پارک شهر، میزبان قدیمی و فرح بخش مردم پایتخت
پارک شهر یکی از قدیمی ترین بوستان های تهران است که طبیعت زیبایی دارد. موزه و نماد صلح و یادمان قربانیان سلاح های شیمیایی در این پارک قرار دارد. - کجارو

آکاایران: پارک شهر به عنوان قدیمی‌ترین پارک عمومی شهر تهران همواره یکی از مقاصد مهم گردشگرانی است که از پایتخت و شهرهای دیگر برای گذراندن لحظاتی در آرامش به این پارک سفر می‌کنند. با گزارش اختصاصی آکا ایران از این بوستان زیبا همراه باشید تا با هم سفری کوتاه به این پارک و دیدنی‌های آن داشته باشیم.

پارک شهر در سال ۱۳۳۹ در تهران و در محله قدیمی سنگلج افتتاح شد و از آن زمان تا به امروز که ۵۶ سال از عمر این پارک می‌گذرد میزبان مردم پایتخت و گردشگران داخلی و خارجی تهران و خاطرات شیرین و تلخ آنها است. با آکا ایران همراه باشید تا با هم در این بوستان گشتی بزنیم و دیدنی‌های آن را ببینیم.

tehran-shahr-park

آکاایران: پارک شهر، میزبان قدیمی و فرح بخش مردم پایتخت

ورودی خیابان قورخانه 

با توجه به اینکه پارک شهر در محدوده طرح ترافیک تهران برای رفتن به پارک شهر می‌توانید از مترو و اتوبوس استفاده کنید. اگر قصد استفاده از مترو را دارید در ایستگاه متروی امام خمینی پیاده شوید و پس از خروج از ایستگاه به سمت خیابان خیام بروید. پس از ۵ دقیقه پیاده‌روی به درب ورودی خیابان قورخانه خواهید رسید و وارد پارک شهر می‌شوید.

tehran-shahr-park

مجسمه مرد باغبان در ورودی خیابان قورخانه

tehran-shahr-park

نمای خیابان فیاض‌بخش در پس زمینه طبیعت پارک شهر

اما اگر قصد سفر با اتوبوس را دارید می‌توانید لیست اتوبوس‌هایی که به میدان امام خمینی تردد می‌کنند را در اینجا ببینید.

tehran-shahr-park

نمای پارک شهر از ورودی سمت پایانه فیاض‌بخش

درخت‌کاری در پارک شهر به صورت شبه‌جنگلی انجام شده است و این پارک دارای گونه‌های گیاهی متنوعی است.

tehran-shahr-park

tehran-shahr-park

اگر از پس از قدم زدن طولانی در پارک و  دیدن جاذبه‌های آن احساس خستگی کردیدمبلمان شهری در نظر گرفته شده در این پارک و درختان و طبیعت زیبای پارک به شما امکان استراحت در آرامش را می‌دهند.

tehran-shahr-park

tehran-shahr-park

این پارک یکی از پاتوق‌های قدیمی سالمندان تهران است که اگر با آنها صحبت کنید از خاطرات و وقایع رخ داده در این پارک داستان‌های جالبی خواهید شنید.

tehran-shahr-park

شهرداری تهران هم نگاه ویژه‌ای به پارک شهر دارد.

tehran-shahr-park

tehran-shahr-park

شهرداری تهران در تمام طول سال عملیات گل‌کاری پارک را بر عهده دارد و در فصل بهار هم با کاشتن گل‌های لاله به استقبال سال نو می‌رود که در گزارش آکا ایران از لاله‌های پارک شهر به آن پرداختیم.

tehran-shahr-park

دوچرخه‌سواری در پارک یکی از تفریحات مردم پایتخت است. اگر از دوچرخه استفاده می‌کنید، آرام برانید و مراقب عبور و مرور کودکان و سالمندان و حیواناتی مثل گربه و پرندگان در معابر باشید تا از آسیب دیدن آنها جلوگیری کنید.

tehran-shahr-park

اگر دوچرخه همراه خود ندارید امکان اجاره دوچرخه در پارک شهر وجود دارد.

tehran-shahr-park

اما اصلی‌ترین بنایی که توجه شما را جلب خواهد کرد "یادمان بزرگداشت قربانیان سلاح‌های شیمیایی" است که در قسمت مرکزی پارک شهر ساخته شده است.

tehran-shahr-park

در چهار طرف این بنا توضیحات و نقش‌های زیبایی درباره این بنا و حملات شیمیایی نصب شده است.

tehran-shahr-park

موزه صلح تهران که یکی از اعضای شبکه بین‌المللی موزه‌های صلح است در پارک شهر قرار دارد که با رویکرد حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی در سال ۱۳۸۴ با حضور مسئول هماهنگی موزه‌های صلح در جهان کار خود را آغاز کرد.

tehran-shahr-park

نماد صلح اثر محمدرضا ذبیح‌زاده در جلوی موزه صلح قرار دارد.

tehran-shahr-park

این اثر نگاره‌های سمبلیک صلح در ایران و جهان را شامل می‌شود. در این اثر کبوتر و شاخه زیتون نماد صلح، کره زمین نماد حرکت، سرو نماد جوانی و آزادگی، قطره آب نماد روشنایی و هلال ماه سمبل نور است.

tehran-shahr-park

tehran-shahr-park

طاووس‌های پارک شهر در قسمت مرکزی پارک

tehran-shahr-park

مجموعه ورزشی پارک شهر

tehran-shahr-park
خانه فرهنگ (فرهنگسرا) بهشت

tehran-shahr-park

دریاچه پارک شهر که کمتر از دو دهه از ساخت آن می‌گذرد اما به دلیل خاطره تلخی که در ذهن مردم از آن به یادگار مانده، کمتر کسی در حوالی آن تردد یا از امکانات آن استفاده میکند. به گفته مسئولان پارک عمق این دریاچه پس از حادثه تلخ پارک شهر از پنج و نیم متر به هفتاد سانتی‌متر کاهش یافته است و برای کسانی که قصد دارند از قایق‌های آن استفاده کنند جلیقه نجات تعبیه شده است. اما هنوز تعداد بازدیدکنندگان از آن بسیار کم است.

tehran-shahr-park

پارک شهر مکان خوبی برای گذراندن ساعاتی خوش در کنار دوستان و خانواده و دیدن جاذبه‌های گردشگری و طبیعی در تهران است و با امکانات مناسب و رسیدگی خوبی که به طبیعت آن می‌شود همیشه آماده پذیرایی از شما در تمام طول سال خواهد بود.

نظر شما درباره این پارک چیست؟ آیا این پارک برای شما هم یادآور خاطره خاصی است؟ نظرات خود را با آکا ایران و خوانندگان در میان بگذارید.

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :