۵ مسیر کوهنوردی خطرناک دنیا
سایتی به نام Matador Trips، پنج قله ی مرگبار دنیا از نظر کوهنوردی را شناسایی کرده است که ما در این م - کجارو
آکاایران: مناظر فراموش نشدنی، یخچال های طبیعی درخشان ، کولاک های شدید و ترشح آدرنالین!!! همه ی اینها چیزهایی هستند که شما را به یاد ورزش پر هیجان کوهنوردی و علل جذب کوهنوردان می اندازد، و  دلایلی که باعث میگردد گاهی اشتیاق و هوس انجام کارهایی را داشته باشند که خیلی دلایل عقلانی برای آن وجود ندارد. و سپس زندگیشان را به خطر بیاندازند تا به آن قله های رام نشدنی برسند. با توجه به آمار حوادث ، سایتی به نام Matador Trips، پنج قله ی مرگبار در دنیا را شناسایی کرده است که ما در این مقاله به شما معرفی خواهیم کرد .پس با آکا ایران همراه باشید:

کوه Eiger ، سوییس ۳۹۷۰ متر
North_face

آکاایران: ۵ مسیر کوهنوردی خطرناک دنیا

گذشته از اینکه بلندترین قله ی این کوه بیش از ۴ متر ارتفاع ندارد و تمامی ۴ رقیب آن قله هایی با ارتفاع دوبرابر هستند، اما این کوه خصوصیاتی دارد که باعث می شود در این لیست قرار بگیرد. دلیل این انتخاب قسمت شمالی این کوه است، که عملا تا پایین قائم و راست است. این سراشیبی تند از ۱۰۰ متر پایین تر از قله شروع می شود و در حدود دو کیلومتر است. برای مدت های مدیدی است که هیچ کس موفق به غلبه بر این بخش کوه نشده است. کم و بیش تلاش های جدی برای دستیابی به این مهم در سال ۱۹۳۵ انجام شد، اما اولین اقدام موفقیت آمیز در سال ۱۹۳۸ صورت گرفت. پیش از آن تمامی سفرهایی که به این نقطه صورت می گرفت با مرگ شرکت گنندگان خاتمه می یافت. نخستیم فاتحان این قله A. Chakmayera و L. Fierga آلمانی و F. Kasparecka و G. Harrera اتریشی بودند که جایزه ای را نیز از هیتلر دریافت کردند. در کنار این کوه یک خط راه آهن به نام Jungfrau ساخته شده است، که این خط از مرکز تفریحی اسکی Kleine-Scheideg g تا کوه Eiger و Mench در یونگفراویوخ ( Jungfraujoch ) ادامه دارد. قطعا هرچه دراین مسیر بالا و بالاتر بروید مناظر تحسین برانگیزتری را شاهد خواهید بود. اخرین ایستگاه این قطار در کوه Jungfraujoch با ارتفاع ۳۴۵۴ متر واقع شده است که بلندترین ایستگاه اروپا نیز محسوب می شود . نام این ایستگاه The roof of the world ( سقف جهان ) است.

کوه کانگچنجونگا (Kanchenjunga )، نپال، هند ۸۵۸۶ متر

سومین قله ی مرتفع جهان
routemap109

با اینکه آمار مرگ و میر در طی کوهنوردی در دنیا کاهش یافته است، اما این مسئله در مورد کوه Kanchenjunga صدق نمی کند. در طی چند سال گذشته درصد این مرگ های تراژیک ۲۲ درصد رشد داشته و هیچ نشانی از کاهش این آمار دیده نمی شود. این کوه دارای ۵ قله است، که به "پنج گنجینه ی برفی " شهرت دارند و بلندی تمام آنها از ۸ کیلومتر بیشتر است. مردم نپال ادعا می کنند که بالا رفتن از این کوه برای زنان مشکل تر است، زیرا کوه کانگچنجونگا(Kanchenjunga ) یک زن است که دوست دارد همه ی چیزهای اطراف خود را با زیباییش تحت تاثیر قرار دهد و تحمل هیچ رقیبی را در قلمرو خود ندارد. اولین کسانی که موفق به فتح قله ی این کوه شدند دو انگلیسی به نام های George Brand و Joe Brown بودند که در سال ۱۹۵۵ یعنی ۵۰ سال پس از اولین اقدام برای فتح این کوه (۱۹۰۵) به این مهم دست یافتند. مهمترین خطری که در طی کوهنوردی در این منطقه با آن مواجه می شوند بهمن های زیاد وشرایط آب و هوای نامطلوب است.

کوه نانگا پاربات( Nanga Parbat )، پاکستان ۸۱۲۶ متر

نهمین قله مرتفع جهان
Nanga_Parbat_18

اولین تلاش برای فتح قله ی کوه Nanga Parbat در سال ۱۸۹۵ صورت گرفت، اما کوهنوردان ۵۸ سال پس از این تاریخ موفق به دست یابی به قله شدند، و تنها یکی از کوهنوردان به این موفقیت دست یافت در حالی که دومین شرکت کننده از این هیئت اعزامی از ارتفاع ۷۳۰۰ متری بازگشت و دیگر ادامه نداد. این قله از لحاظ شرایط و پیچیدگی های بالارفتن از آن در رقابت با قله ی Chogori است که به عنوان سخت ترین قله در زمینه ی کوهنوردی از آن یاد می شود.پاربات دارای ۳ جبهه پهناور است که معروفترین آنها جبهه راپل ( Roupal ) نام دارد که با ۴.۵ کیلومتر ارتفاع ، مرتفعترین جبهه ی صخره ای در دنیا است. با توجه به دشواری هایی که برای بالا رفتن از دیوار Roupal وجود دارد و تعداد کسانی که جان خود را در این مکان از دست می دهند اینجا را با نام "آدم خوار" یا "کوهستان قاتل "صدا می زنند.

کوه (Chogori(K2، پاکستان /چین ۸۶۱۱ متر

دومین قله مرتفع جهان
IMG_0240

این قله که پس از قله ی Jomolungma ، دومین قله ی بلند دنیا محسوب می شود، در زمینه کوهنوردی اولین قله ای است که بالا رفتن از آن بسیار مشکل است. این کوه در مرز چین قرار دارد و توسط قلل نسبتا بلند احاطه شده است که بالا رفتن از آنها به دلیل توده های یخ بسیار دشوار است. در کنار این عامل ، کوهنوردانی که قصد فتح آن را دارند در معرض خطر بهمن نیز قرار دارند. آمار مرگ و میر در اینجا بسیار بالاست: یک چهارم از کسانی برای فتح این قله اشتیاق دارند قبل از رسیدن به نتیجه ی دلخواهشان که در ارتفاع ۸۶۱۱ متری واقع شده است، فوت می کنند. در کل ۱۶۰ نفر موفق به فتح این کوه شده اند که ۵ نفر از آنها روسی هستند.

کوه آناپورنا(Annapurna )، نپال ۸۰۹۱ متر

دهمین قله مرتفع جهان
annapurna-nepal

تنها ۱۳۰نفر موفق شده اند از این کوه خطرناک که به نام الهه ی باروری " goddess of fertility " شناخته می شود بالا بروند. آمار مرگ و میر در میان کوهنوردان در اینجا به ۴۰ درصد می رسد. این قله اولین قله ی ۸هزار متری در دنیا است که توسط انسان فتح شده است، و دو کوهنورد فرانسوی به نام های Moris Ertsog و Lui Lachenal در ۳ جون ۱۹۵۰ موفق به این امر شدند. مهمترین مشکل کوهنوردان دراین مکان بهمن های مکرر و شرایط آب و هوایی غیر قابل پیش بینی است. در سال ۱۹۹۷ بود که در این مکان کوهنورد مشهور آناتولی بوکریف(Anatoli Bukreev ) که ۱۱تا از ۱۴ قله ی ۸ هزار متری که درکره ی زمین یافت می شود را فتح کرده بود، فوت کرد. منبع:travelvivi  

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :