آبشار لاتون گیلان | بلندترین آبشار ایران
جاذبه های آستارا,جاذبه های گیلان,آبشار لاتون,سفر به آبشار لاتون,شهر لوندویل,شهر کوته موته,دیدنی های آستارا,بلندترین آبشار ایران,سفر به آستارا و آبشار لاتون

آکاایران: طبیعت تصاویر زیادی را به چشمان ما هدیه می کند . آرامش شاید تنها یکی از اتفاقاتی است که در هنگام قرار گرفتن در طبیعت تجربه می کنیم.  جلوه های زیبای آفرینش خداوند فرصتی برای دور شدن از روزمرگی ها برای ما به وجود می آورند و انرژی دوباره ای برای از سر گرفتن فعالیت های زندگی در ما ایجاد می کنند .

باز هم می خواهیم به گوشه ای از طبیعت زیبا برویم  تا برای لحظاتی آرامش را در قلب طبیعت تجربه کنیم.

مقصدمان جایی در شمال کشور عزیزمان ایران است . استان گیلان با همه ی زیبایی هایش ما را به سوی خود فرا می خواند تا یکی از شاهکار های طبیعت ایران را به ما نشان دهد …

شاهکاری در قالب یک آبشار که در قلب کوه ها جا خوش کرده است و موسیقی دلنوازی را با آب می نوازد ….

با کارناوال در #سفر به آبشار لاتون همراه باشید.

آکاایران: آبشار لاتون گیلان | بلندترین آبشار ایران

,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا

به شهرستان آستارا سفر می کنیم…

پس از گذر از جاده ها و تماشای مناظر زیبا به آستارا می رسیم. آستارا شهری ساحلی است که در غرب دریای خزر و در شمالی ترین نقطه ی گیلان قرار دارد . این شهر زیبا یکی از قطب های اقتصادی و گردشگری داخلی و بین المللی می باشد. در بین شهر های استان گیلان اقامت در این شهر از همه بیشتر است و سالانه شش میلیون گردشگر داخلی و هشتصد هزار گردشگر بین المللی را پذیرا می باشد.

این شهر جاذبه ای زیادی را در خود جای داده است که هر یک جلوه ی خاصی را به نمایش می گذارند . تالاب استیل ، گردنه حیران ،پارک جنگلی بی بی یانلو و … همه و همه در این شهر قرار دارند .ما برای رسیدن به مقصدمان باید راه شهر لَوَندویل را در پیش بگیریم…

این تمام ماجرا نیست ، برای رسیدن به این آبشار زیبا مسیری بس طولانی در پیش داریم؛ چیزی نزدیک به ۴ ساعت پیاده روی در دل جنگل و عبور  از تپه های جنگلی پیش رویمان است که باید در کنار افراد را‌ه‌بلد طی شود ، اما بدون شک ارزشش را دارد وقتی به مقصد فکر می کنی ، راه هر چقدر هم سخت ، برایت سهل می شود.

,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا
photo by yashar azari

به شهر لوندویل می رسیم

لوندویل شهری است که ۱۴ کیلومتر از آستارا فاصله دارد و ۳ قسمت جلگه ای ، کوهستانی و کوهپایه ای را در خود جای داده است. شاید نام عجیب این شهر شما را هم به فکر بیاندازد که دلیل این گونه نام گذاری چیست ؟  حکایت های متفاوتی در مورد اسم این شهر بر سر زبان ها است .برخی لوندویل را به زبان تالشی و به معنای محل رویش گل ها ترجمه می کنند . برخی دیگر معتقدند این نام از ریشه انگلیسی اسطوخودوس (Lavandula) و  یا کلمه ی آلمانی لوند ویج (Lavende – Willag) آمده است . گفته می شود در زمان جنگ جهانی، این منطقه محل زندگی آلمان ها بوده است و نام این شهر در زبان آلمانی سرزمین خوش ترجمه می شود. در هر صورت هر یک از این نام گذاری ها ریشه در آب و هوای خوش منطقه و رنگ بنفش گل های اسطوخودوس دارد که متاسفانه دیگر در حاشیه ی شهر نمی روید و فقط در ارتفاعات اثراتی از آن مانده است.

جاذبه های شهر لوندویل هریک زیبایی های خاص خود را دارند اما انتخاب امروز ما آبشار لاتون است که کمی با این شهر فاصله دارد…

,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا

به آبشار لاتون می رسیم…

از لوندویل باید راه روستای کوته کومه را که ۹ کیلومتر آن طرف تر از شهر است پیش بگیریم.حالا ۶ کیلومتر با مقصدمان فاصله داریم . مقصدی که برای رسیدن به آن باید با پای پیاده از میان طبیعت زیبا بگذریم و پس از مدتی با افزایش ۷۵۰ متری ارتفاع ،شاهد یکی از زیباترین آفریده های خداوند باشیم. در طول مسیر تپه های جنگلی را پشت سر گذاشتیم و هر از گاهی که خسته و تشنه می شدیم ، از آب گوارای چشمه های در طول مسیر جرعه ای می نوشیدیم و نفسی تازه می کردیم. آبشار لاتون در میان کوه ها تصویری بی نظیر را به چشمانمان هدیه می کند، می گفتند لاتون از ۵۰۰ متری قبل دیدن است ، ادعایی که به ما ثابت شد.

آبشار لاتون که با نام بارزاو هم شناخته می شود در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر آستارا و در مرز استان اردبیل قرار گرفته است . این آبشار منحصر به فرد با ارتفاع ۱۰۵ متر ، لقب #بلندترین آبشار ایران را به خود اختصاص داده است.

آب سر ریز آبشار میزان معینی ندارد و دائما در حال تغییر است . اما مقدار آن به صفر نمی رسد و همیشه آب در آن جریان دارد.

,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا
photo by Mohsen Hosseinian

ویدئویی از آبشار لاتون را به تماشا بنشینید

در حال بارگذاری ویدئو ...


سرچشمه آبشار لاتون

آب این آبشار از دامنه های شرقی بلندترین کوه منطقه ی آستارا یعنی کوه اسپیناس با ۲۱۰۵ متر ارتفاع سرچشمه می گیرد و در مسیر از ۳ حوض بزرگ طبیعی با ۳ آبشار ۱۰ متری عبور می کند و پس از سر ریز شدن از آبشار به رودخانه ی لوندیل که ۱۷ کیلومتر امتداد دارد می ریزد . این رودخانه نیز با شیب تندی از کوته کومه و لوندیل عبور کرده و به دریای خزر می پیوندد.

                                                                                          کوه اسپیناس

,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا
,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا

دیدنی ها و امکانات منطقه ی لاتون

در ابتدای مسیر پیاده روی آب گرم کوته کومه وجود دارد که دارای ۳ دوش و یک استخر است .البته آب آن خیلی هم گرم نیست اما می توان برای دوش گرفتن از آن استفاده کرد. پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی و اتاق های کرایه ای امکاناتی هستند که در این محل به شما ارائه می شوند.

مسیر رسیدن به آبشار لاتون یکی از مسیرهای پیاده روی چشم نواز است که شاید خستگی در آن کمتر احساس شود. در مسیر رسیدن به آبشار به جاذبه های زیادی بر می خورید که گذر و دل کندن از آنها کمی مشکل است . یکی از این جاذبه ها روستای کوچک و متروکه ی آسیو واشون است که تقریبا خالی از سکنه می باشد و حداکثر ۵ خانوار در آن زندگی می کنند .در خصوص نام این روستا باید بگوییم که در زبان تالشی آسیو به معنی آسیاب و واشون به معنای کنار رودخانه است. در این روستا قهوه خانه ای قدیمی به نام نورمحمد وجود دارد که محل خوبی برای یک استراحت کوتاه مدت و صرف چای است.

 لاتون تنها یک آبشار ندارد ، آبشار ۶۵ متری دیگری نیز در فاصله ی ۱۰ متری آن قرار دارد و میزان آب و پهنای بیشتری نسبت به آبشار اصلی دارد.

بالای آبشار لاتون قلعه ای به همین نام وجود دارد که متعلق به بابک خرم دین و معروف به قلعه ی اسپینه یا اسپیناس می باشد. اگر اهل کوهنوردی هستید دیدن آن را که در ارتفاع ۲۰۰۵ متری است ، از دست ندهید. صخره نوردی هم در این مکان امکان پذیر است و صخره نوردان هم لذت بالا رفتن از آبشار را تجربه می کنند .

در حاشیه ی آبشار زیبایی های زیادی وجود دارد . با گشت و گذار در این منطقه از دیدن مناظر طبیعی لذت ببرید. کلبه ی کوچک و باصفای عمو یدالله با چای ذغالی در نزدیکی آبشار خاطرات خوبی را برای شما خواهد ساخت .

,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا

صخره نوردی

,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا

پوشش گیاهی و جانوری منطقه

جنگل بسیار زیبایی لاتون را در آغوش کشیده است . جنگلی متراکم و بکر که در ۹ ماه از سال کاملا سر سبز است و انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی در آن جای دارند.

در این جنگل جانورانی نیز وجود دارند که از میان آنها می توان به گرگ، گراز، خرس، جوجه تیغی و همچنین  اسب، گاو و گوسفند که اهالی محلی منطقه نگهداری می کنند ، اشاره نمود.

,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا
,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا

بهترین فصل سفر

منطقه دارای آب و هوایی شرجی و گرم و برای رسیدن به آبشار پیاده روی لازم است. پس برای تجربه ی بهترین لحظات در کنار آبشار ، اواخر زمستان و یا اوایل بهار را برای سفر به آن انتخاب کنید.

,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا
,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا

کجا بمونیم؟

فرقی نمی کند که چه قدر از این آبشار زیبا فاصله دارید . اگر از راه دور می خواهید به بازدید از آبشار بیایید می توانید در شهر آستارا اقامت کنید و در یک سفر یک روزه به تماشای آبشار بروید . اقامت در شهر لوندویل هم گزینه ی دیگری برای اقامت است .

اگر دلتان ماندن در خانه های روستایی را می خواهد و کمی هم نگران هزینه هایتان هستید به شما اقامت در خانه های روستای کوته کومه را پیشنهاد می کنیم . مردمان محلی با هزینه ای مناسب خانه هایشان را در اختیار شما می گذارند و از شما پذیرایی می کنند .

حتی می توانید 

می تواند کمپینگ را هم در این منطقه تجربه کنید . فقط در صورتی  که با منطقه و اصول کمپینگ آشنایی دارید ماندن در چادر را در این منطقه تجربه کنید.

,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا

راه دسترسی به آبشار لاتون

برای رسیدن به آبشار لاتون به سوی شهر لوندیل در مسیر جاده تالش به آستارا بروید . با طی مسیری ۱۰ کیلومتری در جهت جنوب به روستای کوته کومه می رسید.مسیر مالروی ۶ کیلومتری تا آبشار را باید با قدم هایتان و با کمک راهنمای محلی طی کنید . از روستای کوته کومه تا آبشار تقریبا چهار ساعت پیاده روی دارد .

این مسیر از یک دامنه ی کوهستانی و در میان درختان جنگلی آغاز  می شود .مسیر را در حاشیه رودخانه لوندویل ادامه دهید . پس از عبور از مسیر جنگلی به منطقه ی کوهستانی و سپس به مراتع وارد می شوید و همین تغییرات بر جذابیت های مسیر می افزاید.

,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا

پیشنهاداتآکا ایرانی

در #سفر به آبشار لاتون با یک راهنما همراه شوید چرا که در مسیر احتمال گم شدن وجود دارد.

مراقب پرتگاه های خطرناک و مرگباری که در انتهای مسیر به خصوص در میان دو آبشار ۱۰۵ متری و ۶۵ متری وجود دارد ، باشید.

اگر قصد خریدن سوغات دارید به شما گردو و ازگیل و رب انار و آب انار روستای کوته کومه را پیشنهاد می کنیم.

همیشه به یاد داشته باشید که طبیعت همه ی داشته هایش را با مهربانی به شما هدیه می کند . پس با مراقبت از این هدایا از آن تشکر کنید.

,آبشار لاتون,بلندترین آبشار ایران,جاذبه های آستارا
photo by Vafa Karamzadegan

سخن آخر

طبیعت جلوه های تماشایی زیادی دارد . به یاد ماندنی ترین جلوه ی طبیعت را در کجا دیده اید ؟ آیا به آبشار لاتون رفته اید ؟ بی صبرانه منتظر نظرات و تجربیات شما در کارناوال هستیم .

منبع :karnaval.ir

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :