتاب های تاریخی وجود دارد، پنهان بودن طلسم شیخ بهایی در کوه صفه است که گفته می شود شیخ بهایی در دوران حیاتش، آن را در زیر کوه پنهان کرد تا مردم اصفهان از بلایای طبیعی (مانند سیل و زلزله) در امان باشند که شرط تأثیر مثبت آن، نیکوکاری و صالح بودن شخص اهالی اصفهان بود.
امروز اما هنوز اصفهان شناسان و کارشناسان میراث فرهنگی نسبت به محل دقیق این طلسم اطلاعات چندانی ندارند اما بیشتر آنها اذعان می کنند که شیخ بهایی چنین طلسمی را طراحی و در کوه صفه پنهان کرد و بدون شک بر همین اساس است که او را یکی از افرادی می دانند که نقش محوری در بسیاری از ساخت و سازهای مهندسی و معماری سنتی اسلامی- ایرانی اصفهان، در زمان شاه عباس صفوی داشته است.

.

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :