قلعه ملک بهمن آمل از جاذبه های تاریخی استان مازندران
قلعه ملک بهمن آملجاذبه های تاریخی مازندران - آمل : قلعه ملک بهمن آمل که با نام های " قلعه شاهاندشت , ملکه قلاع , ملکه خلاء " نیز شناخته می شود از ..

آکاایران: قلعه ملک بهمن آمل

جاذبه های تاریخی مازندران – آمل : قلعه ملک بهمن آمل که با نام های ” قلعه شاهاندشت , ملکه قلاع , ملکه خلاء ” نیز شناخته می شود از بزرگترین قلعه های ایران بحساب می آید که در روستای وانا ” لاریجان ” قرار دارد.

آکاایران: قلعه ملک بهمن آمل از جاذبه های تاریخی استان مازندران

اطلاعات بیشتر :

قدمت آن را بیش از ۳۰۰۰ سال تخمین می زنند که با آزمایش های کربن ۱۴ دقیقتر می توان بیان کرد از دلایل دیگر عمر دراز این قلعه آتشکده ای در بیرون قلعه است که تقریباً در ۲۰۰۰ متری آن قرار دارد که از نظر سبک معماری همانند معماری دژ ملک بهمن می باشد.

بنای قلعه بر روی صخره ای حدود ۲۲۰ متر بالاتر از سطح اراضی شاهاندشت از لاشه سنگ های بزرگ و کوچک و ملات گچ و ساروج ساخته شده که به صورت طبقه طبقه و شامل اتاق ها و قسمت های مختلف ساختمانی است, این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۷۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نقل است که قلعه متعلق به حکام پادوسبانیان است که به رویان , نور , کجور و رستمدار حکومت داشت اند. این قلعه به دستور شاه عباس صفوی در ۱۰۰۵ فتح شد.

از نکات جالب دیگر رو و بالای قلعه برج هائی وجود دارد که احتمالاً برای دیدبانی بوده است, پله هایی ما را به روی این برج ها می برد.

اگر از پهلو به این پله ها نگاه کنیم روی آنها را حجم زیادی خاک پوشانده است و نکته مهمی که به نظر می رسد, این است که ارتفاع هر کدام این پله ها بیش از ۵۰ سانتیمتر می باشد و این را می رساند که مردانی بلند قامت به اینجا رفت وآمد داشته اند, مردانی که برای زمان های بسیار دور, شاید قبل از ورود آریایی ها به ایران, بوده اند.

دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه :

غار الیاس تنگه , غار کبوتر کلی , دشت شونا , تخته سنگی و خانه های تاریخی و گلی و همچنین امامزاده الیاس و چشمه خوزک و تکیه شاهاندشت از دیگر جاذبه های دیدنی منطقه می باشند که پیشنهاد می کنیم حتما از این مناطق نیز دیدن کنید.

در طی سال های قبل هم کتیبه های سنگی بسیاری با خط کوفی در این روستا پدیدار شد و به طور کل باید گفت روستای وانا گوشه ای از قدمت چندین هزار ساله آماردها و آمل است.

لطفا توجه کنید : برای رسیدن به قلعه و آبشار شاهاندشت دو مسیر وجود دارد.

۱ : نرسیده به شنگلده ” از سمت تهران “, جاده روستای شاهاندشت , پارک ماشین در کنار رودخانه هراز , حدود ۴۵ دقیقه پیاده روی

۲ : گذر از پل روستای وانا , جاده روستای شاهاندشت , پارکینگ شاهاندشت و حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی، که مسیر دوم مناسب تر و پرترددتر است.

آبشار شاهاندشت نیز در این منطقه وجود دارد که می توانید از لینک روبرو تصاویر این آبشار زیبا را ببینید ⇐ آبشار شاهاندشت آمل

آرشیو ⇐ جاذبه های گردشگری آمل

آکا ایران

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :