۱۰ نمونه از مکان های باستانی جهان
جهان ما پر از یادگارهای پیشینیان مان است. یادگارهایی که گاه در غالب یک ساختمان و گاه در غالب یک مجسمه کوچک خود را به ما نشان می دهند. با کجارو همراه شوید ت

آکاایران: ۱۰ نمونه از مکان های باستانی جهان


آکاایران به گزارش آکاایران جهان ما پر از یادگارهای پیشینیان مان است. یادگارهایی که گاه در غالب یک ساختمان و گاه در غالب یک مجسمه کوچک خود را به ما نشان می دهند. با کجارو همراه شوید تا ده نمونه از مکان های باستانی جهان را به شما نشان دهیم.

حلب، سوریه

تا زمان انتشار این مطلب، بازدید از این شهر باستانی که محل تقاطع چندین تمدن کهن به شمار می رود، برای گردشگران امکان پذیر نیست. بخشی از این جواهر خاورمیانه که قدمت آن به ۸۰۰۰ سال می رسد و قلعه مرکزی آن که به قسمت های جدید این شهر مشرف است، در جریان جنگ داخلی جاری سوریه با خاک یکسان شده است.

شبه جزیره بوروپ، استرالیا

موروجوگا، که به نام شبه جزیره بوروپ نیز شناخته می شود، در شمال غربی استرالیا واقع شده و به صورت بالقوه، قدیمی ترین سنگ نگاره های جهان را در خود جای داده است. برخی از بیش از یک میلیون تصویر موجود در این مکان، ۴۰۰۰۰ سال قدمت دارند. متاسفانه این سنگ نگاره ها در معرض تخریب و نابودی هستند.

ارگ اربیل، عراق

یکی از کهن ترین مناطق مسکونی جهان، این ارگ عظیم است که قدمت آن به هزاره پنجم پیش از میلاد مسیح برمی گردد. این بنای کهن که به شهر امروزی اربیل در بخش کردنشین شمال عراق مشرف است، در سال ۲۰۱۴ میلادی در لیست بناهای حفاظت شده یونسکو قرار گرفت.

تپه گوبکلی، ترکیه

نگاره های یافت شده در تپه گوبکلی که در ابتدای هزاره ۱۰ قبل از میلاد بنا نهاده شده است، ممکن است انسان را به یاد باغ بهشت و داستان آدم و حوا بیاندازد. حکاکی های ستارگان، حیوانات و گیاهان عجیب و مرموز، این داستان را در ذهن تشدید می کنند. همچنین، در این معبد عظیم که امروزه در میانه بیابان واقع است، مجسمه هایی از انسان نیز یافت شده است.

غار ال کاستیّو، اسپانیا

کهن ترین نقاشی های شناخته شده در جهان، در غار ال کاستیّو وجود دارند. این غار که در منطقه کانتابریا در شمال اسپانیا واقع شده است، تصاویری را در خود جای داده که قدمت برخی از آن ها به ۴۰۰۰۰ سال می رسد. بسیاری از این تصاویر، جای دست های انسان است که هنرمند باستانی با دهان خود رنگ ها را روی آن پاشیده است تا نسخه باستانی استنسیل را از خود به یادگار گذاشته باشد.

غارهای لاسکو، فرانسه

بیش از ۲۰۰۰ تصویر موجود از اسب ها، گاوها، گربه سانان و پرندگان و البته انسان های شکارچی بر دیوارهای این غار، طوری زنده و واضح اند که گویی به تازگی نقاشی شده اند. اما قدمت این تصاویر به ۱۷۰۰۰ سال می رسد! این غار که در جنوب غرب کشور فرانسه قرار دارد در سال ۱۹۴۰ میلادی کشف شد و درهای آن به روی بازدیدکنندگان بسته است. اگرچه، گردشگران می توانند از کپی ساخته شده از آن دیدن کنند.

غار پوتوک، اسلوانی

انسان های کرومگنون (اولین گونه از انسان ها از نظر آناتومی با انسان مدرن یکسان بودند) در حدود ۳۶۰۰۰ سال پیش در سرزمینی که امروزه اسلوانی نامیده می شوند، سکنی گزیدند. این انسانها در مجموعه ای از غارها در قلب اروپا که طولشان به ۷۰۱۰ متر می رسد، زندگی کرده و از آن به عنوان پناهگاه، ایستگاه شکار و حتی جایی برای اجرای انواع مراسم استفاده می کردند!

اریحا، فلسطین اشغالی

دیوارهای اریحا فرو ریخته اند اما ویرانه های آن از بزرگترین جاذبه های گردشگری کرانه باختری رود اردن به شمار می روند. این منطقه که در زمره قدیمی ترین محوطه های مسکونی جهان به شمار می آید، در حدود ۱۱۰۰۰ سال پیش بنیان گذاشته شده است. در همان نزدیکی، خطوط تله کابین گردشگران را به بالای کوه وسوسه می برد. این کوه جایی است که به روایت انجیل، حضرت مسیح (ع) در آنجا توسط شیطان وسوسه شد.

جکانتیا، مالت

معابد باستانی جکانتیا چیزی در حدود سال ۳۶۰۰ قبل از میلاد در جزیره گزو در مالت بنیان گذاشته شدند. این بناها که از قدیمی ترین سازه های دوره نوسنگی به شمار می روند، معابدی هستند که به الهه، مادر زمین اختصاص داشته اند. از سازندگان این معبدها اطلاعاتی در دست نیست، اما در افسانه ها آمده که غول های سنگی آن ها را ساخته اند!

اسکارا برِی، اسکاتلند

شهر اسکارا بری که به دوران نو سنگی تعلق دارد، در حدود ۵۰۰۰ سال پیش مسکونی و مملو از سکنه بوده است. این شهر در مینلند (Mainland) که بزرگترین جزیره در مجمع الجزایر اورکنی به شمار می آید، واقع شده است و طوفانی سهمگین در سال ۱۸۵۰ میلادی به کشف آن منجر شد. در این شهر کوچک، انواع خانه، سازه های مربوط به مراسم مذهبی و حتی لوازم منزل نیز پیدا شده است.

شما در این باره چه فکر می کنید؟ نظرات خود را با کجارو در میان بگذارید.

منبع: nationalgeographic.com

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :