روستای داماش ؛ تجربه ای متفاوت در دل کوهستان
راهنما و سفرنامه ای در راستای معرفی روستای داماش برای مسافرین و گردشگران - کجارو
آکاایران: کوهستان های گیلان عموما پوشیده از بافت های جنگلی گوناگون هستند؛ اما اگر به پوششی متفاوت تر و کمی خشک تر با بیشه های گسترده تر علاقه مند هستید، دامنه های جنوبی «درفک» در جنوب گیلان یکی از در دسترس ترین و زیبا ترین مناطقی هستند که می توانید از آنان دیدن کنید. روستای «داماش» نیز در دل این دامنه ها و در بخش عمارلو ی شهرستان «رودبار» قرار دارد و با مناظر طبیعی زیبا و مردمی مهربان که با زبان «تاتی» حرف می زنند، آماده ی پذیرایی از مسافرین و گردشگران است. در ادامه با آکا ایران همراه باشید.
,داماش

آکاایران: روستای داماش ؛ تجربه ای متفاوت در دل کوهستان

,داماش
«داماش» روستایی واقع در ارتفاع ۱۸۰۰ متری است که قدمتی دیرینه دارد و شهرت خود را مدیون چشمه ی آب معدنی موجود در آن و گل «سوسن چلچراغ» است. در قدیم  این روستا ییلاق ساکنین «جیرنده» بود؛ اما در حال حاضر ساکنین آن در طول چهار فصل در آن سکونت دارند. این روستا در دل دامنه های جنوبی «البرز» قرار دارد و برای رسیدن به آن می توانید از ۲ مسیر اقدام کنید. از سمت «رشت»، ابتدا باید به «توتکابن» بروید، سپس به سمت شهرستان «بره سر» رفته و در ادامه بعد از طی کردن مسیری چند کیلومتری در جاده ی خاکی به این روستا می رسید. مسیر دوم نیز از جاده ی «قزوین» به «رشت» در دسترس است. برای رفتن به «داماش» از این مسیر، ابتدا باید به «لوشان» بروید، سپس به سمت شهر «جیرنده» حرکت کنید و از آنجا طی مسیری خشک و کوهستانی به این روستا خواهید رسید. به علت شیب و پیچ درپیچ بودن جاده ی خاکی منتهی به این روستا، رفت و آمد به آن در روزهای بارانی و برفی با ماشین های سواری سبک کمی سخت تر خواهد بود.
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
در «داماش» مهمانسراهای معدودی برای استراحت و گذران شب موجود هستند که البته بعضی از آنان با فرارسیدن فصل سرما دیگر به فعالیت خود ادامه نمی دهند؛ اما با سؤال از مغازه دار ها و ساکنین شهر می توانید حتی اتاقی از منازل شخصی مردم شهر را کرایه کنید. هزینه ی اقامت در مهمان سراها، به نسبت امکانات موجود، حدود ۶۰ الی ۱۰۰ هزار تومان برای هر شب است.
,داماش
همچنین در این روستا می توانید آب شرب خود را از چشمه ی آب معدنی آن تهیه کنید. این چشمه در داخل روستا واقع شده است و اهالی روستا برای دسترسی راحت تر ساکنین و مسافرین، آن را سازمان دهی کرده اند. به همین دلیل شاید انتظارتان را ازلحاظ بصری برآورده نکند، اما دسترسی راحت تر به آبی گوارا را برایتان میسر می کند. همچنین کارخانه ی آب معدنی «داماش» نیز در همین روستا واقع شده است.
,داماش
یکی از جاذبه های طبیعی این روستا گل «سوسن چلچراغ» است. این گل در ابتدای بهار و تابستان در این ناحیه رشد می کند و تحت حفاظت منابع طبیعی کشور است. دیدار از آن نیز در زمان هایی خاص که منابع طبیعی آن ها را تعیین می کند (اوایل بهار و اوایل تابستان)، مقدور است. این گل تنها در دو منطقه از جهان، یکی در بخش «عمارلو»ی «رودبار» و دیگری در منطقه ی «لنکران» جمهوری آذربایجان می روید.
سوسن
همان طور که ذکر شد برای رسیدن به این روستا از سمت «رشت» باید از بخش های «رحمت آباد»، «دشتویل»، «خورگام» و «عمارلو» عبور کنید. این بخش ها همگی زیرمجموعه ی شهر «رودبار» هستند. در هنگام عبور از این بخش ها و امتداد مسیرتان از روستاهای گوناگونی می گذرید و بافت های گیاهی و مناظر مختلفی را تجربه خواهید کرد. در همین مسیر و همچنین امتداد جوی «گنگا» که در ادامه به سفیدرود منتهی می شود، مکان های فوق العاده ای برای اطراق و استراحت و لذت بردن از طبیعت اطراف وجود دارند. حتماً توقف کوتاهی در مسیر داشته باشید و در این نقاط زیبا استراحت کنید.
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
این روستا با جاذبه های طبیعی گوناگون، یکی از مکان های متفاوت و زیبا در دل دامنه های جنوبی "البرز" است. فرصت دیدار از این مکان و تفرج در میان ابرها، در این ارتفاع را از دست ندهید؛ به "داماش" سفر کرده و از زیبایی های آن لذت ببرید.
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
,داماش
عکاس: سپهر حقیقی تهیه شده در آکا ایران

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :