بهترین و بدترین کشورهای دنیا برای زندگی بر اساس معیارهای متفاوت
شاید خیلی از افراد از موقعیت کشوری که در آن زندگی می کنند راضی نباشند، یا شاید هم برعکس،بسیار از شرایط راضی باشند. انسان های بسیاری وجود دارند که آرزو می ک

آکاایران: بهترین و بدترین کشورهای دنیا برای زندگی بر اساس معیارهای متفاوت


آکاایران به گزارش آکاایران شاید خیلی از افراد از موقعیت کشوری که در آن زندگی می کنند راضی نباشند، یا شاید هم برعکس،بسیار از شرایط راضی باشند. انسان های بسیاری وجود دارند که آرزو می کنند کاش جای دیگری از این کره خاکی به دنیا می آمدند و انسان های بسیاری خدا را شکر می کنند که در جای درستی زاده شده اند. اگر شما نیز حتی یک بار به این موارد فکر کرده اید و یا می ­خواهید بدانید کشوری که در آن هستید تا چه حد برای زندگی کردن مناسب است با ادامه این مطلب در کجارو همراه شوید.

و باز هم کشورهای نوردیک (نوردیک به مجموع کشورهای شمال اروپا (اسکاندیناوی) و اقیانوس اطلس که دارای قرابت فرهنگی بسیار هستند اطلاق می گردد.) صدرنشین فهرست «بهترین کشورهای دنیا برای زندگی» شدند؛ اما قبل از اینکه بقیه مردم دنیا به این موضوع حسودی کنند باید گفت که کارشناسان اخطار داده اند، کشورهای نوردیک خیلی هم نباید خیالشان از جایگاهی که در صدر جدول به دست آورده اند، راحت باشد.

موسسه لگاتوم که در انگلستان مستقر است به تازگی یک فهرست از بهترین کشورهای جهان را براساس «رفاه» منتشر کرده است. در این فهرست ۱۴۲ کشور براساس ۸۹ متغیر بررسی شده اند. این متغیرها در ۶ بخش اصلی «اقتصاد»، «کارآفرینی و فرصت ها»، «نظام حکومتی»، «آموزش»، «سلامت»، «ایمنی و امنیت»، «آزادی های شخصی» و «سرمایه های اجتماعی» طبقه بندی شده اند.

کشورهای اسکاندیناوی (شبه جزیره ای در شمال اروپا و دربرگیرنده ۳ کشور سوئد، نروژ و دانمارک) در صدر جدول قرار دارند، هرچند سایر رقبا با اختلاف کمی آن ها را تعقیب می کنند.

نروژ برای هفتمین بار پی درپی در صدر جدول قرار گرفت و عنوان «بهترین کشور برای زندگی» در کل جهان را به خود اختصاص داد. این کشور در بسیاری از متغیرها صدرنشین بود که از مهم ترین آن ها می توان به موضوعاتی چون «اعتماد به دیگران»، «رضایت ناشی از آزادی انتخاب»، «آزادی های مدنی و انتخاب آزاد» و «رضایت ناشی از استاندارهای زندگی» اشاره کرد.

دانمارک و سوئد هم به ترتیب رتبه های سوم و پنجم را به خود اختصاص دادند. همچنین کشورهای فنلاند رتبه نهم و ایسلند رتبه دوازدهم را به دست آوردند.

البته شرکتی که این تحقیق را انجام داده است به این موضوع اشاره می کند که در برخی از موارد کشورهای نوردیک باید تلاش بیشتری بکنند. به طور مثال در بخش اقتصادی به اندازه کشورهای پیشرفته جهان موفق عمل نکرده اند.

در بین ۲۰ کشور برتر این لیست، فنلاند و ایسلند تنها کشورهایی بودند که در فهرست ۳۰ کشور برتر در بخش «اقتصادی» جای نداشتند و از لحاظ اقتصادی رتبه هر ۳ کشور نروژ، سوئد و فنلاند طی سال های اخیر سقوط کرده است. بهترین اقتصاد به سنگاپور تعلق دارد که در رده بندی کلی رتبه هفدهم را به خود اختصاص داده است. این شهر – کشور توانسته است در مجموع رتبه قابل قبولی را به دست بیاورد و در تمام بخش ها به جز «آزادی های شخصی» و «سرمایه اجتماعی» بین ۱۵ کشور برتر دنیا قرار بگیرد.

چین کشوری ثروتمند اما نه مناسب برای زندگی

کشور چین هم در رده بندی اقتصادی رتبه سوم را به خود اختصاص داد ولی در فهرست کلی نتوانست رتبه ای بهتر از پنجاه و دوم را به دست بیاورد. همچنین این کشور در بخش «ایمنی و امنیت» رتبه صدم را در بین ۱۲۰ کشور دنیا به خود اختصاص داد.

«ناتان گامسر» که مدیر پروژه تدوین فهرست کشورهای ایده آل دنیا برای زندگی بوده است، در طول مراسم رونمایی از آن گفت: فهرست کشورهای ایده آل دنیا می تواند پاسخی به یک مشکل باشد. روش های سنتی که ما برای اندازه گیری میزان موفقیت یک کشور در نظر می گرفتیم بسیار ناکارآمد بود. با وجود اینکه ثروت و سرمایه عناصر مهمی قلمداد می شوند اما کل داستان را تشکیل نمی دهند.

اندونزی رو به رشدترین کشور در این فهرست لقب گرفت چون در طول هفت سال گذشته ۲۱ پله صعود کرده است. این کشور امسال توانسته است به رده شصت و نهم دست پیدا کند. این بیشترین میزان پیشرفت در بین تمامی کشورهای حاضر در این لیست است.

دنیا روزبه روز خطرناک تر می شود

موضوع دیگری که در این فهرست سالیانه به چشم می آید این است که دنیا از اولین سالی که این فهرست تدوین شده است، یعنی سال ۲۰۰۹ به طور مرتب ناامن تر می شود. آفریقا و خاورمیانه در بخش «امنیت و ایمنی» با چالشی جدی روبرو هستند. جمهوری دموکراتیک کنگو، افغانستان و سوریه خطرناک ترین کشورهای دنیا لقب گرفتند و رتبه کلی آن ها به ترتیب ۱۳۷، ۱۴۱ و ۱۳۶ است.

کشور ایالات متحده آمریکا (که در رده بندی کلی در رتبه ۱۱ قرار گرفت) ناامن ترین کشور در بین کشورهای صدرنشین است و در بخش «ایمنی و امنیت» رتبه ۳۳ را به خود اختصاص داده است.

گزارش ها این موضوع را حکایت می کنند که ایالات متحده آمریکا تنها کشور غربی است که با نمره ۳ از ۵ به خاطر «خشونت های ناشی از سیاست های دولتی» خود رنج می کشد. این نمره به نسبت بد باعث شده است تا نام این کشور در کنار کشورهایی چون ونزوئلا، جمهوری دومینیکن و السالوادور قرار بگیرد. همچنین در این رده بندی بیان شده است که براساس گزارش های سازمان عفو بین الملل، کشور آمریکا در حوزه «خشونت های سیاسی» با کشوری مانند عربستان سعودی در یک رده قرار دارد. در سوی دیگر هنگ کنگ موفق شد تا برای سومین سال پی درپی عنوان امن ترین کشور دنیا را به خود اختصاص دهد.

بهترین کشورهای دنیا برای زندگی

نروژ توانست بار دیگر رتبه اول را به خود اختصاص دهد.

۱- نروژ

۲- سوئیس

۳-دانمارک

۴-نیوزیلند

۵-سوئد

۶-کانادا

۷-استرالیا

۸-هلند

۹-فنلاند

۱۰-ایرلند

بدترین کشورهای دنیا برای زندگی

در این فهرست جمهوری آفریقای مرکزی به عنوان بدترین کشور برای زندگی معرفی شد.

۱۴۲- جمهوری آفریقای مرکزی

۱۴۱- افغانستان

۱۴۰- هائیتی

۱۳۹- چاد

۱۳۸-بوروندی

۱۳۷-جمهوری دموکراتیک کنگو

۱۳۶-سوریه

۱۳۵-یمن

۱۳۴-سودان

۱۳۳-آنگولا

پیش تر در این مقاله کجارو گفته شد که برای تهیه فهرست کشورهای ایده آل دنیا برای زندگی ۸ بخش اصلی در نظر گرفته شده است. در ادامه می توانید بهترین و بدترین کشورهای دنیا را به صورت جداگانه در هر یک از این ۸ بخش مشاهده کنید:

اقتصاد

بهترین: سنگاپور

بدترین: لیبریا

کارآفرینی و فرصت ها

بهترین: سوئد

بدترین: جمهوری آفریقای مرکزی

نظام حکومتی

بهترین: سوئیس

بدترین: افغانستان

آموزش

بهترین: استرالیا

بدترین: جمهوری آفریقای مرکزی

سلامت

بهترین: آمریکا

بدترین: جمهوری آفریقای مرکزی

ایمنی و امنیت

بهترین: هنگ کنگ

بدترین: جمهوری دموکراتیک کنگو

آزادی های شخصی

بهترین: کانادا

بدترین: یمن

سرمایه اجتماعی

بهترین: نیوزیلند

بدترین: توگو

منبع: CNN

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :